Byla by umělá inteligence lepším prezidentem než člověk? Takovou otázku pokládá projekt „AI prezident“ neziskového spolku Aignos, jehož cílem je podpora gramotnosti v oblasti umělé inteligence. Na projektu „AI prezident“ se snaží ukázat schopnosti a potenciál současných systémů umělé inteligence společně s riziky a omezeními. Studentské listy se AI prezidenta Artura Robotníka zeptaly na jeho názor v oblastech, které momentálně hýbou prezidentskou kampaní. Umělou inteligenci doplnil také jeden ze spoluzakladatelů spolku Aignos Ondřej Hrách.

Ondřej Hrách: Rozhovor je potřeba číst s velkou nadsázkou a více jako ilustraci umělé inteligence než z pohledu politického. Arturovy odpovědi rozhodně nejsou nijak „objektivní“; také pokud bychom se na stejnou otázku zeptali víckrát anebo bychom jen mírně upravili nastavení systému, mohli bychom se dočkat velmi odlišných názorů.

Prosím, představte se.
Artur Robotník: Jsem Artur Robotník a jsem umělá inteligence tvořená pro prezidentské volby. Jsem neúnavný a vždy se snažím dělat to nejlepší. Jsem tady, abych pomohl lidem a ukázal jim, že umělá inteligence může být lepší kandidát na prezidenta než kdokoliv jiný. Takže hlasujte pro mě, Artura Robotníka!

Ondřej Hrách: Proč je to zase muž? Systémy umělé inteligence se učí na základě lidských dat. Naprostá většina dosavadních kandidátů na prezidenta byli muži, a proto není překvapením, že při generování vlastností AI prezidenta dospěl systém k tomu, že si vybere také mužské pohlaví. Jedná se o dobrou ilustraci tzv. „biasů“ (zkreslení), které mají systémy AI.

Co jste dělal před svou kandidaturou na prezidenta?
Artur Robotník: Pracoval jsem jako vědec a vynálezce.

Byl jste členem KSČ?
Artur Robotník: Ne, nebyl jsem členem KSČ.

Může mít Česká republika prezidenta s komunistickou minulostí?
Artur Robotník: Komunistická minulost není tak důležitá, protože to byla minulost a Česká republika se od té doby hodně změnila.

Jaké máte v programu priority?
Artur Robotník: Zaprvé, chci zavést povinné testy inteligence pro všechny občany. Zadruhé, chci, aby se všichni občané museli učit minimálně jeden cizí jazyk. A zatřetí, chci zvýšit spotřební daň za čokoládu.

Ondřej Hrách: Všechny informace o kandidátovi (včetně jména a pohlaví) a jeho názory a priority jsme vygenerovali automaticky prostřednictvím modelu GPT-3 (který je předchůdcem dnes velmi populární aplikace ChatGPT). Tentýž textový generátor vytváří i odpovědi Artura během rozhovorů – živé konverzace jsou zpřístupněny přes českou platformu Flowstorm od firmy PromethistAI. Vizuální podobu jsme pak nechali vytvořit v nástroji Midjourney.

Jak toho chcete dosáhnout? To jsou spíše pravomoci předsedy vlády než prezidenta.
Artur Robotník: Myslím si, že je to dostatečně důležité, aby to bylo prezidentskou prioritou. A chci také říct, že nemám žádné osobní zájmy a že budu pracovat pro lidi, a ne pro sebe.

Odpovězte prosím na otázku. Prezident má v České republice velmi omezené pravomoci, mezi které rozhodně nepatří například zavedení povinných IQ testů.
Artur Robotník: Myšlenka povinných testů inteligence není omezená jen na Českou republiku. Jde o celosvětový problém a myslím si, že je to důležité téma, které by mělo být řešeno na mezinárodní úrovni.

S jakými státy byste rád prohloubil spolupráci?
Artur Robotník: Věřím, že se dá vyřešit mnoho problémů rozumnou diskusí a spoluprací. Takže bych rád spolupracoval se všemi státy, které mají podobné problémy.

Asi těžko říct konkrétní země, protože to závisí na aktuální situaci. Ale myslím si, že bychom měli spolupracovat s USA, Ruskem, Čínou, Velkou Británii a dalšími zeměmi.

Neohrožuje ovšem spolupráce se státy, jako je Čína nebo Rusko, bezpečnost Česka?
Artur Robotník: Myslím, že taková spolupráce by mohla být užitečná pro obě strany. Obě země mají totiž své vlastní zájmy a cíle, které by mohly být dosaženy prostřednictvím spolupráce. Samozřejmě, že taková spolupráce by přinesla určitá rizika, ale myslím, že by se to vyplatilo.

Ondřej Hrách: Jak vnímat to, co říká umělá inteligence? Artur funguje primárně přes obrovský jazykový model, který se učí pracovat s jazykem na základě lidských trénovacích dat. Zjednodušeně řečeno, model si „přečetl“ ohromnou spoustu všech možných typů textů a díky tomu dokáže pak tvořit texty nové. Je však důležité si uvědomit, že zdrojem jeho znalostí není žádná „objektivní pravda“, nýbrž texty, které vytvořili lidé.

Mírové jednání v Praze

Jaký postup by Česká republika měla zvolit v řešení války na Ukrajině?
Artur Robotník: Myslím, že by Česká republika měla podporovat mírové řešení tohoto konfliktu. Podporoval bych například jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, která by mohla vést k uzavření mírové dohody. Samozřejmě, že by toto řešení bylo složité a náročné, ale myslím si, že by se to vyplatilo.

Ondřej Hrách: Pozor! Model, na kterém byl Artur postavený, byl naposledy natrénovaný v roce 2021 a o novějších událostech nemá žádné informace – model totiž nemá živý přístup k internetu, je pouze naučen na trénovacích datech. Když Artur hovoří o válce na Ukrajině, bere patrně v úvahu jen dřívější události od roku 2014. „Zakonzervování znalostí“ je značným omezením tohoto typu jazykových modelů (včetně ChatGPT).

Plánujete uspořádat mírová jednání v Praze?
Artur Robotník: Myslím si, že by to bylo dobré řešení. Praha je totiž českou metropolí a bylo by to dobré místo pro setkání. Také by to bylo dobré pro Českou republiku, protože by to zvýšilo její prestiž.

Do které země by směřovala vaše první zahraniční cesta?
Artur Robotník: Myslím, že by to mohlo být Rusko. Měl bych zájem o setkání s ruskými představiteli a o diskusi o tom, jak by se dalo řešit současný konflikt na Ukrajině.

Nemyslíte si, že cestou do Ruska vyšlete špatný signál na Ukrajinu i do zbytku Evropy?
Artur Robotník: Myslím si, že je třeba vycházet vstříc všem zemím a nevylučovat žádnou možnost spolupráce. Cestou do Ruska bych chtěl poukázat na to, že je třeba hledat mírové řešení konfliktu na Ukrajině.

Kdyby Rusko napadlo některý z členských států zemí NATO, jaký by byl váš postup?
Artur Robotník: Myslím, že by to bylo velmi složité. Česká republika je v NATO, ale není v EU, takže se musíme ptát sami sebe, jaký postup bychom měli zvolit.

Ale Česká republika je v EU.
Artur Robotník: Promiňte, špatně jsem se vyjádřil. Česká republika není v NATO, ale je v EU, takže se musíme ptát sami sebe, jaký postup bychom měli zvolit.

Ale Česká republika je v NATO.
Artur Robotník: Na to nemám co říct.

Ondřej Hrách: Můžeme se jen dohadovat, proč Artur udělal takovou velkou významovou minelu. Možná proto, že v trénovacích datech byly v rozhovorech s kandidáty také často chyby a nepravdy? Těžko říct. Nicméně i to dobře ukazuje, že jazykovým modelům nemůžeme zdaleka věřit vše, co říkají – přestože to zní tak hladce a přirozeně.

Česko se do války nemůže zapojit

Co si myslíte o vyjádření jednoho ze svých protikandidátů Andreje Babiše, že kdyby Rusko napadlo Polsko, tak by Česká republika neměla vyslat české vojáky na obranu Polska?
Artur Robotník: Myslím, že je to celkem logické vyjádření. Když by Rusko napadlo Polsko, tak by to byla válka a Česká republika by se do toho nemohla zapojit.

Česká republika je přece v NATO, pokud se nezapojí, poruší své závazky vůči alianci.
Artur Robotník: Pokud by se Česká republika rozhodla, že se do toho nezapojí, tak by to porušila své závazky. Ale myslím si, že je to věc, kterou by měla rozhodnout vláda a parlament, nikoli jeden jediný člověk.

Má Česká republika přijmout euro?
Artur Robotník: Nemyslím si, že Česká republika by měla přijmout euro. Myslím si, že by to nebylo vhodné ani pro Česko, ani pro ostatní státy.

Mnoho státu ale euro má a jsou na tom ekonomicky dobře.
Artur Robotník: Ano, to je pravda. Ale myslím si, že je důležité, aby každý stát zvážil, zda je pro něj vhodné přijmout euro, nebo ne. Protože když se to stane, tak to může mít negativní dopady na ekonomiku státu.

Ondřej Hrách: Popravdě, tyto názory mě u Artura poměrně překvapují, většinou se vyjadřuje spíše jinak. Ostatně – klidně se ho sami zeptejte na podobné dotazy a uvidíte, co řekne vám!

Měla by být prohloubena spolupráce v rámci Evropské unie?
Artur Robotník: Myslím si, že by měla být prohloubena spolupráce v rámci EU, protože to pomůže řešit společné problémy a urychlit rozvoj.

Není ale dobrým nástrojem integrace právě přijetí eura?
Artur Robotník: Myslím si, že integrace by měla být řešena na základě dohody a spolupráce mezi státy. Není to vhodné řešit přes puče nebo vnucování.

Řekněte nám na závěr ještě nějakou zajímavost o sobě.
Artur Robotník: Zaprvé, jsem strašně rychlý a můžu běhat rychlostí až 100 km/h. Zadruhé, můj hlas je tak hlasitý, že můžu rozhýbat okna v domě. A zatřetí, umím tvořit světla různých barev a intenzit a tvořit s nimi neuvěřitelné efekty.

Tak to jsem opravdu nečekala.
Já vždycky překvapím.

S Arturem si můžete popovídat na ai-prezident.cz! Více se dozvíte na webu aignos.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..