V důsledku jarních protestů iniciativy Hodina pravdy, bojující za zlepšení životních a platových podmínek pracovníků a doktorandů na humanitních fakultách VŠ, slíbilo ministerstvo školství mimořádně zvýšit příspěvek na univerzitní vzdělání. Dosud se tomu tak nestalo a místo toho čekají univerzity řada vládních škrtů. Sdružení se proto rozhodlo přistoupit k důraznější formě protestů.
Trpělivost došla
Své budoucí plány Hodina pravdy odhalila v tiskové zprávě. Iniciativa stála za letošními protesty, které se uskutečnily na všech filozofických fakultách v ČR a jiných humanitně zaměřených VŠ 28. března. Akademické obce tímto krokem vyzvaly ministerstvo školství a vládu ke zlepšení životní situace jejích pracovníků. Ti si jsou často nuceni vystačit s nízkým platem, mnohdy nižším než učitelů základních škol a neodpovídající platům pracovníků jiných univerzitních fakult.
Finanční situaci již tak podfinancovaného oboru plánuje vláda ztížit udržením rozpočtu financování veřejných vysokých škol i nadále na úrovni historického minima. Řada humanitních fakult tedy čelí odchodům kvalitních pedagogů do zahraničí a zhoršení jejich úrovně vzdělávání a výzkumu. „Situace je nadále neúnosná a řešení je třeba teď. Pokud vláda zásadně nezmění přístup, proběhne v říjnu stávka,“ prohlásil František Kratochvíl z odborové organizace FF UP v Olomouci.
Sliby ministerstva
Současný ministr školství, muzikolog a vysokoškolský pedagog Mikuláš Bek, se již v roce 2017/18 jako tehdejší místopředseda České konference rektorů domáhal zvýšení rozpočtů vysokých škol o tři miliardy korun a přislíbil, že „i po volbách chce pokračovat v úsilí o to, aby se téma kvality, dostupnosti a financování vysokého školství stalo vyšší prioritou budoucí vládní koalice.“ V současnosti však tristní situaci strukturálně neřeší a místo toho si bere tíhu ze svých beder a školám navrhuje např. měnit struktury pracovištím a spojovat obory. Při tom se v blízké budoucnosti bude muset řešit zájem o vysokoškolské studium silných populačních ročníků, které musely letos svádět boj o místa na školách středních.
Finanční situaci doktorandek a doktorandů na filozofických fakultách, jimž univerzity průměrně vyplácí zhruba 11 250 Kč měsíčně, měla vláda řešit reformou v roce 2021. Ta se podle posledních informací odsouvá na neurčito, a proto se spousta doktorandů a doktorandek hodlá také zapojit do stávky.
Reakce na vládní nečinnost
Hnutí Hodina pravdy zvolilo cestu masovějších protestů, aby přimělo MŠMT, vládu a českou společnost přehodnotit současný postoj k humanitním a společenskovědním oborům. Protesty budou pravděpodobně ještě výbušnější než na jaře a bude jich více. „Frustrace vysokoškolských pracovníků narůstá kvůli stále drastičtějšímu nepoměru mezi požadavky, které univerzita klade na své zaměstnance, od nichž očekává mezinárodně excelentní výzkum a časově neomezené pracovní nasazení, a žalostnou almužnou, kterou jim za to poskytuje,“ uvedl Vít Zdrálek z Filozofické fakulty UK.
O účasti na protestních akcích jeví zájem i mnoho studujících. „Systém, který dlouhodobě zneužívá ochoty akademiků vyučovat a bádat za mizivou mzdu jen z lásky k oboru a ke své práci, je dlouhodobě neudržitelný a ohrožuje jak rozvoj našich oborů, tak i kvalitu naší výuky,“ zmiňuje studentka Karolína Padělková z oboru historie.
Akademici už začali zakládat stávkové výbory na jednotlivých katedrách a vyzývají další vědecké instituce, aby se k stávce připojili. Podfinancování se totiž nedotýká pouze humanitních oborů, ale českého vysokého školství obecně.