Dnes – 11. září 2021 – si připomínáme dvacetileté výročí teroristických útoků ve Spojených státech amerických. Tragédii dodnes připomíná Národní památník a muzeum 11. září. 

Jedenáctého září 2001 byla unesena čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. Pachateli útoků bylo devatenáct příslušníků teroristické organizace Al-Káida. Dvě letadla narazila do budov Světového obchodního centra v New Yorku (tzv. dvojčata), Pentagon, sídlo Ministerstva obrany Spojených států amerických, byl poničen třetím letadlem. Poslední letadlo letělo směrem na Washington D. C., jeho cílem měl být Kapitol nebo Bílý dům. Svůj cíl nezasáhlo, protože se, z důvodu bitky mezi teroristy a pasažéry, zřítilo poblíž města Shanksville ve státě Pensylvánie. 

Tragédie minutu po minutě

Let American Airlines 11 narazil do severní věže Světového obchodního centra v 8:46 místního času. Letadlo letělo rychlostí 790 km/h a budovu zasáhlo mezi 94. a 98. patrem. O sedmnáct minut později zasáhl let United Airlines 175 jižní věž mezi 78. a 84. patrem. Budova Pentagona byla zasažena v 9:37 letem American Airlines 77. O osm minut později byl evakuován Bílý dům a Kapitol, následně se uzavřela všechna letiště ve Spojených státech amerických.

Minutu před desátou hodinou ranní se zřítila jižní věž Světového obchodního centra. Krátce poté, v 10:03, se zřítil let United Airlines 93, poté co se pasažéři pokusili získat kontrolu nad letadlem. Za dalších sedm minut se zhroutila část budovy Pentagonu. Dvacet osm minut po desáté hodině spadla severní věž Světového obchodního centra. Ve dvě hodiny odpoledne byly ukončeny všechny operace na akciových trzích ve Spojených státech amerických a nakonec, v 17:25, šla k zemi i budova 7 Světového obchodního centra. 

Tři tisíce mrtvých

Při útocích zemřelo zhruba 3000 lidí. Mezi nimi bylo všech 19 únosců, 8 lékařů, 60 policistů a 343 hasičů. Teroristické útoky měly také ohromný dopad na světovou politiku. Americký prezident George Bush vyhlásil válku proti terorismu, následně sedmého října začala válka v Afghánistánu. V souvislosti s útoky byl poprvé použit článek 5 Severoatlantické smlouvy, podle nějž se v případě napadení jednoho z členských států ostatní členské země zavazují mu pomoci. Samozřejmě došlo ke zpřísnění kontrol cizinců. Pozitivním důsledkem bylo zlepšení vztahu mezi Spojenými státy americkými a Ruskem. Na místě dvojčat dnes stojí nová nejvyšší budova Spojených států amerických One World Trade Center. 

V zemi se každoročně konají vzpomínkové akce. Ty se tento rok konají na všech třech místech útoků, zúčastní se jich i prezident Joe Biden se svojí manželkou. Nejznámější takovou akcí je Pocta světlem (Tribute in Light), v noci z jedenáctého na dvanáctého září osvětlují město dvě 88 metrů vysoké věže, které mají dvojčata symbolizovat. Ke dvacetiletému výročí se také bude konat vzpomínková akce u Národního památníku a muzea 11. září. V rámci vzpomínkové události budou přečtena jména všech obětí. 

Eva Dorota Czerneková

Studuji na gymnáziu na Praze 1. Když mám chvilku volného času, uvařím si šálek dobrého čaje a pustím se do čtení. Nejraději čtu klasiky a příběhy odehrávající se za druhé světové války. Mimo jiné jsem velkou fanynkou Harryho Pottera.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..