O víkendu se konal dvoudenní XXII. republikový sněm České středoškolské unie za přítomnosti delegátů republikových středních škol. O víkendu se tak v Praze diskutovalo o fúzi ČSU a Parlamentu dětí a mládeže České republiky a průběhu jednání s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) po nedávném studentském protestním pochodu.
Spojení dvou významných republikových středoškolských organizací bylo představeno členy představenstva ČSU Lukášem Langerem, Janem Gondekem a Matějem Ševčíkem, předsedou PDM ČR. Podle nich je problém v dosavadní nejednotnosti, kdy si organizace vzájemně narušují legitimitu před lidmi s rozhodovací pravomocí. Důraz budou klást i na větší regionální spolupráci. „S regionální koordinací se vždy v ČSU počítalo, ale nikdy na to nebyly kapacity,“ řekl sněmu Gondek. „Na model ČSU se pokusíme namontovat regionální aspekt PDM,“ doplnil Ševčík.
Koncept fúze se skládá ze čtyř pilířů. Prvním je zachování modelu předsednictva ČSU. Nadále se také počítá s autonomií krajských parlamentů. Vznikne také republiková rada komunikující krajská témata. Podle Langera se tento orgán stane dobrou spojnicí mezi organizacemi. Zachová se také model delegátů z ČSU. Členové představenstva ČSU si od toho slibují maximalizaci potenciálů staronové organizace, sjednocení hlasu středoškoláků jak na celostátní, tak i regionální úrovni a větší kredibilitu.
Dalším důležitým tématem sněmu byla reflexe studentského protestu z 27. listopadu, na kterém se ČSU organizačně podílela. Někteří členové ČSU nepovažují takový protest za adekvátní formu reakce na vládní politiku. Podle Gondeka to však byla krajní možnost. Přístup vládních činitelů k akci okomentovala předsedkyně ČSU Adéla Kundrátová: „Premiér a ministr školství šířili na sociálních sítích nepravdivou informaci, že učitelé stávkují kvůli svým platům. Bylo mi líto, že je komunikace z jejich strany chladná a nepřístupná. Sedmdesát procent škol stávkovalo, měli jsme protest, kde bylo 2,5 tisíc lidí. Den před protestem se Bek omlouval, že bereme lidi jako rukojmí. V den stávky premiér Fiala odjede na farmu bratra ministra Jurečky. Proč nás Bek nepozval ke kulatému stolu týden před tím, když viděl nesouhlas od učitelů, studentů a Učitelské platformy?“
Den po protestu se sešla delegace protestujících studentů s ministrem Bekem. Pro přítomného mluvčí iniciativy Studenti pro školství Alexandera Bürgermeistera byla schůzka dobrý PR krok ministra. „Nemám pocit, že by nám (ministr Bek) nějak hodně naslouchal. Vyslechl nás, debatoval s námi, ale byl předem rozhodnutý, jak bude v dané situaci konat,“ řekl Bürgermeister. Podle členů ČSU ministr nechápal, z jaké pozice za ním delegace přišla. Nejprve jim přednášel o fungování PHmax. Poté, co mu studenti sdělili, že nejsou jako odbory, není dle nich vše špatně, ale mají své jasné podmínky, s nimi začal debatovat. Ministr jim nakonec slíbil další schůzky.
Mluvčí Bürgermeister také popsal přístup ministra k zavedeným PHmax, které využívají například malotřídky a průmyslové školy. Ty by snížení či zrušení PHmax mnohdy ovlivnilo i existenčně. Podle mluvčího Ministr Bek přítomným řekl, že PHmax „vůbec nefunguje a žere mu to peníze z rozpočtu.“ Řešili spolu také platy nepedagogických pracovníků. Bek delegáty ujistil, že by se neměly snižovat, respektive jen o pár desetin procent. Slíbil také uvolnění dalších prostředků ze státního rozpočtu na zlepšení situace, nic se ale ještě neuvolnilo. Kundrátová na sněmu upozornila na to, že se na tyto platy nevztahuje zákon o minimální mzdě. „Jsou to tabulkové platy začínající někdy i pod hranicí minimální mzdy,“ doplnila.
Ke konci každého jednacího dne proběhla debata s pozvanými hosty. První se účastnili poslanec Viktor Vojtko (STAN), čerstvý šéfredaktor Reflexu Martin Bartkovský, starosta Tetína Matěj Hlavatý (STAN) a vedoucí kanceláře europoslance za Piráty Mikuláše Peksy David František Wagner. Do druhé se zapojili šéfredaktor Respektu Erik Tabery, politolog Petr Just, předsedkyně ČSU Adéla Kundrátová a mluvčí iniciativy Studenti pro školství Alexander Bürgermeister.