Právě si prohlížíte Nedělní tečka: Americké volby ovlivní všechno
Autorka ilustrace: Anna Dostálová

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

dovolte, abych Vás přivítal v novém roce 2024 a za celou redakci Vám popřál hodně štěstí a zdraví. Redakce Studentských listů včera oslavila páté narozeniny. Velmi si vážíme Vaší podpory, doufáme, že se Vám naše práce bude nadále líbit a že se stále budete vracet k originálním textům, jež jinde nenajdete.

Rok 2024 přináší po celém světě důležité volby, které určí budoucí vývoj velké části světa, Českou republiku nevyjímaje. Vy, čeští voliči a české voličky, budete vybírat české europoslance. Na podzim potom krajské zástupce a v některých obvodech také senátory.

Pravděpodobně nejdůležitější volby se odehrají za Atlantikem. Amerika, země sužovaná extrémní polarizací společnosti, vybere novou hlavu státu. Donald Trump, bývalý republikánský prezident a nejspíš republikánský kandidát, čelí mnohonásobnému vyšetřování. Za jeho roli v násilném útoku na budovu Kapitolu (Trump stále nepřipouští, že volby v roce 2021 prohrál – více jsme psali zde), od něhož včera uběhly dva roky, ho totiž už ve dvou amerických státech soudy nepřipustily ke kandidatuře. O tom, jestli se voleb vůbec bude moct zúčastnit, rozhodne Nejvyšší soud.

Budeme-li pracovat s verzí, že Trump se nakonec do Bílého domu pohrne, proti němu bude stát nynější prezident Joe Biden. Za oceánem proběhne souboj, jehož výsledek zásadně ovlivní celosvětové dění, zejména pak dva největší konflikty – ruskou agresi na Ukrajině a válku izraelské armády proti teroristickému hnutí Hamás.

Trump o konfliktu na Ukrajině prohlásil, že by ho ukončil do jednoho dne. Jeho scénář byl však stejně naivní, jako teze některých proruských aktivistů, kteří tvrdí, že zastavení zbrojní pomoci Ukrajině by válku zastavilo (to jistě ano, ale výsledkem by byla ruská okupace celého ukrajinského území).

Návrat exprezidenta Trumpa do Bílého domu by značně oslabil Severoatlantickou alianci a uvrhl evropské státy do nejistoty, jestli by USA vyrazily na pomoc v případě, že by jedna z členských zemí byla napadena (jak Rusko ve své propagandě vážně navrhuje například u pobaltských států nebo Česka). Domácí i světovou politiku čeká zátěžový test, jehož výsledek může výrazně ovlivnit současné pojetí demokracie ve většině zemí západního civilizačního okruhu.

Nedělní tečka je týdeník Studentských listů, který vychází v neděli v poledne. Redaktor Jakub Hříbek se v něm zamýšlí nad nejdůležitějšími (nejen politickými) událostmi uplynulého týdne, stejně jako nad zdánlivými běžnostmi všedních dní.

Jakub Hříbek

Student žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK píšící o domácí a zahraniční politice. Žurnalistika je můj život.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..