Právě si prohlížíte Versailleská smlouva a její ratifikace. Jak k ní došlo?
Podpis Versailleské smlouvy 28.6.1919

Přesně před 101 lety byla Společností národů ratifikována Versailleská smlouva, dokument, který změnil dějiny světa.

Čím se tak výrazně zapsal do historie? Stal se klíčovým nástrojem pro potrestání a degradaci Německa po první světové válce, což podle mnohých historiků následně zapříčinilo vzestup Hitlerovy NSDAP a finálně i druhou světovou válku.

Smlouva, kterou za Německo podepsali jako projev nesouhlasu dva relativně bezvýznamní ministři, nutila nově vzniknuvší Výmarskou republiku (následnický stát Německého císařství – Deutsches Kaiserreich) se vzdát velké části teritoria ve prospěch Polska, Francie a Dánska a menší části ve prospěch Belgie, Československa, Litvy a „Svobodného města Gdaňsk“.

Sársko (Saarland) bylo nadále pod kontrolou Ligy národů a po 15 letech mělo referendum rozhodnout, zda připadne Výmarské republice, či Francii. Republika také musela uznat nové státy Polsko a Československo, demilitarizovat Porýní (Rheinland), vzdát se většiny svého námořnictva (smělo si ponechat jen dvanáct větších válečných lodí), veškerého letectva, ponorek, tanků a dělostřelectva a limitovat svojí armádu na 100 000 mužů. Ovšem hlavně, a to Němcům leželo nejvíce v žaludku, museli zaplatit 132 miliard marek jako reparace.

Obrovské reparace, ztráta části průmyslu a celosvětová poválečná krize způsobily ve Výmarské republice politickou krizi. Proběhlo několik pučů – několik komunistických i slavný pivní puč, kdy se nacisté pokusili převzít moc v Bavorsku.

Následovala hyperinflace, kterou se nepodařilo zcela uklidnit až do světové hospodářské krize ve třicátých létech. Ta způsobila další ekonomický propad, jenž výrazně pomohl nacistům k moci. V roce 1933 se Adolf Hitler stal kancléřem a Evropa byla na cestě k další válce. Netrvalo dlouho a nacisté získali absolutní moc, po smrti prezidenta Hindenburga se Adolf Hitler chopil náhle prázdného úřadu a sloučil ho s úřadem kancléře. Ostatní politické strany byly postupně vytlačeny, odpůrci režimu zavíráni a pogromy proti židům se staly státem podporovanou akcí.

Započalo období rapidní reformace a zvětšování armády, modernizace námořnictva (částečně započala už před Hitlerovým nástupem stavbou křižníků tříd Emden Königsberg a Leipzig a pancéřových lodí třídy Deutschland) a výstavba letectva, dělostřelectva a tanků.

Kancléř Adolf Hitler po boku tehdejšího prezidenta Paula von Hindenburga, 1933.

Většina probíhala prozatím pod přísným utajením. Kvůli dvěma ztraceným dekádám výzkumu a technologií začínalo Německo (Hitler název Výmarská republika i její vlajku brzy po svém nástupu zakázal) ve vojenské technice v podstatě s čistým štítem.

Přišly proto plány k zajištění větší industriální kapacity a surovin. Referendum v Sársku, ať už zmanipulované nebo ne, vrátilo oblast Německu. Wehrmacht dostal rozkaz znovu obsadit Porýní a vláda tvořila nová pracovní místa, z nichž většinu ve vojenském průmyslu.

Skromné začátky ve formě lehkých tanků, dvouplošníků v letectvu, malých torpédoborců, křižníků a ve své době již zastaralých ponorek pro námořnictvo brzy vystřídaly slavné tanky PZ.III (1939), stíhačky Bf109 (1937), bombardéry Ju-87 (1936) a obří bitevní lodě Scharnhorst (1935) či Bismarck (1936).

Německo si tak mohlo pomalu dovolit být čím dál tím agresivnější. To už známe z historie, anšlus Rakouska, obsazení Sudet a později celého Česka a vznik závislého státu na Slovensku pod vedením klerofašistického Tisa, obsazení Klajpedy (jižní Litva), invaze do Polska, invaze do Dánska a Norska…

Pancéřová loď (Panzerschiffe) třídy Deustchland.

Když se ale zamyslíme, mohla jiná Versailleská smlouva zapříčinit i jinou historii? Mohla zabránit druhé světové válce? Nejspíše ano. Stačilo jen, aby Německo nemuselo platit tak obrovské reparace a aby se nemuselo vzdávat svého průmyslu.

Formulace, že válka byla zcela zaviněna Německem, a proto by Německo mělo platit obří reparace, byla minimálně mylná, ne-li zcela pokrytecká. Likvidace armády, letectva a námořnictva a ztráta velkých územních celků měla státy Dohody uspokojit.

První německé tanky Panzer I byly drobné stroje vyzbrojené jen 7,92 mm kanony

Říká se, že historii píší vítězové. Někdy jsou však i vítězové zaslepeni pomstou a ve stylu Hamleta si ukousnou větší sousto, než jsou schopni sežvýkat. Poučením z Versailleské smlouvy a jejího neodvratného selhání tedy je nemyslet nikdy jednostranně. Nenechat se zaslepit a vždy si celou situaci objektivně rozebrat v plném rozsahu. Zasadit vše do souvislostí a zvážit každý náš krok.

Dovolím si na závěr vznést jedno osobní přání. Kéž by se naši spoluobčané i politici tohoto poučení drželi. Historie se totiž stále opakuje.

Martin Dlouhý

Chodím na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a užívám si kontroverzní témata, čemuž odpovídají i náměty mých článků. Mimo Studentské listy se účastním i Modelů UN, zajímám se o politiku, právo a průniky dalších společenských věd. Jako největší hodnotu naší společnosti vnímám svobodu slova a médií, bez kterých by nemohla být ani svoboda jednotlivců. To pro mě byla velká motivace pro spoluzaložení Studentských listů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..