VOLBY 2020 Seriál rozhovorů Studentských listů s mladými lidmi, kterým není jedno, co se kolem nich děje, a rozhodli se kandidovat v krajských volbách.

Andrej Bóna je 25letý lídr kandidátky nové radikální strany Levice v Jihomoravském kraji. Ve straně Levice zároveň působí jako spolupředseda. Před vznikem Levice působil ve Straně demokratického socialismu. Loni zároveň kandidoval do Evropského parlamentu na druhém místě kandidátky KSČM. 

Co ho přivedlo k tomu, začít se politicky angažovat? Co si myslí o šancích jím vedené strany na úspěch? A proč mu nevadila účast na kandidátce komunistů? Andreje Bónu jsme vyzpovídali v rozhovoru.

Jste spolupředseda a zároveň lídr kandidátky strany Levice. Proč zrovna Levice?

Levice (teď mám na mysli levici s malým „l“, jako politický směr) pro mě představuje jediný způsob, jak zajistit, aby každý člověk měl co největší svobodu a možnost rozhodovat o svém vlastním životě. Kvůli minulému totalitnímu režimu to může vypadat jako podivné tvrzení – ale opak je pravdou. Cílem levice je zajistit, aby lidé nebyli loutkami v rukou těch, kteří mají víc moci a peněz. Stranu Levice jsme založili přesně s tímto přesvědčením na zřeteli. Zároveň nám taky u tradičních stran hlásících se k levicovému směřování chyběl moderní přístup k politice. Nelze taky opomenout i autoritářské směřování minimálně jejich některých křídel.

Co vás přivedlo k zájmu o politiku, potažmo k tomu se začít politicky angažovat? Málokdo má ve svém věku takovou zkušenost s politikou jako vy.

Politika často může působit odtrženě od reálného světa – hromada kravaťáků, dost často nesrozumitelná hantýrka a zdlouhavé a vleklé handrkování a pření se. Jenom těžko se pak může člověk divit, že mladých v politice není víc. Ale zdá se mi, že se to naštěstí začíná měnit. Já měl štěstí, že jsem byl odmalička veden k tomu, že zajímat se o politiku je normální. Společné sledování sčítání výsledků voleb jsme měli skoro jako rodinný svátek. Od sledování a vůbec pasivního zájmu je pak jenom kousek k tomu, aby si člověk řekl, že je správné zvednout se a jít věci měnit. I když se musí nechat, že to stojí hodně času a nervů. Ale když chcete vidět, že lidé nemusí žít od výplaty k výplatě, že si můžeme dovolit normálně bydlet nebo že přestaneme ničit životní prostředí, tak je jasné, že to nebude snadný boj.

Oficiální web politické strany Levice | Levice
Logo nové strany Levice

Loni jste byl dvojka na kandidátce KSČM do Evropského parlamentu. To je celkem překvapivé, protože o KSČM je známo, že má obecně z českých politickou stran nejstarší členskou základnu a voličskou strukturu. Mnozí komentátoři pak KSČM vyčítají její totalitní minulost nebo to, že místo dělání levicové politiky se čím dál víc přibližuje krajní pravici. To pro vás, jako pro mladého člověka, problém nebyl?

Samozřejmě, že jsem o všech těchto problémech věděl. Do Evropského parlamentu jsme ovšem šli s dost progresivním programem, který měl ve svém jádru především demokratizaci EU, boj proti daňovým rájům a demilitarizaci. Doufal jsem, že se nám v kampani povede vysvětlit, že ta kandidátka není plná lidí, co jezdí s flaškou vodky na medvědech a nosí ušanky. Snažil jsem se, aby nás lidé vnímali jako sílu, která bude bojovat proti lobbistům korporací. Volební výsledky ale ukázaly, že o žádný rebranding zájem nebyl. Naopak se ukázalo, že podporu získalo konzervativní nacionalistické křídlo strany. Ostatně to pro mě byl jeden z impulzů k rozhodnutí, že liberální levice se musí vydat samostatnou cestou.

Předvolební průzkum České televize vám nicméně v Jihomoravském kraji, kde kandidujete, přisuzuje zanedbatelný zisk, mezi nejsilnějšími stranami vás vůbec nezmiňuje. Kde je podle vás problém?

Jsme nová strana a toto jsou naše první samostatné volby. Stále se učíme v této nové sestavě pracovat. Zároveň také máme jako mladá neparlamentní strana poměrně omezené zdroje. Na jednu stranu nám to dává do cesty řadu překážek, na druhou stranu nám to ale umožňuje maximální autentičnost. Každá věta, každá myšlenka, kterou zveřejníme, pochází ze sta procent z nás a z našeho přesvědčení, ne z hlav týmu marketérů. Jsme strana, která funguje zezdola a každý člověk může viditelně přispět a podílet se na jejím růstu. Jsme strana pro lidi.

Ve svém programu mluvíte o „radikálně levicovém přesvědčení”, a o budování „postkapitalistické společnosti”. Nebojíte se, že i když byste se do krajského zastupitelstva dostali, nebude s vámi kvůli radikálnímu programu chtít nikdo spolupracovat? S kým si případně umíte představit vládnoucí koalici?

Ano jsme radikální, ale je snad špatné chtít více zeleně ve městě? Nebo dostupné a levné bydlení, které si může dovolit jak důchodce, tak mladý student? Slovo „radikální“ zkrátka neznamená to samé co „extrémistické“. My zkrátka v našem programu jdeme ke kořenu problému. V praxi potom naše priority vůbec extrémisticky nevypadají – chceme, aby každý člověk (nejen) v Jihomoravském kraji měl důstojné bydlení, možnost žít ve svojí obci, ne tam jenom přespávat, a aby se dostal rychle a bezpečně tam, kam potřebuje. Abychom toto zajistili, zvolili jsme řešení odpovídajícího rozsahu – chceme zajistit výstavbu družstevních bytů, které zajistí mladým rodinám pohodlnější start do života, zafinancovat udržení služeb i mimo velká centra a zintenzivnit hromadnou dopravu. To vše samozřejmě s ohledem na výzvy, které před nás pokládá klimatická změna. Podpoříme rozšíření klimatické infrastruktury v obcích, tzn. více zeleně a vodních ploch ve městech a také se zasadíme o větší využívání obnovitelných zdrojů. Zásadní roli hraje i podpora lokální ekonomiky, díky které zůstanou finanční prostředky v kraji.

Koaliční jednání je něco, co se dá jenom těžko předvídat dopředu. Pro nás je každopádně na prvním místě naplňování našeho programu a jsme ochotni jednat i s jednotlivými zastupiteli, kteří s ním budou souhlasit.

https://www.facebook.com/jsmeLevice/posts/608232229843711

Ve vašem volebním programu ke krajským volbám v Jihomoravském kraji píšete: „Konec výcviku opic pro zahraniční montovny! Chceme, aby co nejvíce studentů získalo kvalitní plné středoškolské vzdělání, které jim umožní získat dobře placené zaměstnání v ekonomice 21. století”. Můžete trochu rozvést, jak jste to mysleli?

V Levici prosazujeme to, aby vzdělávání nesloužilo pouze jako kvalifikace pro zaměstnání – vzdělání je hodnotou samo o sobě. Člověk se všeobecným přehledem dovede myslet kritičtěji a je hůře zmanipulovatelný. Kvalitní široce dostupné vzdělání je podmínkou pro správné fungování demokratického státu. Zároveň považujeme za nebezpečné, aby se mladí lidé od poměrně raného věku úzce specializovali, protože v dnešní ekonomice je především důležitá flexibilita. Člověk s pevným vzdělanostním základem, který ví, jak se učit nové věci, má mnohem širší možnosti uplatnění i později v životě.

Proč si myslíte, že je důležité, aby se mladí lidé politicky angažovali? Co můžou mladí dát politice?

Protože politika je všude kolem nás. Politika nekončí za dveřmi zastupitelstev a Poslanecké sněmovny, ale přímo ovlivňuje to, jestli jedete do školy přeplněným MHD, jestli vám někdo postaví za domem dálnici, kolik budete platit za bydlení, energie, jídlo. Pro zapojení se do politiky ani nemusíte vstupovat do žádné strany nebo kandidovat – politika začíná tím, že se o ní bavíte a přemýšlíte o ní. A my jako mladí lidé samozřejmě máme hodně co přinést, například v otázkách klimatu a životního prostředí, ale nejenom v nich. Máme možnost ukázat, že peníze a zisk nejsou všechno a že spolupráce a pochopení pro ostatní nás dostane dál než věčné zápasení.

Proč si myslíte, že se ovšem mladí lidé většinou o politiku nezajímají a málokdy se politicky angažují? 

Protože politika je často neprůhledná a upřímně politici se obyčejně mimo předvolební kampaně moc nesnaží srozumitelně komunikovat a vysvětlovat, co dělají. Naštěstí tuto práci za politiky odvádí někteří naši vrstevníci, třeba Kovy, který odvádí skvělou práci v překládání politické hatmatilky do srozumitelné podoby. Stejně tak mají velkou hodnotu i série článků, jako jsou tyto, kde mají mladí lidé možnost vysvětlit, proč se rozhodli do politiky vrhnout. A v neposlední řadě je to i problém společnosti jako celku – politiku neustále vnímáme jako jednu oddělenou oblast, namísto toho, abychom si přiznali, že politika ovlivňuje prakticky každý aspekt našeho života.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..