ČSSD na pátečním sjezdu rozhodne o nástupci Jana Hamáčka, který na předsednický post rezignoval po říjnovém volebním debaklu. O jeho post se bude ucházet vedle Jany Maláčové i starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda, kterého pro kandidaturu podporují Mladí sociální demokraté. Ti do vedení opět navrhují i svého člena Jana Procházku.

ČSSD si na zítřejším mimořádném sjezdu zvolí nové vedení poté, co to dosavadní v čele s Janem Hamáčkem rezignovalo na své posty kvůli říjnovému volebnímu debaklu, kdy strana se ziskem 4,65 % vypadla ze sněmovny. Mezi předsednickými kandidáty jsou favority dosluhující ministryně práce a sociálních věcí a dosavadní místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová a starosta Nového Města na Moravě a bývalý místopředseda strany Michal Šmarda.

Právě Šmardu v boji o přízeň stranických delegátů podporují Mladí sociální demokraté, mládežnická organizace blízká ČSSD. Podporu mu vyjádřili na základě výsledků interní ankety, v níž získal „přesvědčivou většinu”. Na místopředsednický post ČSSD opět kandiduje také místopředseda Mladých sociálních demokratů Jan Procházka, který na posledním sněmu v dubnu ve volbě neuspěl, když získal 48,6 procenta.

V posledních letech se mluvilo o zhoršování vztahů mezi ČSSD a její mládežnickou organizací, která přitom „vychovala” několik pozdějších sociálnědemokratických vrcholných politiků včetně Jana Hamáčka. V posledních letech klesá vliv mladých sociálních demokratů na dění v ČSSD, dva roky nazpět mládežnická organizace přišla o finanční podporu „mateřské strany“, stejně jako o kvóty na zastoupení mladých lidí na sjezdech či konferencích partaje. Mladí sociální demokraté pak dlouhodobě ČSSD kritizovali za vládní spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše.

Na dubnovém sjezdu ČSSD pak mimo Janu Maláčovou kandidáti podporovaní mladými sociálními demokraty neuspěli. Organizace tehdy kromě Jana Procházky vyjádřila podporu i Hamáčkovým předsednickým protikandidátům Tomáši Petříčkovi a Kateřině Valachové. „My chceme, aby nové vedení bylo pestré,“ řekl předseda Mladých sociálních demokratů Lukáš Ulrych v listopadu v rozhovoru pro Studentské listy – odmítl však debaty, zda má být ČSSD více liberální či konzervativní.

Podle politologa a spolupracovníka Studentských listů Aleše Michala by dávalo smysl, kdyby po historickém volebním neúspěchu sílily v ČSSD hlasy po volbě změny. „Zároveň je ale třeba podotknout, že od posledního volebního sjezdu uplynulo jen o něco málo více než půl roku a že skladba delegátů pravděpodobně nebude od tohoto sjezdu příliš odlišná.“ Šmarda i Procházka podle něj budou mít těžkou pozici, jejich zvolení však není vyloučené. „Roli bude hrát, zda u straníků převáží touha po radikální změně, či po aspoň elementárním zdání kontinuity,“ vysvětluje.

„Vztah MSD a ČSSD je v posledních letech složitý. Pokud však oba zmínění kandidáti uspějí, bude to ze strany signál, že jí hodnoty MSD nejsou cizí. Může to být příznakem hlubší změny, která předefinuje vztahy mimo jiné i s mládežnickou organizací,” podotýká Michal. „Není to ale cesta jistá: bude záviset na silné vůli obou stran.“

Vojtěch Petrů

Bývalý šéfredaktor. Na Studentských listech působím od listopadu 2021. Píšu o politice, školství nebo lidských právech. Specializuji se na témata související se zájmem mladých lidí o veřejné dění a jejich zapojení do politiky. Jinak studuji gymnázium ve Svitavách a vedle Studentských listů spolupracuji s dalšími médii.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..