Ve čtvrtek 1. prosince proběhla v centru NextZone debata prezidentských kandidátů Zavolíme!, kompletně pořádaná středoškolskými a vysokoškolskými studenty. Diskuze pětice kandidátů byla živě vysílána do středních škol po celé republice, sledovalo ji téměř 9000 studentů. Hlavní témata vybrali samotní diváci prostřednictvím internetového průzkumu.

Pozvání do bezmála tříhodinové debaty přijali Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula. Diskuze byla rozdělena do tří tematických celků podle výsledků průzkumu sestaveného iniciativou Politika (nejen) pro mladé. Z odpovědí 765 studentů byly vybrány tři stěžejní témata – rovnost příležitostí, zahraniční politika a životní prostředí. Na závěr debaty pak kandidáti odpovídali na přímé dotazy středoškoláků.

V rámci sekce o rovnosti příležitostí se řešilo zařazení menšin do společnosti, prostor dostala také otázka manželství pro všechny. To všichni přítomní kandidáti podpořili, z davu vystoupil jen Pavel Fischer, který si nepřeje, aby stejnopohlavní sňatky nesly jméno manželství: „Pro mě osobně, na základě mého přesvědčení, manželství zůstává vztahem mezi ženou, mužem a patří do něj i děti,” řekl Fischer.

V oblasti zahraniční politiky a ochrany životního prostředí panuje mezi kandidáty převážně shoda, rozdílné nápady pak padaly v reakci na dotazy studentů.

Diskuzi vyvolala otázka týkající se vojenské pomoci Ukrajině, když Marek Hilšer zmínil, že je zastáncem vyhlášení tzv. bezletové zóny. „Všichni ti, kteří hovoří o tom, že bezletovou zónu lze velmi lehce udělat, si musí uvědomit, že ruská strana to skutečně může brát jako zapojení NATO do války,” oponovala Danuše Nerudová, jejíž stanovisko následně podpořil i Petr Pavel.

Debatu sledovalo téměř 9000 studentů ve více než 130 středních školách po celé České republice. Hlavní koordinátorka projektu Anežka Tetřevová pak výslednou snahu hodnotí kladně: „Nejvíce mě potěšilo, že kandidáti nevzali debatu na lehkou váhu, jen protože ji pořádali studenti, ale zajímali se o detaily a přistoupili k debatě profesionálně“.

Věří také, že úspěšná spolupráce spolků napříč celou republikou může pomoct k lepší spolupráci aktivních studentů napříč republikou. „Byl to jeden ze záměrů při organizaci parlamentů. Ukázali jsme tak nejen ostatním, ale především sobě, že jsme schopni spolupracovat, a právě ta spolupráce je prostředek, který nám dokáže ‚prodloužit prsty’ a umožní nám vytvářet tak skvělé projekty,“ vysvětluje.

Hlavními organizátory debaty byli členové Studentského parlamentu Plzeňského kraje a studenti Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Na přípravě se ale podílela i iniciativa Politika (nejen) pro mladé nebo studenti grafického designu a multimediální tvorby z Plzně. Prostor NextZone pak k debatě poskytnula Smíchovská střední průmyslová škola a Gymnázium v Praze.

Debatu je možné zhlédnout ze záznamu na webu zavolime.cz.

David Čížek

Mám rád politiku a psaní, na Studentských listech se věnuji ekologickým, lidskoprávním a politickým tématům. Studuji první ročník žurnalistiky v Praze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..