|AKTUALIZUJEME| Jedním z krizových nařízení, které vláda vyhlásila v pondělí večer s platností od středeční půlnoci, je zákaz pobytu studentů na kolejích, kteří mají jiné bydliště v České republice. Ihned po vyhlášení ho začali kritizovat studenti i rektoři vysokých škol. Ministerstvo školství ho v úterý pozměnilo, výjimku budou mít také studenti, kteří jsou v karanténě nebo se nemohou vrátit domů.

Doplnění: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vydalo na svém webu dopňující informace k omezení provozu kolejí dle pondělního usnesení vlády:

„Pokud je vysokoškolská kolej pro studenta bydlištěm dle ustanovení § 80 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a tuto skutečnost vysoké škole doloží prohlášením, může zůstat ubytován na kolejích. Za bydliště se považuje místo, kde se člověk zdržuje s úmyslem žít tam s výhradou změny okolností trvale.
Pokud jsou na kolejích ubytovaní studenti, kteří mají zároveň pracovně právní poměr s vysokou školou (například někteří studenti doktorských studijních programů), mohou na kolejích zůstat ubytovaní za účelem výkonu práce.
MŠMT nicméně doporučuje, pokud je to možné, vrátit se domů a omezit své sociální kontakty. Pokud mají někteří studenti obavy z návratu domů z důvodu možnosti nakažení členů své domácnosti, Ministerstvo zdravotnictví nabízí možnost bezodkladného otestování takových studentů na covid-19 prostřednictvím mobilních odběrových týmů. Pokud se student nechává testovat na covid-19 a/nebo čeká na výsledky těchto testů, předpokládáme, že zůstane do doby získání výsledku testu na koleji. V případě pozitivního výsledku testu, zůstává student na koleji v karanténě/izolaci. Pro další informace a s hlášením o počtech studentů se lze obracet na Centrální řídící tým covid-19 e-mail: crtops@army.cz.
Upozorňujeme na nutnost dodržování nejpřísnějších opatření proti šíření onemocnění v případě částečného zachování provozu kolejí: je třeba uzavřít společenské prostory, studentské kluby a stravovací zařízení dle režimu usnesení vlády č. 1021 ze dne 12. října 2020 a zamezit shlukování osob.”

Vláda v pondělí večer zakázala „poskytování ubytování studentům vysokých škol, kteří mají na území České republiky jiné bydliště, v ubytovacích zařízeních vysokých škol”.

Výjimku měli podle pondělního nařízení pouze studenti, kterým kabinet uložil pracovní povinnost (studenti čtvrtého a pátého ročníku medicíny a další, viz zde) a kteří se účastní klinické a praktické výuky nebo praxe (studenti všeobecného lékařství, zubního lékařství, farmacie a dalších programů, viz první odstavec zde).

Pondělní opatření se však bude upravovat. S informací jako první přišla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová. Na kolejích by podle ní měli zůstat studenti v karanténě nebo studenti, kteří se bojí jet za starými rodiči. Informaci pak potvrdil také ministr školství Robert Plaga (ANO).

Otázkou je, co přesně znamená slovo „nemohou”. V odpovědi na twitterový příspěvek se na to ptá i poslanec hnutí STAN Jan Farský: „Co když mají doma nemocné, zranitelné. Můžou zůstat na koleji?”

Odpověď dostal o chvíli později, podle rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka bude výjimka pro studenty, kteří chtějí zůstat na koleji, protože se obávají o osud svých blízkých. Řekl to pro Deník N s tím, že mu volal ministr Plaga.

Den na vystěhování je šibeniční, říká studentka práv

„Na koleji jsem nastěhována druhým rokem v kuse a za den opravdu nevypadnu,” říká studentka čtvrtého ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy, která si nepřeje zveřejnit své jméno. Společně se svými spolužáky se o zákazu dozvěděla z pondělní tiskové konference, na oficiální informace stále čeká. „Je to další šok a opatření ze dne na den, nikdo nic neví.”

Studenti už mezi sebou diskutují o definici pojmu „jiné bydliště”, které je uvedeno ve vládním nařízením. Někteří z nich poukazují na to, že bydliště, definované v občanském zákoníku, není to samé co trvalý pobyt. „Já a spousta dalších studentů má práci, zkoušky atd. Naše bydliště podle občanského zákoníku je už prostě Praha,” říká studentka čtvrtého ročníku práv.

Podle ní jsou koleje i tak prázdné: „Nepotkávám prakticky nikoho. Na chodbách nosíme roušky a navíc moje kolej je po buňkách, takže sociální zařízení je jen pro tři lidi.”

Informace chybí i její spolužačce Simoně Petrů. „Prý by během dne měly zasednout krizové štáby kolejí a poslat nám e-mail s informacemi,” říká s tím, že zákaz pobytu chápe tak, že se musí odstěhovat už během úterý. „Jeden den mi přijde dost šibeniční. V pátek mám zkoušku a potřebuji se učit, ne narychlo řešit stěhování. Nemluvě o tom, že v Praze pracuji a nedokážu si představit, že tam budu dvakrát týdně dojíždět tři hodiny vlakem,” doplňuje.

Budova Univerzity Karlovy v Praze.

Proti zákazu už mezitím vznikla petice, kterou k 11. hodině podepsalo přes 1 500 lidí. „Vysokoškolské koleje jsou domovem tisíců pracujících studentů. Tito studenti buď z podstaty své práce, nebo z důvodu nepříznivých podmínek ve svém trvalém bydlišti (např. v něm žijí se staršími lidmi, kteří by byli smrtelně ohroženi při kontaktu s koronavirem), nemají možnost své koleje opustit,” píšou signatáři v čele s Martinem Lekešem.

Vládu a ústřední krizový štáb žádají o „přehodnocení opatření přikazujícího opuštění kolejí do 14. října a žádají o možnost pobytu na studentských kolejích v této náročné době”.

Snažíme se přinášet ověřené a srozumitelné články, ale jsme taky jenom lidé a chybujeme. Je pro nás důležité o chybách a nedostatcích vědět, abychom je mohli napravit a minimalizovat jejich výskyt. Proto jsme vděční za veškerou zpětnou vazbu, dotazy, náměty a připomínky, které nám můžete posílat na info@slisty.cz.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..