VOLBY 2020 Seriál rozhovorů Studentských listů s mladými lidmi, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a rozhodli se kandidovat v krajských volbách.

Před čtyřmi roky vyhrálo krajské volby v Plzeňském kraji hnutí ANO, křeslo hejtmana však nakonec získala druhá ČSSD a její lídr Josef Bernard. Ten ale v květnu oznámil odchod z funkce a svoji kandidaturu za hnutí STAN. Na téže kandidátce figuruje také další mladý kandidát, kterého vám představíme v našem seriálu: jednadvacetiletý Matěj Frouz.

Jak jste se začal zajímat o politiku?

Moje cesta k politice vedla přes občanskou angažovanost, nešel jsem přímo do stranické politiky. Od střední školy jsem se začal zajímat a zapojoval se do různých regionálních a republikových iniciativ. Na gymplu jsem organizoval akci Vyjdi ven, několikrát jsem mluvil na regionálních akcích Milionu chvilek nebo jsem dělal dobrovolníka 17. listopadu na akcích Václavském náměstí v Praze. Díky tomu jsem se dostal k různým lidem. Na těchto akcích se často opakuje motto, že by lidé měli aktivně vstupovat do politiky, aby byla k dispozici kvalitní nabídka. Letos se to shodou různých náhod stalo a už jsem na kandidátce.

Co konkrétně vás přímělo k „přestupu“ z občanské společnosti do politiky?

Hrálo roli to, že jsem se potkal s plzeňskou občanskou iniciativou Pro)(hnutí. Měli jsme schůzku s bývalým hejtmanem (Josefem Bernardem – pozn. redakce), který byl odstraněn z funkce hejtmana v rámci vnitropolitického boje v ČSSD.

On sám rezignoval.

Nechal nechal hlasovat o tom, jestli má opustit funkci, a byl odejit.

Měli jsme s ním schůzku a řešili jsme, jakým způsobem bychom mohli pomoci jako jednotlivci. Začali jsme o sobě vědět. Když se sestavovaly kandidátky, tak mě oslovil jeden z koaličních partnerů, Zelení. Z regionálních akcích Fridays for Future jsem se znal s člověkem, který sestavoval jejich část kandidátky. Celé uskupení mi přišlo důvěryhodné a jsem velmi rád, že můžu být na kandidátce.

Svojí politickou orientací tedy inklinujete, předpokládám, k Zeleným?

Není to strana, kterou bych dlouhodobě volil, i proto, že se v parlamentních volbách pohybuje pod pěti procenty. Je to ale strana, se kterou v mnoha bodech ideově souzním, jako je klimatická změna, na kterou se zaměřuje. Nikdo se stoprocentně nepřekrývá se svojí stranou, ani straníci nebo předsedové. Pro mě tohle ale není úplně určující.

Na kandidátce jsou spíše starší, zkušenější lidé. Setkal jste se s ohlasy poukazujícími na váš věk?

Na kanditáce jsem o deset let nejmladší, ale žádné výrazné ohlasy od spolukandidátů jsem nezaznamenal, přece jenom se neznám s tolika starosty z našeho kraje. Od kandidátů, se kterými jsem se viděl nebo se s nimi znám, mám pozitivní ohlasy, jsou rádi, že se mladí lidé zapojují do politiky.

https://www.facebook.com/zeleniplzensko/posts/10157241550100843

V čem jsou vlastně krajské volby důležité?

Regionální úroveň vládnutí je pořád podstatná a dá se na ní udělat hodně užitečných rozhodnutí, na které už obce nedosáhnou. Zvlášť u nás v Plzeňském kraji je to podstatné, protože máme dost malých obcích a pouze jednu metropoli, jinak je kraj dost venkonský, i na Tachovsku, kde žiju. Když je potřeba udělat větší projekt, tak to nejde bez zapojení kraje. Je dobře se snažit ovlivnit, jakou podobu to zapojení bude mít, protože může udělat hodně dobra, nebo hodně škody.

Proč je tedy u krajských voleb nízká účast, především u mladých generací?

Problém je v tom, že krajská práce je veskrze správcovská a nemá velká témata kulturních válek, která jsou v parlamentu, a zároveň není tak sousedská jako v komunálu, kde jsou věci, které můžou lidé bezprostředně motivovat. Lidé si to snáz osahají a do parlamentu chodí volit kvůli velkým tématům. Kraje jsou mezistupeň a jde v nich o technickou správu, která není tak sexy, ale důležitá.

Přemýšlel jste před dvěma roky, že byste kandidoval do komunálních voleb?

Nepřemýšlel. Žiju ve vesnici, která místně spadá pod město Bor, ale na střední školu jsem chodil do Stříbra, což je vedlejší město. O Boru toho jako o administrativním městě tolik nevím a necítil bych se kompetentní se zapojit do politiky ve městě, na které nemám vazby.

Jak probíhá vaše kampaň? Chodíte do ulic přesvědčovat lidi?

Mám na starost skupinu dobrovolníků, která má v rámci naší koalice na starost kontaktní kampaň.

Jaký máte pocit z toho, že můžete mluvit přímo s potenciálními voliči?

Já osobně bohužel nemůžu, sedím doma v izolaci. Ale ze skupiny dobrovolníků, které koordinuju, mám dobrý pocit.

Zaměřujete se na konkrétní tématickou oblast?

Naším hlavním cílem není přesvědčovat lidi, snažíme se jim poskytovat informace o našem programu a předat materiály, aby se mohli sami rozhodnout. Nechceme mlátit lidi argumenty, spíše jim umožnit se svobodně rozhodnout.

Na kandidátce jste na 41. místě z celkových 50. Nechtěl byste být výše?

Na kandidátce jsem z důvodu, že mi dává smysl a chci ji podpořit. S místem jsem spokojeným, v silné konkurenci mám za sebou i starosty nebo pana senátora (Václava Chaloupka – pozn. redakce). Náhoda tomu přála, že je to docela výhodná pozice, protože na velkém rozkládacím lístku jsem ve druhém sloupci první (usmívá se).

Jaké máte ohlasy ze svého okolí?

Veskrze pozitivní, mám velkou podporu. Doma máme vtipnou situaci, táta totiž kandiduje na kandidátce KDU-ČSL a agrárníků. Máme tak vnitrorodinný souboj o preferenční hlasy, zbytek rodiny je rád, že chodí za plentu a nemusí nám říkat, koho volil (usmívá se).

Bavíte se u večeře o politice?

Bavíme, ale není to vyhrocené. S tátou kandidujeme za uskupení, která jsou přirozenými koaličními partnery, takže to není bitva na nože, spíše přátelský souboj.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..