Právě si prohlížíte Tradiční levici před pár lety předpovídali konec. Vrací se po klinické smrti v Evropě zpět na scénu?

Tradičním levicovým stranám před pár lety předpovídali zánik. V době ekonomické a migrační krize a globalizace nedokázaly čelit nástupu nových populistických uskupení a nacházely se v krizi téměř po celé Evropě. V posledních měsících jako by se však něco změnilo: sociální demokraté v čele s Olafem Scholzem vyhráli volby v Německu, stejně jako dva týdny před tím vystřídali osm let vládnoucí pravici v Norsku a kandidáti tradiční levice uspěli také v italských komunálních volbách. Vrací se v Evropě tradiční levice po klinické smrti zpět na scénu? 

Finanční krize po roce 2008 a její ekonomické důsledky v podobě vysoké nezaměstnanosti, nižší životní úrovně a úsporných opatření, migrační krize, která Evropu v plné síle zasáhla v letech 2015 a 2016, dlouhodobější trendy jako je globalizace v kombinaci se souvisejícími proměnami tradičního a dosud přehledného politického spektra v důsledku nástupu populistických a ultrapravicových hnutí. Důvodů, proč už dekádu sledujeme téměř po celé Evropě úpadek tradiční levice v podobě sociálnědemokratických stran, je celá řada.

V posledních týdnech se však zdá, že minimálně v některých evropských zemích tradiční sociální demokracie nabírá druhý dech. V první řadě jde o velký comeback německých sociálních demokratů (SPD), kteří pod vedením exministra financí Olafa Scholze vyhráli se ziskem 25,7 procenta zářijové volby do Bundestagu a odrazili se tak ode dna, jehož s pouhým dvacetiprocentním ziskem dosáhli při předchozích volbách v roce 2017. SPD se Scholzem v čele poslalo do opozice vládnoucí křesťanské demokraty odcházející dlouholeté kancléřky Angely Merkel a chystá se vládnout s zelenými a liberály z FDP.

Jenom o dva týdny dříve před velkým úspěchem německých sociálních demokratů zažila podobný návrat i norská Strana práce (Arbeiderpartiet). Středolevá strana po vedením Jonase Gahr Støreho vyhrála parlamentní volby se ziskem 26,3% a podobně jako v Německu poslala do opozice konzervativce v čele s dlouholetou premiérkou Ernou Solberg.

A nakonec, co se podzimních úspěchů levicových stran v Evropě týče, začátkem října v italských komunálních volbách nebývale uspěli kandidáti středolevicové Demokratické strany (PD). A to včetně metropole Říma, kde nominant PD Roberto Gualtieri vystřídá v čele hlavního města Itálie dosavadní starostku za Hnutí pěti hvězd Virginii Raggi.

Vítězný lídr německých sociálních demokratů a příští německý kancléř Olaf Scholz

Demokratická strana je dnes těsně v čele italských předvolebních preferencí a předstihuje jak populistické Hnutí pěti hvězd založené komikem a bloggerem Beppe Grillem, tak dvojici ultrapravicových stran Liga Mattea Salviniho a Bratři Itálie.

Naznačují nedávné úspěchy levicových stran napříč Evropu, že předpovědi o tom, že sociálnědemokratická politika je v době politicko-společenských proměn 21. století odsouzena k úpadku, byly předčasné? Nebo jde pouze o výkyvy, které nemohou zastřít dlouhodobý globální úpadek tradiční levice?

Nové formulování levicové politiky

Politoložka Daniela Ostrá z olomoucké Univerzity Palackého, která je řadovou členkou ČSSD, je přesvědčená, že zmíněné úspěchy levicových stran v západní Evropě nasvědčují, že se předpovědi o úpadku levice nenaplnily. „Tak jako nenastal Fukuyamou předpovídaný konec dějin a ultimátní vítězství konceptu liberální demokracie, nenastal ani definitivní konec levice. Proměny povahy práce, kulturní a zejména ekonomická globalizace či společností stále silně prostupující doktrína neoliberalismu, to vše nicméně nutí levici přeformulovat své stávající postoje a vyjasnit si svoji identitu,” podotýká Ostrá.

To, že se levice globálně proměňuje, potvrzuje i filozof Michael Hauser. Podle něj se sociálně demokratické strany v Evropě projevovaly tak, že zařizovaly nízké daně pro nadnárodní společnosti, zaváděly neoliberální reformy pracovního trhu a podílely se na privatizacích doprovázených skandály – a zmiňuje případ vlády Bohuslava Sobotky vedené ČSSD a její kauzy s privatizací OKD. „Tento ‚blairovský typ′ politiky skutečně končí,” říká Hauser s odkazem na bývalého britského premiéra Tonyho Blaira, který byl kritizován za to, že svou domovskou labouristickou stranu posunul příliš ke středu.

„Celý problém je v tom, že jsme v období celoevropského či celosvětového přerodu levice, kdy levice hledá nový program a nové strategie, díky nimž se rozloučí se svou nedávnou neoliberální minulostí,” doplňuje filosof a zakladatel občanského sdružení Socialistický kruh. To se ukázalo i v zářijových volbách v Německu. „Olaf Scholz, volební lídr SPD, se dokázal odpoutat od neoliberální minulosti strany a hlavním tématem učinil změnu ekonomického paradigmatu.

Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.cz. Více informací naleznete zde.

Vyhmátl, že nejen v Německu, ale v zásadě v celém světě včetně USA, se vynořuje nová ekonomická politika. Tímto posunem sociálně demokratických stran lze vysvětlit i další zmíněné volební úspěchy,” říká Hauser. Není to však podle něj automatické. „Rozhoduje také shoda okolností. V Německu to kromě pandemie byl také odchod Merkelové.“

Filosof Martin Vrba potom připomíná, že i přes krizi levicových stran si sociální demokraté v některých evropských zemích i v posledních letech drželi stabilní podporu. „Mezi ně můžeme počítat i Španělsko, kde vládnou socialisté společně s Podemos a radikální levicí nebo Portugalsko, které má menšinovou socialistickou vládu,” říká Vrba.

„Skandinávský region je tradičně silně levicově orientovaný – v Dánsku vládnou sociální demokraté, ve Švédsku provizorní rudozelená koalice socialistů a zelených, aktuálně čelící rezignaci premiéra Stefana Löfvena, a ve Finsku se daří podobně koalici populární premiérky Sanny Marin,” doplňuje.

V opozici k evropské sociální demokracii

Zatímco v některých zemích západní Evropy sledujeme obrodu dosud dlouhodobě upadajících sociálních demokracií, v zemích bývalého východního bloku tradiční levice nadále oslabuje (absolutní říjnový debakl české ČSSD v podobě vypadnutí z Poslanecké sněmovny může být příkladem). Situace zde je však celkově odlišná: zdejší sociálně demokratické strany často vznikaly transformací z předrevolučních komunistických státostran a jejich charakter je často zcela jiný, než v případě těch západoevropských.

Příkladem může být Slovensko, kde místní dvě „sociálnědemokratické“ strany – SMER Roberta Fica a Hlas Petera Pellegriniho – spíše než sociální demokracii připomínají pravicově populistické strany, které naskakují na lacinou antiimigrační rétoriku, mluví o ochraně tradičních křesťanských hodnot a jsou více či méně očividně napojené na místní oligarchické struktury. Ficův SMER ostatně pro sebedefinici využívá termín „slovenská sociální demokracie” aby zdůraznil rozdíl od evropské sociální demokracie, která je v hodnotových otázkách liberální.

Expremiér Slovenska a lídr strany Hlas Peter Pellegrini, Zdroj: Wikimedia Commons

Více než na Západě se však v postkomunistickém regionu projevuje fenomén vzestupu stran tzv. nové levice. To se kromě Lotyšska, kde volební preference k volbám příští rok naznačují úspěch levicově liberální strany Progresīvie, a Polska (úspěšný příběh zdejších levicových stran jsme už dříve nastínili v jiném textu) projevuje především v Chorvatsku. Tamní politická scéna totiž v posledních měsících žije jedním velkým fenoménem v podobě hvězdného vzestupu levicově-progresivního politického hnutí Možemo!

Tomu po velkém květnovém úspěchu, kdy jeden z hlavních představitelů hnutí Tomislav Tomašević zvítězil v klání o post starosty metropole Záhřebu, výrazně rostou preference. Nyní by mu dalo hlas 18 procent Chorvatů a skončilo by těsně na třetím místě za vládními konzervativci premiéra Andreje Plenkoviće (33 procent) a opozičními sociálními demokraty (19 procent). Počátkem září Možemo! sociální demokraty dokonce v preferencích krátkodobě předstihlo.

Nové hnutí Možemo! dnes v Chorvatsku jede na levicové vlně, která vyrostla v Záhřebu na odporu vůči kontroverznímu bývalému dlouholetému starostovi Milanu Bandićovi. Z občanských protestů proti Bandićovým megalomanským a pro ekologii destruktivním projektům a jeho klientelistickým vazbám na podnikatelské magnáty tu vzniklo několik levicových uskupení a platforem, v jejichž čele stanuli vůdci protestů.

Seskupení levicových stran, které byly hlasitou opozicí vůči stávajícímu způsobu vedení města, poprvé uspělo se ziskem čtyř mandátů v 51-členném zastupitelstvu už v komunálních záhřebských volbách v roce 2017, v loňských volbách do Saboru (chorvatského parlamentu) potom získalo několik mandátů i na celostátní úrovni. Hlavní úspěch však nadešel právě letos v květnu, kdy hnutí také začaly narůstat preference.

Politici chorvatského hnutí Možemo!, Zdroj: Wikimedia Commons

Podle Martina Vrby se však z úspěchů novolevicových stran v Polsku, Lotyšsku a na Balkáně nedá zatím usuzovat obecnější trend, který by mohl zvrátit setrvávající ústup levicových politických subjektů v postkomunistických zemích. „Prozatím to vypadá, že se v této části Evropy daří spíše pravicově orientovanému, konzervativnímu populismu a zatím se nezdá, že by se na tom něco zásadního mělo měnit,” říká s tím, že nejvýraznějšími příklady jsou Polsko a Maďarsko.

Michael Hauser pak podotýká, že právě odpor vůči konzervativním vládám může být důvod, proč v některých východoevropských zemích roste podpora progresivních levicových stran. Uvádí příklad Polska, kde by koalice Lewica u budoucích voličů do 18 let dosáhla 18 procent. „Levicové strany v těchto zemích vyvolávají demonstrace a jiné aktivity proti konzervativnímu omezování práv, například v Polsku demonstrují proti zákazu potratů. Tato témata pak levice spojuje se sociální a ekologickou agendou. Je to tedy dané tím, že se v těchto zemích pro tuto levicovou politiku otevřel prostor,” vysvětluje Hauser.

Pirátský fenomén

Jestliže tradiční levicové strany především v západní Evropě oslaboval nástup nových, pravicově-populistických uskupení, která sociální program kombinují s antiunijní a antimigrační rétorikou, další fenomén, s nimiž se musí vypořádat, je rostoucí podpora zelených a pirátských stran.

Posilování zelených na západě Evropy je nejlépe vidět v sousedním Německu, kde sice  nenaplnili preferenční potenciál, podle nějž měli několik měsíců před zářijovými volbami šanci vyhrát, ale i přesto skončili se ziskem 14,8% na třetím místě a společně s vítěznou SPD a liberály z FDP utvoří vládní koalici. Stejně tak jsou od počátku loňského roku zelení součástí vládní koalice i v Rakousku.

Zelení zřejmě i vlivem rostoucí naléhavosti klimatické krize však rostou prakticky po celé západní Evropě, což nejlépe vyjevil výsledek voleb do Evropského parlamentu, v nichž zelené strany uspěly i v zemích, kde jsou jinak slabé, jako je Francie, Spojené království nebo Irsko. Zelená frakce tak v europarlamentu posílila, částečně i za přispění pirátských poslanců, kteří se k zeleným přidali.

Posilování pirátských stran je totiž rovněž evropským fenoménem, byť rostou jen v některých zemích a zdaleka ne tolik jako zelení. Nejúspěšnější jsou zřejmě čeští Piráti, kteří mají zastoupení v obou komorách parlamentu (byť ve sněmovně jsou po posledních volbách výrazně oslabení oproti volebnímu úspěchu z roku 2017), Evropském parlamentu, post pražského primátora a budou součástí příští vlády spolu s ODS, Starosty, lidovci a TOP 09, kde budou mít tři ministerské posty.

Lídr STAN Vít Rakušan a předseda Pirátů Ivan Bartoš, Foto: Flickr Piráti

Piráti od roku 2013 zasedají také v parlamentu Islandu (v posledních volbách letos v září dosáhli 8,64 % hlasů) a od roku 2018 také v Lucembursku. Jednoho europoslance mají němečtí piráti, kteří v minulosti uspěli i v zemských volbách v Berlíně, naopak švédská pirátská strana, která inspirovala ke vzniku další pirátská hnutí po celé Evropě, je dnes přes dřívější dílčí úspěchy marginální.

„V západní Evropě můžeme zelené a pirátské strany alespoň částečně chápat jako součást oné ‚nové levice’. U nás je situace poněkud jiná,” říká Martin Vrba. „V postkomunistickém Česku jsou Piráti středovou liberální stranou a pakliže se je jejich političtí oponenti snaží nálepkovat jako neomarxisty, je to spíše věc manipulativního předvolebního marketingu než relevantních argumentů.“

Politoložka Daniela Ostrá odmítá, že by neúspěch českých Pirátů v říjnových volbách, kdy byli překroužkováni kandidáty koaličního hnutí STAN, naznačoval nějaký obecnější celoevropský trend. „U českých Pirátů se začínají projevovat limity jejich organizačního nastavení a také doplácí na upuštění od své identity. Pokud dlouhodobě stavíte svoji politickou nabídku na archetypu rebela, nemůžete ji během pár měsíců upustit ve snaze přiblížit se svému koaličnímu partnerovi a z Ivana Bartoše dělat státníka v obleku,” podotýká.

„Zelené a pirátské strany jsou obvykle ekosociálně-liberální, často nalevo od hlavního politického proudu, vůči němuž chtějí představovat svěží alternativu a reagovat na nové problémy, které tradiční strany přehlížejí nebo je z různých důvodů nechtějí řešit,” říká Vrba s tím, že s prohlubující se klimatickou krizí lze očekávat nárůst zájmu o zelené strany v zemích, kde ekologická politika stihla zapustit kořeny.

Rudé bašty

Proměny levicové politiky přitom nepřicházejí jen v době klimatických změn, ale i dalších závažných krizí: pandemické, energetické a především bytové. Právě neúnosně rostoucí ceny bydlení jsou tím, co dnes udává směr politiky levicových stran a hnutí v západní Evropě. Radikálními opatřeními v boji s bytovou krizí prosluly koalice SPD, Zelených a postkomunistické Die Linke na radnici v Berlíně nebo progresivní vláda v katalánské Barceloně.

Demonstrace KPÖ ve Vídni v roce 2016, Foto: Wikimedia Commons

Právě bytová politika byla také důvod bezprecedentního zářijového úspěchu komunistů v lokálních volbách v rakouském Grazu. Komunistická strana Rakouska (KPÖ) tu vyhrála se ziskem 28,84 % a její lídryně Elke Kahr získala post starostky. Štýrská odnož KPÖ byla vždy oproti celostátní úrovni mimořádně silná, už ve volbách před čtyřmi lety získala přes dvacet procent – tehdy ji však předstihli lidovci z ÖVP.

Podle Martina Vrby je Graz je velmi specifický případ, který nelze generalizovat. „Graz a Vídeň jsou obecně jakési ‚rudé bašty’ v jinak docela konzervativní zemi, kde aktuálně vládne poměrně zvláštní koalice rakouských lidovců a zelených. Myslím, že v jistém smyslu to nevybočuje z obecného trendu v západní Evropě, kdy se velká města ocitají nalevo od zbytku společnosti,” říká.

Daniela Ostrá potom připomíná, že komunistické strany v západní Evropě nejsou zatížené historickou zkušeností jako v Česku. „Proto je tamní diskuze věcnější a ke komunistickým stranám a jejich programu se nepřistupuje optikou ..hezký no, ale gulagy!, nýbrž se diskutují jejich faktické sociální a ekonomické dopady,” podotýká.

„Naznačuje se tím především to, že situace je radikálně otevřená. Nelze s jistotou říct, který přesně směr či politická strategie povede k dlouhodobějšímu úspěchu,” míní Michael Hauser. „Je možné, že dnešní konzervativní populisté pouze připravují půdu pro nový vzestup levicové radikální politiky.“

Vojtěch Petrů

Na Studentských listech působím od listopadu 2021 jako šéfredaktor. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..