• Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuPolitika
  • Komentáře k příspěvkuŽádný komentář
  • Čas na čtení:5 minuty čtení

Přesně ve 14:00 se otevřely volební místnosti a v České republice začaly volby do Evropského parlamentu. Probíhat budou dnes až do 22:00. V sobotu pak budou pokračovat od 8:00 do 14:00. Výsledky budou známy až v neděli večer.

V evropských volbách bude zvoleno všech 751 europoslanců. Česká republika volí 21 europoslanců.

Volby probíhají od čtvrtku až do soboty. V jednotlivých členských státech se totiž hlasuje v různé dny. Již včera se hlasovalo v Nizozemsku a ve Velké Británii. Volby v České republice jsou výjimečné tím, že jako jediné trvají dva dny. Ve většině zemí se volí až v neděli, kdy volby končí. Výsledky budou zveřejněny až po uzavření všech volebních místností, tedy až v neděli večer.

» Kdo zastupoval Česko posledních pět let v europarlamentu?

Poslední volby do EP se konaly v roce 2014. Tehdy je vyhrálo hnutí ANO, které získalo 16,13 % a 4 mandáty. Za ním skončila koalice TOP 09 a Starostů s 15,95 % a ČSSD s 14,17 % (obě získaly také 4 mandáty). Do EP se ještě dostala KSČM (10,98 %), KDU-ČSL (9,95 %), ODS (7,67 %) a Svobodní (5,24 %).

Volební účast v ČR byla pouze 18,2 %. Nižší byla pouze na Slovensku (okolo 13 %). Průměrná volební účast Evropské unie byla přitom okolo 41 %.

1. Nenechte se zmást předvolebními průzkumy

Volební průzkumy sice odrážejí preference voličů, ale málokdy se přesně naplní. Zaprvé velký počet voličů se rozhoduje na poslední chvíli a zadruhé někteří voliči k volbám nakonec vůbec nedorazí.

To jde vidět nejvíce právě u evropských voleb, u kterých je volební účast jedna z nejnižších. Dalo by se říct, že k evropským volbám chodí hlavně lidé, kteří se o evropské záležitosti zajímají a Evropskou unii podporují. Jsou to městští liberálové s dobrým vzděláním a vysokými příjmy. V minulých volbách volili především TOP 09 a STAN, tentokrát by mohli přispět také třeba k nadprůměrnému výsledku Pirátů.

Naopak levicoví voliči k evropských volbám moc nechodí. Jedna se zejména o voliče ANO, KSČM a ČSSD. Dá se tedy čekat, že tyhle strany budou mít ve volbách horší výsledek, než jaký by získaly ve volbách do sněmovny.

Dá se také čekat, že lidovci budou mít nadprůměrný výsledek. V jejich případě ale z toho důvodu, že mají disciplinované voliče, kteří chodí ke všem volbám.

» Socialisté i konzervativci. Jaké jsou politické frakce v europarlamentu?

2. Kroužkujte

Stejně tak, jako můžete ve volbách vyjádřit, kterou stranu podporujete, tak můžete i vyjádřit, kteří konkrétní kandidáty mají vaší podporu. A byla by škoda toho nevyužít! Přestože ve většině případů pár kroužků nerozhoduje o tom, kdo získá mandát, mnoho takových případů bylo.

A i kroužkování kandidátů ze zadních pozic má smysl. Sice u těch zadních kandidátů je menší pravděpodobnost, že by získali mandát, ale pokud by získali více preferenčních hlasů, tak je větší pravděpodobnost, že je jejich strana příště nechat kandidovat z lepšího místa.

Ale pozor! Zatímco ve volbách do Poslanecké sněmovny můžete zakroužkovat až čtyři kandidáty, tak v evropských volbách máte kroužky pouze dva.

» Nevíte, koho volit? Tohle je program hlavních stran kandidujících do Evropského parlamentu?

3. Jde o hodně

Od založení Evropské unie v ní vládne koalice lidovců a socialistů. Obě frakce ale upadají a vypadá to, že tentokrát poprvé už nebudou mít v Evropském parlamentě většinu. Posilují na jedné straně středoví liberálové, na druhé straně euroskeptici.

Přestože je vyloučené, že by Evropský parlament ovládli euroskeptici, tak jde o hodně. Příští složení Evropské parlamentu bude rozhodovat o tom, kterým směrem se bude Unie ubírat. Zda to bude k užší integraci nebo naopak k menší. Skoro všichni se ale shodnou na tom, že se Evropská unie musí reformovat. Otázka je akorát jak.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..