Předminulý víkend spadla na planetu Zemi malá planetka, jež měla necelé tři metry na délku. Astrofyzikům se podařilo kolizi předpovědět a mohli tak spočítat, kdy a kam planetka dopadne. V Observatoři Kleť v jižních Čechách se vědcům povedlo jako jediným ze sítě ESA tento asteroid zaznamenat. Jedná se o výrazný úspěch, protože je to teprve třetí těleso, které se podařilo dohledat a vypočítat jehož dráhu před tím, než spadlo na Zemi.

Systém Scout, který vyvinula NASA, má za úkol vyhledávat vesmírná tělesa, která by se mohla potenciálně střetnout se Zemí, a je schopen vypočítat trajekt malého asteroidu před jeho dopadem. Systém má za cíl monitorovat vesmírná tělesa, která se pohybují na Zemské oběžné dráze a informovat příslušné orgány v momentě, kdy vyhodnotí, že se na oběhu vyskytuje jakýkoliv objekt, jenž by se mohl střetnout se Zemí. 

Asteroidy a podobně velká tělesa jako planetka, která spadla do Atlantského oceánu, naráží na povrch Země relativně často. Vzhledem k jejich velikosti však nejsou hrozbou a tak o nich nemusí NASA či ESA informovat veřejnost. Srovnatelně velká vesmírná tělesa se sráží se Zemí zhruba jednou za deset měsíců. 

Scout a jeho zaměstnanci potřebovali pouze čtrnáct snímků na to, aby vypočítali, kam planetka dopadne a zda by mohla potenciálně někoho ohrozit. Asteroid této velikosti lze v současnosti objevit zhruba několik hodin před srážkou se Zemí. Velké objekty, jež by potenciálně mohly ohrozit obyvatelstvo Země, lze identifikovat již dříve díky jejich rozměrům a tedy i lepší viditelnosti. 

Malá planetka nakonec spadla do oceánu nedaleko Islandu a tak nikoho neohrozila ani nezpůsobila žádné škody. Dopadla přesně tam, kam Scout vypočítal, že doletí a dokonce spadla i v čas, jenž vědci vypočítali. Malá planetka, která skončila v oceánu, byla pro vědce výbornou příležitostí, jak si vyzkoušet, jestli Scout od NASA funguje a zda, kdyby hrozilo reálné nebezpečí, by byl schopen zaznamenat potřebné detaily tak, aby vědci mohli reagovat v čas. 

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý týden. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..