Letos se již po dvacáté osmé uskuteční největší vzdělávací projekt svého druhu ve střední Evropě, kterého se každoročně účastní přes 300 studentů základních, středních i vysokých škol. Jedná se o Pražský studentský summit, jehož hlavním poselstvím je rozvíjet zájem studentů o aktuální světové problémy a jejich možná řešení. Děje se tak formou simulovaného jednání, kde student získá možnost hájit zájmy vybraného státu na poli mezinárodní politiky a vžít se do role diplomata, psát rezoluce a vyjednávat s ostatními. Na pár dní bude osud celého simulovaného světa spočívat právě ve vašich rukou.

Co se týče probíraných témat, Summit zaujme opravdu každého. Jeho agenda se pohybuje od mezinárodních vztahů a diplomacie, přes životní prostředí, ekonomii, lidská práva, společnost, zdravotnictví až po kulturu. Projekt také cílí na dovednosti jako je argumentace, schopnost naslouchat, kritické uvažování a sebevědomé vystupování. Pokud ale člověk není dvakrát exhibicionista, vůbec to nevadí. Program si může užít, i když není nejhlasitějším v orgánu.

Na Summitu zkrátka se můžeš dozvědět mnoho o tématech, na které ve škole nezbývá čas! A to ne při nudném výkladu, ale při interaktivním programu.

Orgány a modely

Ale co že jsou to orgány, které na summitu najdeme? A jak se Summit vlastně člení? Projekt má 4 základní části. Tou první a největší je model OSN. Přihlásit se do něj mohou delegace po třech až pěti lidech složené ze studentů středních škol. Každý z delegace potom zastupuje zájmy státu ve zvoleném orgánu. Na výběr má mezi Radou bezpečnosti (UNSC), Sociálním, humanitárním a kulturním výborem (SOCHUM), Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Mezinárodní organizací práce (ILO) a Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC).

Další možností je model NATO. Tato část Summitu je vhodná zejména pro lidi, kteří chtějí pracovat více sami, protože se studenti hlásí samostatně, nikoliv v delegacích. Jeho zvláštností je též to, že jednacím jazykem je na rozdíl od všech ostatních modelů angličtina. Ale nikdo se ničeho nemusí bát, pokud si v cizím jazyce zrovna dvakrát nevěří. NATO mu velice rychle pomůže se zorientovat. Stejně jako do OSN se mohou hlásit pouze středoškoláci.

Novinkou letošního ročníku je G20, který dá dvaceti dvojicím středoškoláků možnost zúčastnit se jednání o světových socioekonomických otázkách. Stejně jako v modelu OSN je jednacím jazykem čeština.

Poslední možností, kterou summit nabízí, je model EU, který dává příležitost i vysokoškolákům. Do modelu se hlásí samostatně a jedná se v češtině.

Kdy Summit probíhá?

Summit je složen z pěti přípravných setkání a závěrečné konference. Přípravné setkání se vždy uskuteční jednu sobotu v měsíci, a to konkrétně v datech 22. 10., 26. 11., 17. 12., 21. 1. a 25. 2. Závěrečná konference je potom třídenní a trvá od 30. března do 2. dubna.

A to je všechno?

Ale co to všechno obnáší? Protože ačkoliv summit na první pohled působí jako pouhé simulované jednání se zajímavými body agendy a zápletkami, ve skutečnosti se pod tímto projektem skrývá mnohem více. Tento projekt nabízí mnoho doprovodných akcí, jako jsou třeba návštěvy ambasád, kde delegát získá možnost si popovídat s velvyslanci, exkurze na zajímavá místa jako jsou třeba redakce nebo zahraniční města, a v neposlední řadě též minisimulace. V posledních letech se v rámci minisimulací delegáti vydali například do světa Zaklínače, řešili kontakt s mimozemskou rasou, či se dokonce snažili zabránit vypuknutí první světové války.

Jak se přihlásit?

Věříme, že vás Summit zaujal, a proto je na čase se přihlásit. Čas máte u modelu OSN do 30. 9. a u ostatních modelů až do 7. 10. Je ale možné se přihlásit do více modelů a v případě zvolení do více z nich si vybrat ten, který vám je k srdci nejblíže. Přijímací řízení můžete celé najít na oficiálních stránkách www.studentsummit.cz a pokud hledáte rady jak na něj, můžeme vám jen doporučit podcast Summit talks, který se této problematice věnuje více do hloubky. V neposlední řadě je užitečné nás též sledovat na sociálních sítích – Instagramu (@praguestudentsummit), Twitteru (@studentsummit), Facebooku (Pražský studentský summit), Spotify (Summit talks) a Tiktoku (@studentsummit).

Litují jen ti, co se nepřihlásí.

Už tuto neděli

Pokud si ale pořád nejste jisti, jestli je summit to pravé místo pro vás, co si ho vyzkoušet nanečisto? 25. 9. se totiž v Riegrových sadech v Praze uskuteční takzvaný nultý workshop, díky kterému budete mít šanci poznat Summit ještě dříve, než se na něj přihlásíte. Dost možná zjistíte, že ačkoliv tento projekt může působit velmi seriózně a uhlazeně, ve skutečnosti se jedná o partu sympatických lidí, kterým není jedno, co se děje okolo nich. Na místě bude občerstvení a soutěž o ceny v podobě kvízu. Samozřejmě Summit i představíme a spolu s ním některé členy předsednictva.

Tak brzy na viděnou na Summitu!

Klára Kolevská, členka přípravného týmu PSS

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..