Během léta bude možné pozorovat vzácné jevy na obloze. K vidění budou jak typická letní souhvězdí, svítící oblaka, tak i unikátní konjunkce planet.

Svítící oblaka

Během června budou na obloze ke spatření svítící oblaka, které se liší od normálních mraků tím, že se nachází vysoko v atmosféře. Jedná se o až sedmkrát výše položené oblaka než jsou každodenní mraky, které díky své poloze až 85 km nad povrchem na sebe nabalují ledové krystaly v podobě prachu. Díky těmto vlastnostem jsou oblaky schopné rozptylovat sluneční záření a tím odrážet světlo, které na nás potom působí jako kdyby oblaky svítily. 

Tento jev lze pozorovat již od začátku června, ovšem nejčastější výskyt je kolem letního slunovratu. Oblaky lze nejčastěji spatřit po desáté hodině večer až do zhruba druhé hodiny ranní. Česká astronomická společnost vydává zprávy o místech, kde lze oblaka spatřit a je tedy dobré sledovat jejich zprávy a jít pozorovat tento jev, když vydají hlášení.

Autor: Václav Hyza

Konjunkce planet

K vidění budou také všechny planety sluneční soustavy, které lze vidět pouhým okem. Jedná se o Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn. Planety budete moci spatřit na konci června. Lze je vidět pospolu díky tomu, že se nachází v úhlově podobné výšce a tak je možné je ze Země vidět nedaleko od sebe. Na rozdíl od svítících oblaků se nejedná o každoroční jev, ale o unikátnost tohoto léta. Naposledy šlo vidět pět planet pospolu v červnu 2020. Letos ale jde o jedinečnou situaci, protože stejným způsobem bude možné tento velice fotogenický jev spatřit i v prosinci. 

Největší šance na pozorování této konjunkce bude okolo 24. června brzy ráno. Abyste mohli vidět všechny planety pospolu, je potřeba mít dobrý výhled na východní a severovýchodní obzor. Nejlepší podmínky pro sledování jsou tedy ve vyšších horách.

Konjunkce Merkuru, Jupiteru a Saturnu v lednu 2021, zdroj: winknews.com

Souhvězdí

Tím, že Země obíhá Slunce se nám naskytuje možnost pozorovat různá souhvězdí v jiných ročních obdobích. Obecně platí, že nejlépe lze pozorovat souhvězdí v noci zhruba okolo půlnoci. Okolo letního slunovratu (21. června) je také možné pozorovat různé jiné pozoruhodné jevy, jako jsou například hvězdokupy nebo difúzní mlhoviny. 

Na letní obloze lze spatřit souhvězdí Velkého vozu, Labuťe či Orla. V létě lze také jedinečně spatřit takzvaný letní trojúhelník, který je tvořen souhvězdími Deneb, Vega a Altair. Letní trojúhelník je nejjasnější konstelací a tak ho lze spatřit i pouhým okem. 

Zdroj: Treking.com

Jak nejlépe oblohu pozorovat

Pro nejlepší pozorování je dobré být daleko od umělého osvětlení a také ideálně mimo místa se světelným smogem, tedy nejlépe daleko od velkých měst. Ideální podmínky pro pozorování jakéhokoliv z vesmírných jevů jsou v horách. Nejlepší čas na pozorování je okolo půlnoci až brzkého rána a nejlepší viditelnost bude okolo letního slunovratu, ovšem většinu souhvězdí a planet bude možné vidět i začátkem července. 

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Tento příspěvek má jeden komentář

  1. Petr Gregor Dušička

    Konečně neideologický a vpravdě zajímavý článek na tomto jinak Rudém webu.
    Více vědy / méně ,,nového“ komunismu – to nám všem prospěje.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..