S projednáváním stejnopohlavního manželství to dopadlo jako obvykle. Poslanci se na jednání o něm jednoduše vykašlali, respektive na něj kvůli jinému návrhu KDU-ČSL vyhradili směšné čtyři minuty času. Nejde nicméně o nic nového: poslanci křesťanských demokratů, kteří s návrhem na stejnopohlavní manželství nesouhlasí, se snaží projednávání tisku dlouhodobě co nejvíc obstruovat tak, aby se zasekl a ideálně nedošlo ani na hlasování. Otázkou zůstává, čeho se lidovci tolik bojí. 

Tento týden v pondělí uplynulo tisíc dnů od předložení poslanecké novely, která by umožnila uzavírat manželství i párům stejného pohlaví. Ve Sněmovně ji v červnu roku 2018 předložila skupina poslanců z hnutí ANO, Pirátů, ČSSD, STAN, KSČM a TOP 09, záhy se však stala sněmovním ležákem a za dva a půl roku došlo k jejímu projednávání pouze dvakrát. Již den po uplynutí tohoto smutného výročí ale českým homosexuálním párům opět svitla naděje. Poslankyně Barbora Kořanová (ANO), jedna z předkladatelek návrhu o stejnopohlavním manželství, na úterní schůzi Poslanecké sněmovny navrhla, aby se tisk posunul v pořadí výše a byla tak větší šance ho projednat.

To se sice prosadit podařilo, k projednávání v úterý už ale ani tak nedošlo kvůli jiným návrhům (mimo jiné toho na ústavní právo bránit se zbraní, který jako jedna z nejbezpečnějších zemí světa samozřejmě nezbytně potřebujeme). Druhý den sněmovní schůze, ve středu, už to vypadalo s projednáváním nadějně, návrh byl první v pořadí. Potom byl ale před něj předřazen tisk o odškodnění za sterilizaci romských žen (tento návrh je ale alespoň na rozdíl od zbraní v ústavě důležitý). Zásadní ránou pro stejnopohlavní manželství pak bylo, když bylo na návrh poslanců KDU-ČSL na 15. hodinu zařazeno jako pevný bod projednávání zřízení vyšetřovací komise kvůli loňské otravě řeky Bečvy.

Projednávání se nicméně ve středu i přesto stihlo. Tedy: návrh se projednával čtyři minuty. Dostalo se na něj až v čase 14:56, přičemž, jak již bylo zmíněno, od tří hodin odpoledne měli jít poslanci projednávat otravu řeky Bečvy. Za tak krátkou dobu by se pochopitelně nestihlo jednání ani o mnohem méně kontroverzních a pro podobu české společnosti méně klíčových návrzích. Stihli jsme tak zhlédnout jenom krátké vystoupení na podporu návrhu ze strany spolupředkladatele Dominika Feriho (TOP 09) a homofobní projev plný dezinformací exposlankyně hnutí SPD Ivany Nevludové. Tedy jeho část, v půlce byl předsedajícím přerušen, protože odbila osudová patnáctá hodina.

Poslanec a expředseda KDU-ČSL Marek Výborný, hlavní předkladatel návrhu na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy

Zda zlomyslné zařazení projednávání otravy Bečvy na dobu, kdy měla přijít řada na stejnopohlavní manželství, bylo ze strany lidovců účelové, můžeme jenom spekulovat. KDU-ČSL je dlouhodobě ostře proti tomu, aby homosexuálové mohli uzavírat manželství, její poslanci se naopak stali hlavními předkladateli protinávrhu, který by manželství definoval v ústavě jako svazek muže a ženy (což by teoretické prosazení stejnopohlavních svazků výrazně zkomplikovalo). Jak se však zdá, namísto toho, aby svůj nesouhlas dali lidovečtí poslanci najevo hlasováním, jdou cestou různých obstrukcí tak, aby se návrh vůbec neprojednával.

Poslanci křesťanských demokratů jsou tradičně proti, když se hlasuje o tom, zda se o návrhu vůbec bude jednat, a když v minulosti dvakrát k projednávání došlo, politici KDU-ČSL při něm obstruovali. Lidovci během dvou projednávání vystoupili celkem čtyřiadvacetkrát, výrazně více než poslanci jakýchkoliv jiných stran. Nejaktivnějším odpůrcem byl poslanec Marek Výborný, spolupředkladatel návrhu na ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Zdá se zkrátka, jako by lidovci dělali vše pro to, aby se návrh co nejvíce zasekl a ideálně se o něm vůbec nehlasovalo. Čeho se poslanci KDU-ČSL tolik bojí, zůstává otázkou.

Když se naposledy včera o zařazení bodu o stejnopohlavním manželství na jednání sněmovny na návrh Pirátů hlasovalo, asi nepřekvapí, že lidovečtí poslanci (stejně jako poslanci ODS, SPD, ČSSD, KSČM a většiny ANO) byli proti, nebo se zdrželi. Další šance na projednávání návrhu je přespříští týden, v úterý 23. března. 

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..