Volby se kvapem blíží a výsledek si zatím netroufají hádat ani ti nejodvážnější. Strany i koalice se logicky snaží přilákat co největší počet voličů pomocí volebních programů a předvolebních slibů. Přestože mladí voliči i prvovoliči tvoří silnou voličskou základnu, volební strany se o ně zrovna neperou. Statistiky také nevzbuzují zrovna radostný pohled – z voličů ve věku 18 až 29 se jich k volbám nechystá asi 41 procent. Cílí strany vůbec na mladé voliče?

Mezi příčiny, proč mladí nechodí k volbám, patří zejména nedůvěra v systém a změnu, kterou by jejich volba mohla přinést. Mladí mají větší tendence pochybovat o stávajících politicích a obecně jsou k politickému systému v zemi pesimističtější. Mezi mladšími voliči také často panuje názor, že strany se o ně nezajímají a o jejich hlasy vlastně nestojí (to si dle průzkumu myslí asi 65 % mladých). Proč tomu tak je?

Mezi hlavní důvod, proč strany na mladé necílí (v takovém rozsahu jako na jiné skupiny obyvatelstva) patří zejména fakt, že skupina mezi 18 a 29 lety je velmi různorodá, nelze je tedy snadno nalákat na jednotné téma. Zatímco 18letí dokončují střední školy, zajímají se o další vzdělání, jazyky, cestování a dostupné brigády, o pár let starší voliči se pomalu usazují, nastupují do zaměstnání, řeší dostupnost bydlení, daně a podporu ze strany státu pro mladé rodiny. Pokrýt takto nejednotnou část obyvatelstva tedy pro strany jednoduše není výhodné. Přesto se pro mladé voliče témata najdou.

Dostupné bydlení jako téma voleb či utopický sen?

Stěžejním tématem pro mladé lidi zůstává bydlení. S tím souvisí i spousta dalších podoblastí – zakládání rodiny, finanční nezávislost, volba zaměstnání a podobně. Bydlení ovšem v žebříčku priorit vede. Zde se volební programy stran dělí na dva tábory – vládní (s podporou některých mimovládních stran) a opoziční. Vládní novela mimo jiné stanovuje mírnější hypoteční úvěry pro mladá žadatele. Tohoto návrhu se ve sněmovně zastali poslanci ANO, SPD, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Proti byli zástupci ODS, Pirátů, TOP 09 a STAN. Koalice Pirátů a STAN se v debatě o bydlení spoléhá na posílení pravomocí obcí a zákon o podpoře v bydlení. Jeho součástí je mimo jiné zavedení podpůrných center, výstavba nových bytů, pomoc s dluhy a další. Koalice SPOLU také sází na podporu výstavby, uvolnění státních pozemků, lepší podmínky pro obce a uvolnění pravidel pro hypotéky.

Výstavbu podporuje i vládní hnutí ANO, stojí si i za zvýhodněnými úvěry pro mladé. Hnutí SPD podporuje družstevní výstavbu, podobně jako například KSČM nebo Přísaha. Také se soustředí na manželské půjčky a konec zvýhodňování osob, které souhrnně nazývá „nepřizpůsobivými“. ČSSD spoléhá na regulaci ubytovacích služeb typu Airbnb a zřízení Státního bytového fondu, který bude pronajímat byty seniorům, samoživitelkám, lidem s postižením i státním zaměstnancům.

Klima jako priorita

Velkým tématem pro mladé po celém světě je také klimatická změna, dle výzkumu téměř polovina dotazovaných ve věku 15–20 let považuje řešení změny klimatu za extrémně nebo vysoce naléhavé, pro další třetinu má střední naléhavost.

Přestože klimatické změny se už hlavním tématem voleb, jako tomu bylo například v Německu, pravděpodobně nestanou, najdeme je v nejednom volebním programu. Hnutí ANO apeluje na rozumnou ochranu přírody a zákaz jednorázových plastů, uvádí ovšem, že ze zelené politiky se nesmí stát náboženství a Česká republika se v otázkách klimatu nemá podřizovat EU. Dále klade důraz na plyn a jadernou energetiku jako jedny z pilířů fungování země. Zelenou politiku odmítá i hnutí SPD, které se k ochraně klimatu také hlásí. Chce postupně snižovat emise, recyklovat a omezit plasty. Opoziční koalice klima řeší s větším důrazem na Evropskou spolupráci – hnutí SPOLU ho uvádí jako svou druhou prioritu a zdůrazňuje význam ochrany krajiny. Koalice Pirátů a STAN se hlásí k cílům Pařížské dohody a usiluje o klimatickou neutralitu do roku 2035.

Kdo v programech myslí na mladé?

Třetím velkým tématem pro mladé jsou sňatky LGBT párů. Pro jejich umožnění se vyjádřila koalice Pirátů a STAN spolu s ČSSD. Koalice SPOLU nedospěla k vnitrostranické shodě, tudíž jejich postoj není jasně daný. Naproti tomu SPD ve svém programu uvádí jako bod zakotvení manželství jako svazku muže a ženy v Ústavě. Přísaha, ANO a KSČM ve svých programech manželství pro všechny neřeší.

Mladé lidi podle dostupných dat také zajímá modernizace a podpora ve školství i zdravotnictví, více než minulé generace ovšem kladou důraz na duševní zdraví, prevenci v oblasti psychických chorob a lepší dostupnost psychiatrické péče. To ve svém programu jako prioritu zmiňují Piráti a STAN, kteří cílí na legislativní změny v této oblasti, větší dostupnost i terapii jako součást školství a sociálních služeb. Péči o duševní zdraví podporuje i hnutí ANO, které usiluje o výstavbu krizových center. Zběžně psychické zdraví zmiňuje i SPD, které cílí zejména na prevenci, a ČSSD. Ostatní koalice a strany se v programu péči o psychiku nevěnují.

Další témata, která hýbou mladou generací jsou vyšší tresty za znásilnění (které řeší v programu koalice Pirátů a STAN), slevy na jízdném pro studenty (které zavedla vláda hnutí ANO a ČSSD) nebo výše daní. Jak moc koalice oslovily mladé a do jaké míry mladí cítí naději na změnu, kterou by mohl jejich hlas přinést, ovšem neukáže nic jiného než samotné volby.

Julie Šafová

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie na Univerzitě Karlově. Zajímám se o politiku a miluji kulturu ve všech podobách, od těch nejčistších, po ty nejpokleslejší. Ráda se hádám i o nejmenších maličkostech. Těší mě dělat cokoliv, co má smysl. I proto jsem nadšená, že mohu být součástí takové iniciativy, jako jsou právě Studentské listy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..