Právě si prohlížíte Mladí politici vyzvali poslance k hlasování o manželství pro všechny. Lidovci a ODS se nepřipojili
Zdroj: Wikimedia Commons

Mladí politici Pirátů, TOP 09, hnutí ANO, Starostů, ČSSD a Zelených vyzvali poslance a poslankyně, aby hlasovali o návrhu o manželství pro všechny, který ve sněmovně leží od loňska neprojednaný. Mládežnické organizace KDU-ČSL a občanských demokratů se k výzvě nepřipojily. Výzva může napomoci k tématu opět přitáhnout pozornost v exponované době po nenávistné vraždě v bratislavském klubu Tepláreň a po převratném coming outu profesionálního fotbalisty Jakuba Jankta.

„Není důvod otálet.“ Mladí politici a političky vyzvali ve společné iniciativě sněmovní politiky, aby hlasovali o návrhu na zavedení stejnopohlavních manželství. Ten v dolní komoře leží ladem od loňského roku, a v předchozím volebním období dokonce od roku 2018. Zákonodárci ho do druhého čtení posunuli až ke konci volebního období, kdy už nebylo možné průchod legislativním procesem stihnout.

Pod výzvou jsou podepsaní politici z Mladého Pirátstva (mládežnická organizace Pirátů), TOP týmu (TOP 09), Mladého ANO, Mladých sociálních demokratů (ČSSD) a Mladých zelených. Později se k výzvě připojili také Mladí Starostové a nezávislí.

„Čísla hovoří jasně – manželství pro všechny podporuje 67 procent Čechů a Češek, což je 5,7 milionů voličů. Svobody vstupovat do manželství si dnes užívají páry stejného pohlaví již ve 34 zemích světa na všech kontinentech. Není překvapením, že rovné manželství je standardem zejména na Západě, ke kterému se často hlásíme. O to hůře se nám čte o našich vrstevnících, kteří předčasně ukončují svůj život jen proto, že jsou v očích zákona občany druhé kategorie,“ píšou ve výzvě mladí politici a političky.

Připomínají také loňský říjnový teroristický útok v bratislavském gay baru Tepláreň, kde útočník motivovaný nenávistí zavraždil dva mladí lidi, i nedávný coming out profesionálního fotbalisty Jakuba Jankta. Obojí je podle nich důkazem, že rovnoprávné svazky jsou třeba.

„Ve sněmovně leží zákon o zrovnoprávnění manželství od června 2022 a nijak se neposouvá, přestože se k němu řada (mimo jiné) vládních stran přihlásila ve svých předvolebních programech. Využili jsme tedy příhodně letošní den svatého Valentýna, jako svátek lásky, k připomínce, aby jej poslanci a poslankyně co nejdříve projednali a učinili jej jednou ze svých priorit,” říká pro Studentské listy předsedkyně Mladého Pirátstva a zastupitelka Ústeckého kraje Kateřina Stojanová.

Právě Piráti spolu s poslanci hnutí STAN patří ve sněmovně mezi nejhlasitější zastánce návrhu na zavedení stejnopohlavních manželství. Naopak nejvýraznějšími odpůrci vedle Okamurovy SPD jsou tradičně lidovci a většina poslanců ODS. Jejich mládežnické organizace se také k iniciativě rozhodly nepřipojit, ačkoliv podle Stojanové byly ke spolupráci přizvány.

„V rámci členské základny na to nemáme jednotný názor. Mladí lidovci jsou místem diskuze a nevnímám jako nezbytné mít ke konkrétním tématům jasná stanoviska,“ vysvětluje rozhodnutí se k výzvě nepřidat předsedkyně lidovecké mládežnické organizace Helena Martinková.

Jak však už Studentské listy dříve důkladně popsaly, KDU-ČSL hrozí z dlouhodobějšího hlediska zásadní problém, protože se jí nedaří oslovovat mladé voličské generace. Oslovení politologové a analytici se shodují na tom, že příčinou je i obraz konzervativní, náboženské, až zpátečnické strany, který je s lidovci spjat.

Nebojí se zástupkyně mladých lidoveckých politiků, že i taková uzavřenost proti tématům jako jsou práva LGBTQ lidí může onen narativ o „straně věřících důchodců z Moravy” posilovat? „Nemyslím si. Prezentujeme se jako otevřený spolek, který sdružuje různorodé mladé lidi, kteří nemají vždy nutně stejný pohled na věci,“ odpovídá Martinková prostě.

Ostravský prajd 2022, Zdroj: Wikimedia Commons

Kdo se k výzvě naopak připojil, je mládežnická organizace hnutí ANO. Přitom v poslaneckých řadách Babišova hnutí je řada odpůrců návrhu, nová hlava stínové vlády Karel Havlíček pak ANO začátkem února označil za „konzervativně orientované hnutí“. Pětadvacet poslanců hnutí se podepsalo pod návrh, který by manželství pro všechny zakázal v ústavě, mezi nimi i předsedkyně klubu Alena Schillerová, Aleš Juchelka, Martin Kolovratník, Jaroslav Faltýnek, Lubomír Metnar nebo Jana Mračková Vildumetzová.

„Neřekla bych, že tam je rozpor, i na poslaneckém klubu je část poslanců pro. Hnutí ANO je prostě hnutím pro všechny – catch-all party a jako takové zastupuje různé proudy. Zatímco například mezi poslanci převažuje nejspíše ten konzervativnější, tak mezi námi jednoznačně ten liberálnější,“ říká k tomu předsedkyně Mladého ANO Markéta Plesníková.

Z loni opět předloženého návrhu na zavedení stejnopohlavních manželství se stal sněmovní ležák podobně jako v předchozím volebním období. Kdy k jeho projednání dojde, není v současné době jasné. „Současná iniciativa mladých politiků odblokovat situaci s přijetím zákona o manželství pro všechny je bezpochyby důležitým gestem, protože každá další akce posouvá celou věc vpřed,“ říká politolog Michal Malý z pražské Univerzity Karlovy. K tomu, že by mohlo dojít k přijetí zákona, je však Malý skeptický.

Vládní strany jsou v otázce zavedení manželství pro všechny rozštěpené. Zdroj: psp.cz

„Ve veřejném prostoru sice můžeme v této věci sledovat podporu prakticky skrze celé politické spektrum (vyjma SPD), ale stejně tomu tak bylo i v roce 2018, kdy byl ve sněmovně zákon předložen skupinou poslanců z šesti politických stran, ale stejně nebyl schválen. K prosazení zákona patrně nechybí 101 poslanců, ale politická vůle,“ upozorňuje politolog z Univerzity Karlovy.

Schvalování zákona by podle něj v dnešním kontextu vyvolalo negativní reakce ze strany různých konzervativních organizací a části politického spektra, kteří dlouhodobě proti manželství pro všechny bojují. Celý proces by pak mohl být ze strany odpůrců napadán jako nedůležitý pro politiku státu v době krizí a mohl by se stát municí pro další demonstrace a protesty proti současné politické garnituře.

„Významným počinem této iniciativy je další medializace problému nepřijetí zákona o manželství pro všechny a zvyšování jeho povědomí ve veřejném prostoru. Čím více se tento prostor bude zvětšovat, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že časem skočí do volebního algoritmu i stranám a politikům, kteří zatím s otevřenou podporou lavírují, či jsou proti,“ uzavírá Malý.

V to doufá i Kateřina Stojanová z Mladého Pirátstva. „Věříme, že iniciativa poslouží jako jednoznačný signál parlamentním stranám, že mladá generace, která je navíc jejich aktivní součástí, si přeje, aby návrh zákona o zrovnoprávnění manželství nebyl neustále odkládán mimo priority, kterými se sněmovna zabývá a chce zabývat,“ říká mladá politička.

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Tento příspěvek má 2 komentářů

  1. Petr Gregor Dušička

    Ano – to je jistě to důležité, čím se nyní musíme zabývat.
    Ale to by bylo, aby se tato ideologická tlačenka -prezentovaná jako jedno z ,,témat mladých” (s nimiž pochopitelně první nepřišli mladí) – nedotlačila až do vítězného tlaku, jehož krotitelé ,,navždy” určí co (resp. kdo) patří a nepatří do ,,Slušné Světové Moderní společnosti 21. století”. Jsem jen zvědav co dalšího ze sebe tento tlak jednou vytlačí?
    Ale musí to být… Dělá se to přeci jen pro ,,dobro všeho lidstva”, ne?

  2. Jan Šimůnek

    Proč ti mladí volili strany, jejichž šéfové věří na pohádkové bytosti a pro něž je jiný vztah než hetero zločinem, který ke své velké lítosti nemohou trestat (nejlépe smrtí, jak se to píše v knize, kterou jsou naprogramovaní).
    Teprve až se podaří tyhle alternativně myslící jedince odstavit od moci, mohou se ledy pohnout. Což znamená nevolit ani ODS ani KDU – ČSL.

    Dovoluji si také upozornit na to, že před několika lety bylo prokázáno, že u savců v kůži jsou buňky, které lze ,převychovat‘ na vajíčka nebo spermie. Tím se otevírá možnost pro G a L páry mít děti spolu. Na myších bylo prokázáno i to, že normální potomstvo vznikne i kombinací vajíčko vyrobené z buněk samce a spermie vyrobená z buněk samice (a ani v potomstvu takto vzniklých mláďat nevznikají žádné abnormality po mnoho generací).
    Kromě těch G a L párů by se tak otevřela cesta ke zdravým dětem i pro hetero páry, bojující s genetickou vadou na mitochodriích u ženy (těch vad je víc, jsou spolehlivě smrtící a zabíjejí s různými příznaky ve stáří od batolete po školní věk, žádnou neumíme léčit). Ty jsou zatím odkázány na dárcovství cytoplasmy (v zaostalé EU se tento zákrok nedělá, jezdí se na to do Mexika a snad ještě do nějakých jihoamerických a asijských států), obsahující mitochondrie bez vadných genů.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..