Sarah před 10 lety opustila Maryland ve Spojených státech a přestěhovala se do Prahy. V České republice, kde učí angličtinu, zůstala dodnes. Studentské listy se jí ptaly na prezidentské volby, současnou Ameriku, obavy z budoucnosti i proč se rozhodla volit Joe Bidena.

English version of the interview

Jak podle vás vypadá ideální prezidentský kandidát?

Můj ideální a volitelný kandidát jsou dvě velmi rozdílné věci. Hlavním faktorem je pro mě postoj k sociálním aspektům, jakými jsou rovnoprávnost, spravedlnost nebo dostupnost lékařské péče. To považuji za důležité hlavně proto, že v Evropě žiji již velmi dlouho, takže chápu, jakým způsobem různé sociální programy fungují tady. Také tady odvádím daně a vidím, jaké díky tomu získávám benefity oproti tomu, když odvádím daně v Americe. Jak říkám, zásadní jsou pro mě sociální záležitosti, například vzdělání nebo zdravotní péče.

Bohužel nyní pro mě ve Spojených státech neexistuje ideální kandidát. Kdybych si měla vybrat někoho, kdo se k mému ideálu blíží, pravděpodobně by to byl Bernie Sanders. Momentálně jsou ale problémy Ameriky tak extrémní, že je důležitější volit kandidáta s šancí na vítězství spíše než kandidáta, který je pro mě ideální.

Takže Biden není vaším ideálním kandidátem?

Není. Ale je to jediný kandidát v americkém systému dvou stran, kterého můžu volit s čistým svědomím.

Sledujete předvolební debaty?

Ne, vždycky jsem z nich naštvaná. Svůj volební lístek jsem stejně musela poslat už před měsícem, takže mé rozhodnutí neovlivní. Také mají negativní vliv na mou psychiku, takže se jim snažím vyhýbat.

Sarah.

Jaký máte názor na americký volební systém?

Myslím si, že volební systém ve Spojených státech je nefunkční. Obrovským problémem je fakt, že není konzistentní, takže si každý stát vlastně vytváří vlastní pravidla. Pro průměrného voliče je velmi těžké zůstat informovaný. Zároveň si ale myslím, že v určitých věcech je v USA jednodušší volit než třeba v České republice, obzvláště pokud člověk v dané zemi nežije. Vím, že Čeští občané žijící v zahraničí musí kvůli volbám jít na ambasádu, což je někdy dost složité. Ve Spojených státech je, hlavně kvůli přítomnosti naší armády v zahraničí, velmi dostupné a snadné volit mimo zemi. Stejně to ale není skvělý systém.

Jak probíhá proces volení z Prahy?

Nejprve se ve svém státě (v Marylandu) musím ujistit, že jsem stále registrována a mohu volit. Potom mám několik možností, jak se registrovat, abych dostala svůj absenční hlasovací lístek. Buď se mohu zaregistrovat, jako kdybych se vracela zpět do Marylandu, což mi umožňuje volit ve všech fázích voleb. Druhá možnost je zaregistrovat se, jako kdybych se do Marylandu nevracela, což mi umožní volit pouze ve federálních volbách. V Marylandu si lze vybrat, jestli mi volební lístek pošlou přes e-mail, nebo fyzicky poštou. Potom ho musím poštou zase poslat zpátky. Některé státy umožňují posílání lístků přes e-mail nebo fax, ale v Marylandu to nelze.

Svůj lístek jsem poslala už 30. září, ale dodnes nedorazil k mé volební komisi. Dokonce už jsem jim několikrát volala, abych zkontrolovala situaci. Nakonec mi poslali nový volební lístek, abych ho poslala znovu. Jenže zrovna teď s karanténou je to velmi složité. Navíc ho musím poslat přes společnost jako je DHL nebo FedEx, což je taky relativně drahé, stojí to okolo 1 700 Kč.

Přečtěte si rozhovor s Louisem Richmanem, novinářem a dlouholetým republikánským voličem. Co si myslí o obou prezidentských kandidátech a jaké události ho nejvíce poznamenaly?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Čtvrtek 29. října 2020


Takže existuje šance, že váš volební lístek nebude vůbec započítán?

Ano. Dneska jsem telefonicky mluvila s někým z volební komise. Chtěla jsem vědět, co se stane, když jim odešlu svůj druhý volební lístek a mezitím jim přijde ten první. Vysvětlili mi, že mají systém, který zajistí, že se bude počítat první lístek, který jim přijde. Takže by měl být započítán. Volby jsou 3. listopadu, takže cokoliv, co jim pošlu, musí být ověřeno poštou nejpozději 3. listopadu. Zároveň jim ale lístek musí fyzicky dorazit do 13. listopadu.

V minulých letech nebyl s volbou z Prahy nikdy problém, vždycky to bylo velmi jednoduché. Letošní rok se hodně liší, pošta má během koronaviru obrovské zpoždění. Zároveň mě znepokojuje, že prezident Trump a další republikáni opakovaně atakovali systém hlasování v nepřítomnosti. Děsí mě, že i když udělám všechny potřebné kroky správně a můj lístek dorazí včas, stejně jsou zde lidé, kteří se aktivně snaží zdiskreditovat můj hlas.

Jaké je nejdůležitější volební téma pro občany USA?

Myslím si, že tohle je velmi těžká otázka, a i to je součástí problému. Ve Spojených státech je tolik rozdílných lidí jak způsobem života a poměry, tak geografickými oblastmi. To, co je zásadní, se mění v závislosti na lidech. Já osobně si myslím, že Spojené státy nyní prochází obrovskou krizí.

Lidé, hlavně ti na okraji společnosti, jsou extrémně nespokojení a bojí se o své bezpečí, svá práva a svobody. Mají strach z toho, jaké změny nastanou, pokud bude nadále u moci současná administrativa. Velkým tématem jsou také problémy, které se objeví před Nejvyšším soudem nebo změny, které Nejvyšší soud pravděpodobně zavede například v oblasti potratů, problémů spojených s reprodukčním zdravím žen nebo rovnoprávnosti pro LGBT komunitu. A samozřejmě, jak můžeme vidět díky hnutí Black Lives Matter, menšiny nejsou spokojeny s tím, jak je s nimi zacházeno.

Zároveň je ve Spojených státech spousta lidí, která by řekla, že toto nejsou velká témata, protože se jich přímo nedotýkají. To samo o sobě je jeden z největších problémů současné Ameriky. To, že se nedokážeme rozhodnout, co je vlastně ten problém.

Zmínila jste hnutí Black Lives Matter. Myslíte si, že nějak ovlivní volby?

Potíž je, že Američané na obou názorových stranách jsou vyděšení. Lidé s jinou barvou pleti ve Spojených státech mají strach o své životy a konzervativnější občané jsou vedeni k tomu, aby měli strach z těch, kteří jsou součástí tohoto hnutí. A lidé dělají nebezpečné věci, když mají strach.

Navíc pokud lidé ve Spojených státech uvažují nad ostatními obyvateli země, kteří s nimi nesouhlasí, jako nad teroristy, objevuje se reálná otázka toho, co nastane, až dojde k vyhlášení výsledků voleb. Chci tím říct, že existují tací, kteří si velmi pevně stojí za tím, že nebudou věřit výsledkům voleb. Alespoň pokud nedopadnou tak, jak si oni přejí. Už nyní se objevují spekulace, zdali vůbec dojde k pokojnému předání moci, pokud Biden zvítězí. Myslím si, že to je strašidelné pro všechny, nejen v kontextu současné Ameriky, ale i vzhledem k tomu, že jsme uprostřed pandemie.

Jak ovlivnila pandemie volby?

Z pozice někoho, kdo žije mimo USA, bych řekla, že pandemie společnost jenom více polarizovala. Nemyslím si, že by nutně změnila něčí názory, jako spíše všechny více ujistila v tom, co si dosud mysleli. Akorát Američany ještě více rozdělila.

Situace ve Spojených Státech je nyní velmi vyhrocená – existuje nějaký způsob, jak se vrátit zpět k pokojné debatě mezi zastánci Trumpa a zastánci Bidena?

Myslím si, že politika ve Spojených Státech je a byla rozdělená už velmi dlouho. Poslední dobou to začíná být už skutečně ošklivé a netuším, jestli se to podaří někdy vrátit zpět do normálu. I když situace dříve také nebyla ideální, ve srovnání s dneškem jsou to skutečně staré dobré časy. Amerika nyní prochází obrovskou změnou a nevím, jestli se s tím dokážeme smířit. Netuším, jestli se někdy vrátí občanská debata. A i kdyby se vrátila, nevím, jestli vůbec dokáže vyřešit všechny současné problémy.

Přicházíme s novou rubrikou Americký týden! ?? A to necelý týden před volbami, na které čeká celý svět. Jak vypadají šance obou kandidátů?

Zveřejnil(a) Studentské listy dne Středa 28. října 2020


Předpokládám, že mezi svými blízkými máte nějaké voliče Trumpa. Je pro vás možné s nimi mluvit a pochopit některé jejich důvody?

Mám hodně vzdálených příbuzných, kteří budou volit Trumpa. A vím, že nic z toho, co řeknu, už jejich názor nedokáže změnit. Mnoho z nich se totiž rozhoduje na základě náboženství. A o tomhle s nimi mluvit nedokážu. Mám také dost členů rodiny, u kterých silně věřím, že volili Trumpa minulé volby, a nejsem si jistá, jak budou volit letos. S nimi se snažím mluvit o věcech, které jsou pro mě důležité a o svých zkušenostech z pobytu tady, aniž bych nutně zmiňovala Trumpa a Bidena nebo demokraty a republikány. Také si myslím, že ve Spojených státech nerozumíme spoustě věcí, což nás děsí. Taky pokládáme hodně věcí za zbytečné nebo špatné jenom proto, že jim nerozumíme. A má zkušenost s životem v České republice mi ukázala, že existují i jiné způsoby, jak věci dělat.

Velká část mé rodiny je součástí armády, takže profitují z různých benefitů a sociálních programů, které nejsou dostupné pro průměrné Američany. A tyto benefity jsou velmi podobné těm, ke kterým mám přístup díky tomu, že žiji v Praze. Snažím se jim ukázat, že je trochu pokrytecké odmítat lidem sociální pomoc, ke které oni mají kvůli svým pozicím přístup.

V debatách během demokratických primárek padlo pouhých 20 % otázek věnovaných americké zahraniční politice. Je toto téma skutečně pro občany USA tak zanedbatelné?

Během voleb je pro většinu Američanů zásadní to, co se jich přímo týká. V České republice je velmi důležitá zahraniční politika nebo politika EU, protože se přímo dotýká vašich hranic. V USA najdeme mnoho míst, kde panuje pocit, že je zahraniční politika vůbec neovlivňuje, i když to samozřejmě není pravda. Domácí problémy jsou většinou v popředí myšlenek lidí, pokud tedy zrovna nejsme aktivně ve válce. Kandidáti oslovují voliče v jednotlivých státech po celé zemi. Nejsou zde federální voliči, v podstatě se snaží získat hlasy celých států. Kvůli tomu zahraniční politika není v centru dění.

Obrovským trendem dneška jsou konspirační teorie – promítá se toto i do amerických voleb?

Ano. Konspirační teorie tu byly odjakživa. Lidé od přírody milují příběhy, kterými se snaží všechno vysvětlit. Dnes je díky internetu velmi snadné ocitnout se v jakési názorové bublině a nacházet jen ty informace, které nás ve vlastních přesvědčeních utvrzují. Všímám si toho nyní i v České republice hlavně kvůli pandemii. Stejně mě ale překvapuje, jak časté jsou tady konspirace skrz naskrz politickými ideologiemi, nikoliv na jejich okrajích.

Ani nevím, jestli chci udávat nějaké příklady amerických konspirací, většinou jsou příšerné. V podstatě všechny, které se nyní objevují v Česku ohledně koronaviru, má Amerika taky – teorie ohledně sítě 5G, biologických zbraní, cílených útoků na zničení ekonomiky nebo vydělávání peněz na vakcíně a věci ohledně Billa Gatese. Existují ale i skutečně riskantní teorie, které kolují po Spojených státech. Ani nevím, jestli je mi příjemné o nich mluvit. Takovou teorií je třeba QAnon (komplexní konspirační teorie o spiknutí vlivných osobností, proti kterému bojuje Donald Trump – pozn. redakce). To je strašidelná teorie, navíc když sám prezident Spojených států odmítá přiznat, že něco takového je pouze konspirační teorie, pro kterou neexistují žádné důkazy. To pak začíná být vážně nebezpečné.

Zdroj náhledového obrázku

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..