Američtí vědci zachycují podivné signály, které přicházejí ze vzdáleného vesmíru. Signály svými vlnami připomínají bušení srdce. Dosud není vědcům jasné, co je způsobuje, ovšem podobné signály zachycují už delší dobu. Už v minulosti byli schopní zachytit podobné radiové vlny, které klasifikovali jako FBR (fast radio burst) z neznámého zdroje, který se nejspíše nachází miliardy světelných let od naší galaxie.

Všechna pozorování těchto radiových signálů jsou ovšem pro vědce v oblasti astrofyziky relativní novinkou, protože první takovéto signály byly zachyceny až v roce 2007 a výzkum podobných jevů je tedy teprve ve svých začátcích. Také kvůli tomu není v současnosti jasné, jaký původ mají tyto signály a prozatím jsou proto klasifikovány jen jako FRB. Astrofyzici si jev vysvětlují tak, že signály nejspíše pochází z neutronových hvězd, které se vyznačují svou obrovskou hustotou a vysokou rychlostí rotace způsobenou zhroucením jádra, čímž by mohly být schopné také posílat radiové signály této frekvence.

Unikátností tohoto radiového signálu je také jeho délka trvání. Předchozích zachycené signály, které také pocházely ze vzdálených galaxií, vždy trvaly jen několik milisekund, tento měl ovšem jasný interval. Signál se opakoval pravidelně a trval až tři sekundy, což je zhruba tisíckrát více než signály, které američtí vědci zkoumali v minulosti.

Američtí a kanadští vědci doufají, že jim poznatky z tohoto signálu pomůžou k novým zjištěním o vzdáleném vesmíru a že společně s informacemi z James Webb teleskopu budou mít přístup k novým objevům v této, zatím ne až tak prozkoumané, oblasti.

Zachycení radiových signálů není od prvního pozorování v roce 2007 nikterak výjimečné. V současnosti se totiž k jejich objevování používá kanadský radioteleskop CHIME (Canadian Hydrogen Intensity Mapping Experiment), který jich za dobu své existence objevil stovky.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..