Určitě jste měli na Vánoce kapra. Jednu z nejznámějších ryb Evropy a nejoblíbenější rybu v Česku na talíři. Jestli čtete tenhle článek, pravděpodobně se můžeme shodnout, že to kapři o Vánocích nemají lehké, podle někoho i brutální. Chtěla bych objasnit, proč si to lidé myslí a z jaké části to je pravda. Samozřejmě nejde mluvit za kapry, když jedním z nich nejste, ale můžeme na to podívat z našich lidských a vědeckých pohledů.

Je mnoha výzkumy dokázané, že ryby cítí bolest, takže představa o tom, že ryby během Vánoc trpí, není úplně lež. Život mnoha kaprů se odehrává v množírnách, odkud jsou dva měsíce před Vánocemi loveni a převezeni do sádek. Sádky nejsou zrovna největší a tak tam nemají moc prostoru, což je první stres a strach, který kapři prožívají. 

Teď se musím otočit zády k vegetariánům i přesto, že jedním jsem. Ví se, že kapři v sádkách nedostávají najíst a to se často obrací proti nevege lidem, ale kapři v zimě nejedí normálně. Když teplota klesne pod 7 °C, kapr přestává přijímat potravu a u dna rybníku přezimuje díky zimnímu spánku. 

Posuneme se dál k předvánočnímu období. Kapři se přesouvají do kádí. Tam se mačkají ještě víc s ostatními kapry než v sádkách, jak by řekl mileniálský vege bio člověk – je to dost brutál! A to nikomu nechci brát, jako hipster kavárny, životní úspory za bio brownie, jelikož je. Řekla bych i jeden z největších stresů a strachů kaprů o Vánocích, tedy až po vaně.

Jak už jsme si řekli, kapři v kádích prožívají velký stres. Je to jako byste byli uvězněni v metru nacpaném lidmi a k tomu byste netušili, co metro je a proč tam jste. Příklad na zamyšlenou. A ano! Málem bych zapomněla. Lidé, co čekají na další zastávce metra, by vás chtěli (a také to udělají) naporcovat a podávat na den lásky a míru. 

Když už si kapra koupíte a chcete si ho vzít domů živého (což opravdu nedoporučuju, je to další velký stres pro kapra. Lepší je, si ho nechat zabít u stánku), tak aspoň dodržte tyto tři zásady: 

  1. Nedávat kapra do vany. I když do vany nalejete studenou vodu, voda se postupně ohřívá a kapr prožije teplotní šok. Může dojít k momentu, kdy kapr sám sebe otráví díky změně svého metabolismu ze změny teploty vody. 
  2. Zamyslete se nad způsobem převozu kapra domů. Pomůžu vám – určitě ne igelitkou. Igelitka se na kapra nalepí a on nemůže použít své nouzové dýchání (dutinou ústní při nedostatku kyslíku, například při výlovech nebo přepravě) – dusí se. 
  3. A poslední zásadou jsou kaprovy poslední vteřiny. Tak aby byly co nejméně bolestné, buďte si vědomi toho, jak kapry zabíjet co nejšetrněji. Stává se, že lidé nevědí, jak kapra zabít a spíš ho umlátí k smrti, což musí být hrozná smrt.

Teď skok vedle k „zachraňování” kaprů. Koupit si kapra a poté ho chtít zachránit tím, že ho hodíte do rybníka, se možná zdá jako skvělý nápad, ale většinou nevyjde a obrátí se v úmrtí. Kapři po všech převozech, sádkách, kádích, všem tom stresu a strachu nejsou v takové formě, aby se znova mohli adaptovat na volný život v rybníku. Zažili by pravděpodobně teplotní šok. Možná by se tak dalo udělat rovnou z kádí, tak aby přežili, ale řekla bych, že to není moc velká šance.


Podpořte unikátní projekt největšího českého studentského média. Vaše finanční dary v libovolné výši prosím posílejte na účet 2401503935/2010 a informujte nás o nich na e-mailu info@slisty.czVíce informací naleznete zde.


Možná to teď zní tak, že kaprům není pomoci. Těm, co už jsou vyloveni, asi ne. Ale když si ho nekoupíte, dáváte za prvé najevo to, že nejste ok s tím, jak se s nimi zachází a za druhé to pomůže tomu, aby nevznikalo tolik množíren, ve kterých žijí kapři, kteří jsou z našeho pohledu (můj názor) jen bezduchý produkt k nakrmení našeho pocitu kolektivní jednoty u oddělených stolů na Štědrý večer. Možná pocit „když to mají ostatní, musím také”. Třeba to má každý jinak, ale já osobně si nebudu dávat kapra jen kvůli tomu, že je to tradice (PS: jen století stará) a ,,prostě se to tak dělá”.

Ještě se zmíním o obavě, kterou jsem zaslechla nedávno: že se kapři mohou přemnožit a vyhladit menší druhy. Jelikož většina kaprů pochází z rybníků, kde se účelně pěstují k využití na Vánoce, to ale není možné, jelikož jsou určené jen pro kapry a pro mnoho kaprů.

Možná si ještě říkáte, co se stane, když si kapra nekoupíte. Odpovědět vám můžu tak, že čím víc lidí si nebude kapry na Vánoce kupovat, tím více se bude snižovat množství vylovených kaprů, tím pádem i využití rybníků. Kaprů se nebude zabíjet tolik. Moje vegetariánská část mysli musí podotknout, že nebude docházet k masovému vyvražďování živých a citlivých bytostí.   

Jsem ráda za ty, které to bavilo a nějak fascinovalo, a za ty, kteří vydrželi až sem. Jen připomínám, dělejte jak cítíte.

Krásné Vánoce!

Autorka je studentka střední ScioŠkoly.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..