Studenti jsou už přes dva týdny doma a republika je už sedmnáctý den v nouzovém stavu. Stopy po panice bychom až na výjimečné případy ale hledali marně.

Vláda, ještě v lednu říkajíc, že roušek máme dost, nařídila 19. března povinné zakrytí úst a nosu na veřejnosti. A tak lidem nezbylo nic jiného než si ušít vlastní. Lidé se ale nezachovali sobecky. Roušky lidé spontáně začali nabízet lidem v první linii, které stát nedokázal dostatečně zabezpečit, přestože ve své profesi jsou vystavení nebezpečí nakažení nepřetržitě.

Lidé sváželi roušky do nemocnic, obchodů, pošt, dětských domovů a domovů důchodců. Na internetu se začaly objevovat foky obývaků přeměněných na šicí dílny a symbol letošního roku byl na světě. Rok 2020 ve jménu roušky.

Pozadu nezůstaly ani doborovolnické organizace. Skaut, který spolu se zavřením škol přerušil svou činnost, velmi pohotově vytvořil stránku, na které se mohou skautští i neskautští doborovlníci hlásit. Skaut se spojil s linkou seniorů Elpida. Nejčastěji tak dobrovolníci v okolí jejich bydliště pomáhají s nákupy seniorům. Podmínkou k registraci do seznamu dobrovolníků je věk mezi 18 – 60 lety.

Na pražském Mariánském náměstí minulý týden magistrát postavil stan, kde probíhala registrace dobrovolníků pro Prahu. Opět se jedná o pomoc seinorům s nákupy, venčením psů atd. Do stanu mohou lidé nosit i roušky, které magistrát poté organizovaně přerozdělí na potřebná místa. Nejdříve se mají dezinfikovat v Nemocnici Na Františku a poté poputují do sociálních zařízení nebo zaměstnancům IZS. Dobrovolníci na náměstí čekají v zodpovědných rozestupech.

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí vznikly dva stany Českého červeného kříže. Probíhají zde nábory dobrovolníků, kteří v Praze pomáhají například seniorům nebo lidem v karanténě s dodávkami jídla či léků.

Fyzik a populizátor vědy Jan Lukačevič také přiložil ruce k dílu. Začal organizovat dodávky speciálních nutričních jídel do nemocnic a zdravotnických zařízení. Ve čtvrtek rozjel Lukačevič druhé kolo sbírky na nutriční jídla a počítá s 12 000 dalšími balíčky.

Český výrobce 3D tiskáren Josef Průša podle manuálu mezinárodní zdravotnické organizace začal se svými kolegy vyrábět anibakteriální mýdlo, spustil designérskou soutěž, kde chce lidí motivovat k výrobě každodenních prostředku potřebných v krizi a svůj prototyp ochraného plastového ochraného štítu již stihl představit ministru Vojtěchu Adamovi.

Společná aktivita českých technologických firem a IT nadšenců zaměřená na pomoc v boji s nákazou nese název COVID-19. Do této skupiny se může přidat každý s nápadem na projekt, který by pomohl v boji s koronavirem.

Programátoři 15. března spustili speciální infolinku 1212 poté, co bylo ohlášeno přetížení linek 112 a 150. Vyvíjejí aplikace pro trackování osob. Data potom mohu využít hygienici, když se zjistí, že dotyčný je nakažený.

Aplikace bude sbírat i data ostatních lidí, do kterých nakažený přijde do kontaktu, pokud mají stejnou aplikaci. Hygienici je pak mohou kontaktovat a na skutečnost je upozornit. Aby lidé v Nemocnici Na Bulovce nečekali ve frontě, vytvořili aplikaci pro objednávání pacientů. Ti se tak v čekárnách nepotkají. Pod záštitou Ministerstva zdravotnictví vedou kampaň stopcovid19, informují o aktuální šíření koronaviru skrze Seznam.cz, sociální sítě a další média.

Občanský spolek Milion chvilek pro demokracii přerušil své plánované jízdy po republice a začal pracovat na mapě, která mapuje nabídku a poptávku dobrovolnických činností v době koronaviru.

Člověk v tísni rozšířil dluhovou helplinku, která funguje každý všední den od 8 do 18 hodin. Organizace nabízí také poradenství živnostníkům a spotřebitelům, kteří se aktuálně dostávají do neřešitelné finanční situace. Lidem v insolvenci poskytuje přímou podporu a poradenství a zajišťuje případnou komunikací s insolvenčními správci.

Bílý kruh bezpečí zřizuje linku pro oběti domácího násilí, které jsou týraní kvůli karanténě vystavování intenzivněji.

Frank Bold Society je skupina právníků, která je ochotna pomoct lidem, kteří se kvůli zastavení podnikatelských činností ocitli v těžké finanční situaci.

O dalších neziskových organizacích, které se zapojily do boje proti koronaviru, se dozvíte zde.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..