Stadion ve Wembley každoročně hostí utkání anglické reprezentace i finále prestižního FA Cupu. Nejglobálnější událost, která se ve Wembley kdy konala, se však netýkala sportu, ale hudby a charity. Benefiční koncert Live Aid, který na celém světě sledovalo přes 1,5 miliardy diváků, se uskutečnil 13. července 1985.

Iniciátorem a hlavním pořadatelem akce byl irský rockový zpěvák Bob Geldof, který se zhrozil, když v říjnu 1984 viděl reportáž BBC o hladomoru v Etiopii, a řekl si, že musí místním obyvatelům pomoct.

Rozhodl se proto oslovit další britské hudebníky a společně nahráli charitativní píseň Do They Know It’s Christmas? Píseň se okamžitě stala hitem, byla nejrychleji prodávaným singlem v britských dějinách a vydělala sedm milionů liber. Geldof se poté vydal do Etiopie, aby sám dohlédl na rozdělení peněz. Zde však viděl, že aby skutečně došlo ke zlepšení, je potřeba vydělat mnohem víc, a to ideálně díky něčemu velkému a bombasticikému. A tak se rodila myšlena na megakoncert, který bude vysílán po celém světě.

Je zázrak, že se přes všechny peripetie během organizace koncert podařilo vůbec uspořádat. Geldof totiž na přípravu dostal šibeniční termín čtyř měsíců. Navíc musel vymyslet, jak vměstnat na stadion techniku pro více než dvacet hvězdných kapel, které ještě musel přesvědčit, aby hrály zadarmo a platily si veškeré vlastní náklady.

Seznam interpretů vítězoslavně oznámil několik týdnů před akcí na tiskové konferenci. Nic na tom nezměnil ani fakt, že s některými z nich do té doby vůbec nejednal. Kombinací nátlaku a psychického vydírání se mu však podařilo dát dohromady většinu britských hvězd, a největší koncert v historii na poslední chvíli připravit.

Koncert nabídl z hudebního hlediska mnoho památných momentů. Paul McCartney vystoupil poprvé od smrti Johna Lennona, jelikož se celých pět let sám bál atentátu.

Phil Collins vystoupil nejprve ve Wembley, poté nastoupil do Concordu a zahrál i na druhé části části koncertu ve Philadelphii.

Dnes už legendárním je vystoupení Queen v čele s Freddiem Mercurym, které je považováno za jedno z nejlepších v historii.

Z hudebního hlediska šlo všechno perfektně, ale dlouho se nedařilo to hlavní, jelikož lidé neposílali dost peněz. Bob Geldof tak nakráčel do televizního studia a bez okolků vyzval diváky, aby nešli večer do hospody a přispívali víc. To byl pro většinu lidí budíček, který teprve odstartoval obrovský příval peněžních příspěvků.

Koncert Live Aid vybral před 100 milionů liber a zajistil tak Etiopii alespoň základní pomoc. Bob Geldof byl královnou povýšen do šlechtického stavu a v roce 2005 uspořádal sérii koncertů Live8, protože Afrika podporu stále potřebuje.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..