Znáte Radu Evropy? A víte, že to není orgán Evropské unie, ale úplně samostatná organizace? Rada Evropy je mezinárodní uskupení, jehož cílem je chránit lidská práva, demokracii a vládu práva v Evropě. V současné chvíli má 47 členů, její roční rozpočet pak činí zhruba 500 milionů EUR (13,7 miliardy českých korun).

Rada Evropy a její historie

Vznik Rady se datuje na 5. května 1949 v Londýně, kdy byla podepsána Londýnská dohoda ustavující Radu Evropy. Původními signatáři byly: Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Norsko, Švédsko a Spojené království. Od té doby ratifikována mimo jiné všemi státy kontinentální Evropy kromě Vatikánu, Běloruska a Kosova. Parlament se poprvé sešel 10. srpna 1949 a v té době čítal 100 členů ze 12 členských zemí. Prvním prezidentem byl Paul-Henri Spaak z Belgie. Zajímavostí je, že všechny projevy od začátku Rady jsou dostupné online na jejích stránkách.

Cíle a úspěchy

Hlavním cílem je dosáhnout větší jednotnosti mezi jejími členy za účelem většího ideového propojení, což má vést k lepšímu ekonomickému a sociálnímu prospěchu, hledat společné cesty lepšího vládnutí a dodržování lidských práv. Všem členům které mají stejné cíle je členství otevřené.

Narozdíl od Evropské unie nejsou jeho legislativy součástí národního práva, spíše se snaží závazků dosahovat pomocí mezinárodních dohod. Jejich největším úspěchem je ustanovení a podepsání Evropské úmluvy o lidských právech a základních svobodách, která poskytuje základní grantování lidských práv vymahatelných a garantovaných Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku.

Ten má právo posuzovat případy, které byli odmítnuty ústavním soudem a jeho rozsudky jsou pro členské státy právně závazné. Mezi další dílčí úspěchy Rady Evropy je i třeba Evropská komise pro prevenci mučení, Evropská dohoda proti obchodu s lidmi nebo Evropská sociální charta.

Rada Evropy sídlí ve Štrasburku, stejně jako Evropský soud pro lidská práva. Má dalších několik institucí jako například Rada Evropských rozvojových bank a Evropský direktorát pro medicínu a zdraví.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..