Právě si prohlížíte ,,Turów zavřít hned, chceme vodu zpět!“ znělo o polském dolu od studentů, kterým záleží na budoucnosti planety
Zdroj: Matyáš Fritscher

Už před rokem česká vláda uzavřela s Polskem dohodu o budoucnosti těžby uhlí v příhraniční oblasti. Včera se na pražské Malé Straně uskutečnil happening pořádaný hnutím Fridays for Future (FFF) a organizací Greenpeace za zveřejnění dohody o těžbě v uhelném dolu Turów. Klimatičtí aktivisté už před podpisem upozorňovali na vliv těžby nejen na životní prostředí, ale i na místní obyvatele.

Shromáždění upozornilo na problém s netransparentním jednáním a následným nezveřejněním dohody ohledně Turówa. Zástupci FFF a Greenpeace následně kritizovali vládu za nedodržování slibů a mlžení okolo celé věci. Konkrétně se odvolávali na programové prohlášení vlády, jež zmiňuje transparentnost a nepřehlížení klimatické krize, dohodou o česko-polském dole ho podle aktivistů porušili. Velkým problémem je hlavně úbytek vody v okolí dolu, který je dlouhodobým problémem pro tamní přírodu ale i akutním problémem pro tamní obyvatele.

Akce s podtitulem Zveřejněte dohodu, dejte stop Turówu začal před polskou ambasádou. Účastníci poté za skandování hesla ,,Uhlí, ropa, plyn patří do dějin“ vyrazili na Klárov, kde upozorňovali na stěžejní okamžiky problému. O kus dál následovala taneční performance, jež znázorňovala smrt krajiny bez dostatku vody.

Na závěr průvod došel k sídlu vlády – Strakově akademii – a poděkoval všem zúčastněním s dodatkem, že ,,vládě bohužel není za co děkovat.“ Nikdo z vlády, včetně ministra životního prostředí Petra Hladíka, zatím na happening nereagoval. Je třeba dodat, že nově zvolenému ministrovi životního prostředí Hladíkovi předali zástupci FFF ke jmenování (Hladík byl jmenován prezidentem Pavlem 10.3.) obraz s malbami obnovitelných zdrojů, za který před pěti dny na Twitteru poděkoval a ocenil diskusi, kterou studenti o klimatické změně otevírají.

foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher
foto: Matyáš Fritscher

Erika Kubálková

Zabývám se v textech hlavně feminismem, různými emancipačními hnutí, aktivismem a případně kulturou. Studuju gymnázium, od příštího roku tělový design na FAVU. Věnuju se umění, poezii, aktivismu a budování láskyplných vztahů s kámošstvem.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Jan Šimůnek

    Uhlí a ropa zcela jistě patří do dějin, ale v momentě, kdy za ně bude plnohodnotná náhrada. Ta neexistuje a OZE to nevytrhnou. Nebo snad chceme pokrytí 25 – 50 procent území státu fotovoltaikou? Vítr u nás prokazatelně v dostatečném množství není, navíc se větrné lokality do značné míry kryjí s rezervacemi a dalšími typy chráněných území.
    Mimochodem, náhrada uhlí zemním plynem vede ke zvyšování skleníkového efektu (efekt úniků silně skleníkového efektu) a větrné a velké FV elektrárny emitují SF6 (fluorid sírový), víc než 22 tisíckrát skleníkovější než CO2 a perzistující v atmosféře o mnoho řádů déle. V podstatě tyto zdroje mají srovnatelný nebo dokonce vyšší dopad na skleník než pálení uhlí o stejné energii.
    To ovšem chce místo blbnutí na nějakých ,Fridays od future‘ sedět (třebas i doma) a šprtat chemii, fyziku a z matematiky alespoň kupecké počty.

    A ještě jednou MMCH: Kdybychom všechny střechy (případně technické plochy, komunikace apod.) natřeli na bílo, patrně bychom snížili skleníkový efekt víc než nesmyslnými OZE. Ale to by z toho neměli žádný zisk ani totalitní Číňané, ani jejich placení agenti v řadách zelených.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..