Přinášíme vám další článek ze série Shrnutí politického týdne.
Pondělí 20. dubna
- Prezident Miloš Zeman podepsal zákony na boj proti pandemii. Obsahují mnohé ekonomické úlevy, navíc by se podle nich měly první maturity konat po 1. červnu.
- Brazilský prezident Jair Bolsonaro osobní účastí podpořil demonstrace proti opatřením zavedeným v souvislosti s koronavirem některými brazilskými státy.
- Oldřich Lichtenberg, ředitel divadla Broadway, se v rozhovoru pro Seznam Zprávy opřel do ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD), a to kvůli způsobu, jakým přiděluje státní podporu kulturním institucím.
Úterý 21. dubna
- Poslankyně Karla Maříková (SPD) by podle mandátního a imunitního výboru neměla být za své výroky na sociálních sítích vydána k trestnímu stíhání. V nich přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin.
- Rakouská vláda představila harmonogram, podle kterého se budou rozvolňovat protipandemická opatření v zemi. Otevřou se školy, restaurace a další provozovny.
- Opoziční ODS představila „manuál pro obnovení Česka“. Nastiňuje v něm, jakým způsobem se chce vrátit od proti-pandemických opatření k běžnému životu. Svůj balíček na podporu ekonomiky zveřejnila i KDU-ČSL.
Středa 22. dubna
- Množí se zprávy ze světa o demonstracích proti opatřením souvisejících s pandemií nového koronaviru.
- Americký prezident Donald Trump nakázal zničit všechna íránská plavidla, která by se rozhodla zkřížit cestu americkým lodím. Tento rozkaz souvisí s incidentem, kdy se v Perském zálivu jedenáct lodí íránských revolučních gard přiblížilo k americkému námořnictvu.
- Pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) byla přidělena policejní ochrana. Přesný důvod nebyl zveřejněn. Spekuluje se, že to souvisí s mužem, který primátorovi vyhrožoval kvůli opatřením proti koronaviru.
- V Hongkongu proběhla reorganizace vlády, čtyři ministři ji opustili a dva změnili resort. Před pár dny byl navíc zatčen jednaosmdesátiletý prodemokratický politik Martin Lee.
Čtvrtek 23. dubna
- Americký prezident Donald Trump zastavil migraci do USA. Tento krok hájí ochranou pracovních pozic Američanů před cizinci.
- Městský soud v Praze zrušil některá opatření ministerstva zdravotnictví, která omezovala volný pohyb osob a obchod. Označil je za nezákonná.
- Vláda se rozhodla pro rychlejší rozvolňování protipandemických opatření. Zdůvodňuje to nízkými počty nově nakažených během velikonočních svátků.
Pátek 24. dubna
- Policie vyhodnotila jako přestupek jednání prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Před týdnem totiž uspořádal zabijačku, na kterou pozval hromadu lidí. Porušil tak vládní ochranná opatření.
- Vláda ČR se rozhodla, že požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu.
- Rusko údajně zná „pachatele“ odstranění sochy maršála Koněva. Pokračuje tak snaha Ruské federace zasahovat do vnitřních záležitostí České republiky.
Sobota 25. dubna
- Agentura Reuters přišla s informací, že do KLDR zavítá tým čínských zdravotníků. Přiživila tím debaty o podlomeném zdravotním stavu tamějšího diktátora Kim Čong-una. Ten se již dva týdny neukázal v médiích.
- Prezidenti Ruska a USA zveřejnili společné prohlášení. To připomíná 75 let od setkání amerických a sovětských vojáků na Labi během 2. světové války.
Neděle 26. dubna
- Premiér Spojeného království Boris Johnson se vrací do práce. V posledních dnech ho musel zastupovat ministr zahraničí Dominic Raab, protože premiér měl koronavirus.
- Vietnamská firma dodá České republice milióny roušek. Hlavní zásluhu na tom má poradce Komunistické strany Čech a Moravy Tien Tran Manh.
- Předseda hnutí Slušní lidé, Zdeněk Pernica, se dostal do hledáčku policie poté co zveřejnil fotomontáž s pražskými politiky Ondřejem Kolářem (TOP 09), Pavlem Novotným (ODS) a Zdeňkem Hřibem (Piráti).
- Jemenští separatisté v rozporu s mírovou dohodou vyhlásili autonomii.