Na debatu pořádanou Politologickým klubem FSV UK ve spolupráci s iniciativami Svobodný listopad a Festival svobody přijali pozvání tři bývalí premiéři: Vladimír Špidla (ČSSD; 2002-2004), Jiří Paroubek (ČSSD; 2005-2006) a Petr Nečas (ODS; 2010-2013), moderátorem akce byl Jan Novotný, redaktor týdeníku Euro. Debatovalo se mimo jiné o kupónové privatizaci, členství v Evropské unii či o opoziční smlouvě.
V otázce ekonomických opatření první poloviny 90. let se expremiéři neshodli – zatímco Nečas hodnotil kupónovou privatizaci jako nutný a v důsledku jednoznačně pozitivní postup, Špidla kritizoval: „Privatizace byl ideologický, nikoli ekonomický krok. Majetek se tak začal soustřeďovat v rukách několika málo lidí s dostatkem peněz či vnitřních informací.“ Paroubek se pak vyjádřil nesouhlasně zejména o částečné privatizaci klíčových podniků typu vodáren a plynáren.
Když se diskuze stočila k opoziční smlouvě mezi ČSSD a ODS, Paroubek ji obhajoval: „Politici nejsou parta skautů, mají své zájmy, kterým slouží.“ Špidla ji označil za ‚řešení na jedno použití’ a bránil ji slovy, že žádný z jejích kritiků dosud nebyl schopen přijít s lepším řešením dané situace.
Na otázku, zda Češi dokázali využít příležitostí, které členství v EU poskytlo, odpovídal Špidla bez váhání pozitivně. „Ano, jednoznačně. Nerozeznali jsme ale rozdíl mezi mocí, které nemáme příliš, a vlivem, kterého jsme se dostatečně včas nechopili.“ Nečas se s ním sice na pozitivním dopadu shodl, připojil i varování: „Nejsem czexitista ani nějaký skrytý nácek, ale musíme si uvědomit, že jedeme po slepé koleji. Současný model evropské integrace se již vyčerpal.“
Závěrečné otázky se věnovaly aktuálnímu politickému vývoji, označovanému zjednodušeně jako ‚nástup Andreje Babiše‘. „Politicko-ekonomická moc je zkrátka silnější než moc čistě politická,“ poznamenal Špidla. „Musí se to umět, nejsem pro démonizaci Babiše, on to prostě umí lépe než všichni ostatní, uhájil Čapí hnízdo, ví, že třetinu voličů má jistou a teď jen čeká, co na to politický komparz,“ dodal Paroubek.