Demokracie je forma vlády, ve které se občané aktivně podílejí na tvorbě politického uspořádání a sami si ve volbách vybírají své zástupce. Jedná se o systém, který ještě před několika stovkami let zněl jako absolutní utopie. A nyní, když jsme demokracie konečně dosáhli, téměř nejsme schopni udržet ji v chodu. Zdá se, že jediná podmínka fungující demokracie, totiž chodit k volbám, je pro některé z nás nesplnitelným úkolem. Přitom by nemělo být nic jednoduššího.
Volební účast v České republice dlouhodobě klesá a nyní je na takové úrovni, že pokud volí nadpoloviční část populace, jedná se o důvod k oslavě. Před pěti lety byla účast ve volbách do Evropského parlamentu pouhých 18 %, tedy asi o 10 % méně než ve dvou předchozích volebních obdobích (více zde).
Tato alarmující čísla pravděpodobně předpovídají, že navzdory několikatýdennímu apelu politiků i známých osobností ani tento týden k volbám mnoho lidí nepřijde. Značná část populace je totiž současnou politickou situací znechucena natolik, že se předem svého hlasu raději vzdá, než aby šla volit „menší zlo“. Tím se zároveň vzdává svého práva cokoliv změnit.
» Kdo zastupoval Česko posledních pět let v europarlamentu?
Tato skutečnost je neuvěřitelně smutná. Český národ by hravě překonal národy ostatní ve schopnosti stěžovat si na každou maličkost, ale když má konečně možnost podílet se na zlepšení, raději zůstane doma a k samotným volbám nejde. Přitom je to tak jednoduché.
Stačí věnovat trochu času a úsilí a další roky může každý z nás žít s dobrým pocitem, že pouze tupě nepřijímá názor většiny, ale je schopen rozhodovat se sám za sebe. Vzdát se dobrovolně svého hlasu je výsměch těm, kteří před lety bojovali i za takovou samozřejmost, jakou je volební právo. Nyní, když se můžeme konečně svobodně rozhodnout, je čirou hloupostí k urnám párkrát za několik let nepřijít.
Jeden hlas nic nezmění
Většina nevoličů stejně pravděpodobně zastává názor, že jeden jejich hlas stejně nemůže nic změnit, proto nemá ani cenu se snažit. Přitom kdyby všichni ti, co nevolí, k volbám došli, bylo by teprve vidět, jak velké změny jsme skutečně schopni.
» Socialisté i konzervativci. Jaké jsou politické frakce v europarlamentu?
Dalším důvodem může být prostý strach ze zodpovědnosti. Co když moje strana zklame? Co když jsem si vybral špatně? Přesně z toho důvodu se volby pravidelně opakují, takže všichni máme možnost své rozhodnutí důkladně promyslet a případně během dalších let změnit.
Proč zrovna do Evropského parlamentu?
Evropský parlament je jediná přímo volená instituce EU, Česká republika v něm má v 21 křesel. Parlament přímo zastupuje občany členských zemí, řeší důležité zákony a rozpočet. Díky Evropskému parlamentu je možné dosáhnout přijatelných kompromisů mezi členskými zeměmi tak, aby byli všichni co nejspokojenější. Parlament také volí předsedu Evropské komise, jmenuje evropské komisaře a kontroluje jejich činnost. Na všech těchto úkonech se může každý občan České republiky podílet pouze tím, že z široké škály zvolí kandidáta či kandidáty, kteří budou nejlépe reprezentovat jeho zájmy.
» Nevíte, koho volit? Tohle je program hlavních stran kandidujících do Evropského parlamentu?
Volit opravdu není těžké. Je to neuvěřitelně snadný způsob, jak ukázat svůj názor a ovlivnit tak chod státu k lepšímu. Jít volit je znakem respektu k demokracii a naší zemi jako takové. Myslete tedy na (nejen svoji) budoucnost a v pátek a v sobotu přeji šťastnou ruku.