Více než rok trvala blokáda Dannenrodského lesa, který leží ve středu Německa. Ekologičtí aktivisté jej obsadili na podzim loňského roku. Stavbou domků v korunách stromů nebo blokádou přístupových cest chtěli aktivisté zabránit vykácení tři sta let starého lesa kvůli stavbě nového úseku dálnice. Minulou středu ale na tiskové konferenci přiznali, že policie jejich okupaci předčasně ukončila.

Plán na realizaci 40 let starého projektu dostavby úseku dálnice A49, který má spojit města Kassel a Gießen, vzbudil značný odpor aktivistů i místních. Silnice má totiž vést na místě zdravého smíšeného lesa. Stavba má navíc taky znehodnotit tamní zdroj pitné vody, ze kterého čerpá bezmála půl milionu lidí v okolí.

Vykácení inkriminovaných 80 hektarů se tak už loni rozhodli ekologičtí aktivisté zabránit blokádou stromů. Akce neměla podporu ale jen v aktivistických kruzích, s myšlenkou zachránit les před vykácením sympatizovali i obyvatelé přilehlých obcí. „ Ze strany místních je vidět velká aktivní podpora. Nosí aktivistům jídlo, stává se třeba, že když je někdo nemocný nebo unavený, nabízí místní i místo na bydlení u nich doma,” řekla v podcastu Za hranice aktivistka Terezie Chamráthová, která v lese strávila měsíc.

Lesní vesnice vystavěná aktivisty. Foto: Terezie Chamráthová

Aktivistům se v lese navíc podařilo vybudovat nehierarchickou komunitou plnou nejrůznějších názorů, kterou spojila vzájemná solidarita a vize na záchranu lesa. Tak to alespoň popisují tamní aktivistky ve svém článku pro web A2larm.

Situace se začala vyhrocovat v polovině letošního září, kdy začala aktivisty z lesa vytlačovat policie a jeho části začaly skutečně mizet pod zuby motorových pil.

Aktivisté policejním akcím vzdorovali přes dva měsíce. Situace eskalovala v posledním týdnu, kdy začala policie vytlačovat demonstranty i za pomoci slzného plynu nebo vodních děl – teploty přitom už padaly pod nulu.

Vyklízení leza změnilo komunitní život na bojovou hru

Sami aktivisté navíc hlásili více zpráv i o neodborných zásazích při sundávání jedinců z korun stromů. „I přes opakovaná upozornění a jasně viditelné označení lan, na kterých jsou lidé jištěni, policie lana přeřezávala ve snaze urychlit vyklizení lesa. Bezmála každý den skončil vinou policie někdo z lidí bránících les v nemocnici – minulý týden to byla osoba se zlomeným obratlem a další se spirálovou zlomeninou ruky,” popisují situaci samy aktivistky ve svém článku na webu A2larm. „Vyklízení lesa změnilo komunitní život spíš na bojovou hru, kdy se snažíme bránit postupu policie a kácení,” shrnuje situaci zase aktivistka Terezie Chamráthová.

Blokáda lesa skončila v úterý, kdy policie vyklidila poslední stromový dům s aktivisty. Na svůj Facebook to napsala také česká ekologická organizace Limity jsme my.

Hořké vítězství v Hambachu

Okupace a blokáda lesů má přitom v Německu poměrně silnou tradici. Například v roce 2018 blokovali aktivisté Hambašský les, který měl ustoupit rozšiřujícímu se hnědouhelnému dolu. Vláda poté i na základě protestů rozhodla o tom, že se důl na místo lesa rozrůstat nebude. Ani Hambašský les ale pravděpodobně nečeká zrovna šťastný osud, důl se totiž rozšířil v jiných lokalitách a finálně do ekosystému lesa stejně zasáhl.

„Hambašský les stejně ztrácí vodu a do několika let pravděpodobně zemře. I když se tehdy povedlo docílit toho, že se les podařilo zachránit, tak kvůli rozšířenému dolu bude stejně zničený,” komentuje situaci v Hambachu aktivistka Chamráthová.

Boj proti dálnici potrvá

Stavbě dálnice nestojí už ani strom, aktivisté ale chtějí proti projektu bojovat dál. „V období ekologické krize není zrovna dobrý nápad kácet kvůli dálnicím lesy,” komentuje to Chamráthová. „V Dannenrodu dospělo kácení už hodně daleko, došlo k narušní ekosystému. Kdyby se na místě lesa nepostavila dálnice, možná by se to dalo ještě nějakým způsobem zlepšit,” dodává aktivistka.

Rozhovor s Terezií Chamráthovou vznikl v rámci podcastu Za hranice, vznikajícím za podpory studentského rádia UP AIR v Olomouci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..