Ukrajinští obránci lidských a občanských práv v posledních dnech bijí na poplach – obávají se toho, že v případě ruského obsazení Ukrajiny by se právě oni stali prvním terčem represí Putinova režimu. „LGBT lidé na Ukrajině vždy bojovali za Ukrajinu a proti jakýmkoliv útokům na lidská práva. Krátce po Majdanu se v zemi stávali stále viditelnějšími a viditelnějšími, protože Majdan ukázal, že si naše země volí evropské hodnoty a lidská práva pro každého včetně LGBT lidí. To je naším cílem a je to něco, co se Vladimir Putin a jeho režim snaží v Rusku zlikvidovat a potlačit,” říká v rozhovoru pro Studentské listy ukrajinská LGBT aktivistka a organizátorka každoročního pochodu hrdosti v Charkově Anja Zjablikova.

Vy se v současné době nenacházíte na Ukrajině, jste v bezpečí mimo válku, je tomu tak?

Ano, jsem mezinárodní studentka a tady v Belgii jsem prostřednictvím programu Erasmus. Ve svém domovském Charkově jsem byla dva týdny zpátky, rozhodla jsem se však jet zpět do Belgie, protože nikdo tehdy nevěděl, zda nedojde k ruské invazi.

I když jsem mimo Ukrajinu, tak jsem v blízkém kontaktu se známými v Charkově. A když zrovna nespím, snažím se šířit informace a oslovit jejich prostřednictvím globální komunitu. Mnoho lidí z různých zemí mě nyní žádá o vyjádření, protože jsem spoluorganizátorka Charkov Pride a můžu tak zprostředkovat pohled na ruskou agresi ze strany ukrajinských queer lidí.

Ukrajina je jednou z evropských zemí, která dosud nezavedla žádnou formu manželství ani registrovaného partnerství pro stejnopohlavní páry, naopak je zakázala v ústavě. Jaká byla situace ukrajinské LGBT komunity v době před ruskou agresí? A jak se může v případě ruské invaze zhoršit?

Ze všeho nejdříve je třeba zmínit, že ruská agrese vůči Ukrajině začala už v roce 2014. Sedm procent ukrajinského území bylo Ruskem obsazeno už osm let před letošní reinvazí, to je velmi důležitý bod, který mnoho médií opomíná. Já sama jsem se v roce 2013 začala zajímat o veřejné dění a krátce nato začal první boj proti ruském vlivu na Ukrajině.

Ruská propaganda stále říká, že probíhá genocida rusky mluvících lidí na Ukrajině, což není pravda, protože i já sama jsem bývala rusky mluvící Ukrajinka. Loni jsem však přešla na svých sociálních sítích a ve většině svých veřejných projevů k ukrajinštině, což pro mě byl způsob, jak demonstrovat můj politický názor.

Během Majdanu v roce 2014 jsme na ulicích nevídali žádné LGBT vlajky, ale LGBT lidé tu už tehdy byli přítomní. LGBT lidé na Ukrajině vždy bojovali za Ukrajinu a proti jakýmkoliv útokům na lidská práva. Krátce po Majdanu se v zemi stávali stále viditelnějšími a viditelnějšími, protože Majdan ukázal, že si naše země volí evropské hodnoty a lidská práva pro každého včetně LGBT lidí. To je naším cílem a je to něco, co se Vladimir Putin a jeho režim snaží v Rusku zlikvidovat a potlačit.

Víme, jaká je situace LGBT práv v Rusku: ten hloupý zákon proti LGBT propagandě, stejnopohlavní páry nemohou adoptovat ruské děti. Můj otec je původem Rus a já sama v Rusku strávila hodně času. Zúčastnila jsem se tam řady manifestací, a na vlastní oči jsem viděla, jak policie zatýká lidi jenom za to, že na veřejnosti drží duhovou vlajku. Vím, jak těžké je pro ruské LGBT aktivisty pokračovat v jejich boji za rovná práva. V podstatě je to o tom, že nechceme, aby se něco podobného jako v Rusku stalo také na Ukrajině.

Máte nějaké zprávy o tom, že by k tomu mohlo dojít?

Když Rusko začalo okupovat ukrajinská území Doněck a Luhansk, úroveň lidských práv tu dramaticky poklesla. Aktivisté, kteří se stavěli proti okupační správě, čelili represím ze strany ruské vlády, byť ta to samozřejmě popírá. Nyní panuje obava, že my, ukrajinští opoziční a lidskoprávní aktivisté, bychom mohli být potlačeni podobně jako ti na Donbase. Je známý fakt, že během vojenských okupací jsou právě menšiny nejohroženějšími kategoriemi.


Jak pomoci ukrajinským LGBT lidem?

Vzhledem k situaci na Ukrajině se čeští aktivisté z Prague Pride a dalších spolků rozhodli nabídnout své kapacity k pomoci rusky a ukrajinsky mluvícím lidem včetně LGBT lidí. Díky napojení na státní i nestátní organizace zprostředkují kontakt na instituce, které poskytují navazující služby, řeší situaci kolem ubytování, pracovních příležitostí, poskytují finanční poradenství nebo jazykovou asistenci. Veškeré informace naleznete na tomto rozcestníku. Čeští aktivisté rovněž vyzývají k pomoci ukrajinským LGBT organizacím v čele s Kyjev Pride a Charkov Pride.

„Mnozí se nás ptali, proč pomáháme jenom LGBT lidem, tak to ale není, my pomoc samozřejmě nabízíme všem, ale tím, že jsme organizace soustředící se na problémy LGBT lidí, tak i s jejich problémy máme větší zkušenosti a můžeme jim nabídnout pomoc, na kterou se jiné organizace necítí,” říká právnička iniciativy Jsme fér Adéla Horáková. „LGBT lidé z Ukrajiny, ale i z jiných zemí, často mívají nedůvěru k systému, a zejména, pokud se jedná o systém země, kam přicházejí a neznají ho. Jsou zvyklí se celý život skrývat nebo zkrátka jenom chtějí svoje těžké chvíle sdílet s někým, kdo má stejnou životní zkušenost jako oni.” Vedle toho jsou tu podle Horákové LGBT lidé se specifickými zdravotnickými potřebami, například trans lidé nebo HIV pozitivní.


Situace LGBT komunity na Ukrajině se dosud zlepšovala každým rokem, počty účastníků Pridů každým rokem rostly a rostly, naše země se stávala pro lidi z naší komunity čím dál bezpečnější. Rozhodli jsme se, že je pro nás důležité dělat také regionální pochody hrdosti, jejichž prostřednictvím můžeme oslovit více lidí. Je obrovským úspěchem, že se nám Pride podařilo zorganizovat také v Charkově na východě Ukrajiny, který je tak blízko Rusku.

Já sama ráda říkám, že LGBT komunita vyváží evropské hodnoty a hodnoty demokracie a lidských práv do východní Evropy a to je důvod, proč nás Putinův režim nenávidí.

Jak se k tématu rozšiřování práv LGBT dosud stavěli ukrajinští politici?

Ukrajinští politici se toho tématu stále bojí a ukrajinská společnost není připravena o LGBT právech diskutovat. My ukrajinští LGBT aktivisté nyní vkládáme energii do prosazování zavedení konkrétního zákona o zločinech z nenávisti na základě genderové identity nebo sexuální orientace. To je priorita číslo jedna a něco, co nyní skutečně potřebujeme.

Samozřejmě se ale snažíme tlačit i na agendu, jako jsou stejnopohlavní manželství a adopce, ukončení sterilizace trans lidí nebo zavedení sexuální výchovy na školách. Ta je také důležitá, protože když teenageři rozumí své sexualitě, jsou méně náchylnější k depresím a sebevraždám, které u nich ve zvýšené míře pozorujeme.

Charkovský pochod hrdosti, Foto: Facebook Kharkiv Pride

Jsme teprve v začátcích našeho boje, kdy se soustředíme na zajištění fyzické i duševní bezpečnosti LGBT lidí, pak se můžeme posunout dál. Samozřejmě se snažíme usilovně pracovat na našich kampaních, na kterých spolupracujeme s řadou marketingových profesionálů a kterých si všímá čím dál víc lidí, i v mém domovském Charkově. Nebojíme se ukázat naši tvář a osobně zvát lidi na pochody hrdosti, což je obrovský pokrok, snažíme se stigmatu kolem nás zbavovat všemi možnými způsoby.

Jak můžeme nyní LGBT lidem a obráncům lidských práv na Ukrajině pomoct?

Díky za tuhle otázku. Ze všeho nejdříve je třeba říct, že už jenom tím, že nyní podporujete Ukrajinu, podporujete ukrajinskou LGBT komunitu, protože tím umožňuje udržet naše životy ve větším bezpečí. Pokud narazíte na jakéhokoliv Ukrajince, pomozte mu. Mám na mysli jakoukoliv organizaci, jakoukoliv skupinu. Můžete také přispět armádě, zdravotním nadacím, organizacím pomáhajícím dětem. Vím, že většina studentů má často problém s penězi, pomoc tak nemusí být pouze peněžní. Znám studenty, kteří například upořádali demonstrace na podporu Ukrajiny.

Žádám všechny studenty a studentské organizace v České republice, sejděte se, požádejte svou univerzity o prohlášení a o organizaci humanitární pomoci. Běžte protestovat ve svém městě, požádejte vaši vládu k akci, kterou Ukrajinci potřebují, především vojenskou pomoc, protože nyní nám bohužel, zdůrazňuji bohužel, pomohou nejvíce zbraně. Pokud nemáte peníze, můžete udělat cokoliv, vytvořit plakáty, upéct koláče, uspořádat koncert, a výtěžek následně na pomoc Ukrajině věnovat. Navažte prosím spojení s jakoukoliv ukrajinskou nadací, která je vám sympatická, třeba i na podporu práv zvířat nebo ženských práv.

Vím, že je těžké propojit se s lidmi v jiné zemi a naladit se na jejich situaci, ale to, co se nyní děje na Ukrajině, připomíná druhou světovou válku a lidé by neměli stát stranou. Je to osobní volba každého, a za pět let se sami sebe budeme moci zeptat, co každý z nás osobně udělal. Putin se nezastaví, nezastavil se v Čečensku, nezastavil se v Gruzii, podmanil si Bělorusko. Nyní chce získat Ukrajinu, a Česká republika není až tak daleko. A někteří lidé u vás si ještě pamatují, jaké to bylo naposledy.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..