Právě si prohlížíte Mikýř versus Scientologická církev. Nové hodinové MÚPI chvílemi působí jako vtipný, ale vážný dokumentární film
Ilustrace: Mikýřova úžasná pouť internetem

Studentské listy měly možnost se účastnit premiéry zatím nejdelšího a nejnáročnějšího dílu Mikýřovy úžasné pouti internetem. Zaměřuje se na Scientologii a její fungování v ČR. Pracoval na něm kromě Martina Mikysky také tým pěti tvůrců a několik externích poradců. Včerejší hodinové promítání v pražské Playzone aréně Chodov navštívilo sto vybraných fanoušků a několik dalších osobností.

O scientologické sektě jsme psali už několikrát. Mikýř se však ve svém videu rozhodl věci vzít pěkně z gruntu. Nikdo předem netušil, co má čekat. Na internet se dostala jen jedna ukázka a ta ve zrychlených záběrech naskytla jen malý vhled do tématu videa. Z Mikýřových dřívějších „beefů“ s Marcusem Revoltou alias Marcusem X Kaletou se ale dalo usuzovat, že se bude týkat scientologické nauky. K velkému překvapení však Marcus příliš významnou roli ve videu nehrál. Spíš než hlavním antagonistou byl úvodním mostem, kterým se Mikýř dostal k rozkrývání mnohem větší a nebezpečnější skupiny.

Jak již bylo řečeno, díl trval skoro hodinu a bude podle slov tvůrců ještě drobně doplňován. Můžeme se tedy nakonec dočkat delší stopáže. Jako bonus nabídne Mikýř na svém HeroHero exkluzivní rozhovory s lidmi, kterým scientologická sekta zničila život. V promítaném MÚPI několik svědectví zaznělo, ale bude jim prý dopřán ještě větší prostor. Naopak mnoho prostoru (možná až příliš) bylo věnováno podrobnému výkladu scientologické nauky. Tam se Mikýřovi podařilo dokázat, že scientologické víře opravdu rozumí a nebojí se dopodrobna citovat knihy jejího zakladatele, L. Rona Hubbarda. Na jeho adresu padají obvykle nejhrubší výrazy. Dokážou si ale udržet vtipný nadhled.

Některé pasáže byly strhující a bombasticky provedené – příkladem může být scéna, kdy Mikýř ve výtahu projíždí jednotlivými stupni scientologické „tónové škály“ a do toho se stupňují jednotlivé lidské projevy a efekty. Jiné – jako například úvodních dvacet minut, připomínalo animace staré dobré díly MÚPI, jak je známe z dílů o Marcusovi, Smejkalových a Heleně Houdové. Animace šlapaly jedna za druhou, až bylo někdy obtížné sledovat, co se všechno na plátně děje. Je jasné, že si to člověk musí pustit víckrát (a možná i zpomaleně). Pro dnešní generaci jako vyšité.

V druhé polovině se ale Mikýř pomalu prokousává k tomu, o čem scientologie doopravdy je – o iluzi a autohypnóze. Ukazuje to na příkladu Purifu – prvního velkého scientologického očistného rituálu, kterým každý člen musí projít. Mají se při něm objevovat symptomy zranění a otrav nejen z minulosti daného člověka, ale také jeho mimozemských životů. Tato část diváka dostala do varu i tím, že ji Mikýř natáčel polonahý v sauně a nebral si servítky. Tato část svoji kvalitou nejvíce připomínala opravdový dokumentární film a ukázala, že tohle není jen extra dlouhý díl MÚPI, ale něco víc.

V českém prostředí je tohle odvážný experiment. A riskantní. Nikdo v tuto chvíli netuší, zda se jeho celovečerní MÚPI video stane „bangerem“, nebo bude pro teenagery příliš složité. Na druhou stranu – zájem o sekty se zvedá a jeho video během promítání několikrát vzbudilo hlasitý smích napříč sálem. A to i přesto, že jiné části se svědectvími byly docela depresivní. Mikýřovi se povedlo s oběma náladami pracovat tak, že vtipy nezesměšňovaly vážná témata a vážné části nekazily humor v jiných segmentech. Což oceňujeme. Nicméně se o tom budete moct přesvědčit sami. Veřejná premiéra bude už dnes večer na MÚPI kanálu na YouTube.

Investigativní tým Studentských listů

Investigativní tým Studentských listů. Autoři textu jsou u některých článků z bezpečnostních důvodů v anonymitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..