Foto: Pixabay

Další týden je za námi a na politické scéně se doma i ve světě událo spoustu zajímavých politických událostí a rozhodnutí. Jaké byly v minulých sedmi dnech ty hlavní?

14. ledna

• Primátor města Gdaňsk Pawel Adamowicz podlehl zraněním z nedělního večerního útoku nožem. S odvoláním na tamější nemocnici to uvedla britská televizní stanice BBC. Adamowicze v neděli 13. ledna na charitativní akci napadl schizofrenický útočník Stefan W., který se chtěl pomstít za své předchozí věznění za loupeže.

• Jednasedmdesátiletý důchodce Jaromír Balda, který v roce 2017 pokácel dva stromy na železniční koleje, byl odsouzen na čtyři roky vězení. Podle soudce se stal obětí manipulace a strašením o migrantů, odpovědnosti ho to však nezbavilo.

15. ledna

• Dolní sněmovna britského parlamentu zamítla dlouho připravovanou kontroverzní dohodu o brexitu, a to v drtivém poměru 432 proti ku 202 pro. Lídr labouristické strany Jeremy Corbyn v reakci na výsledek hlasování navrhl vyslovení kabinetu nedůvěru.

• Hrubý domácí produkt (HDP) Německa rostl v loňském roce o 1,5 procenta, nejpomaleji za poslední tři roky. Vyplývá to z prvního odhadu Statistického spolkového úřadu. V letech 2016 a 2017 rostl náš západní soused o 2,2 procenta.

16. ledna

• Česko si připomnělo 50 let od hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 upálil, aby vytrhl československý lid z letargie způsobené okupací vojsky Varšavské smlouvy (a především Sovětského svazu) ze srpna předchozího roku. Více o Palachově činu jsme psali v tomto článku.

• Vlastník a ředitel mediálního hnutí, do kterého spadá i Televize Barrandov, Jaromír Soukup oznámil založení politického hnutí List Jaromíra Soukupa. Podle svých slov chce bránit národní zájmy před zkorumpovaný politiky a oligarchy. Soukup je znám především moderováním několika pořadů včetně pravidelných týdenních rozhovorů s prezidentem Zemanem.

• Premiérka Spojeného království Theresa Mayová získala důvěru poslanců Dolní sněmovny. Ve středečním hlasování, které včera navrhl vůdce opozice a předseda labouristů Jeremy Corbyn, ji podpořilo 325 poslanců, pro návrh vyslovení nedůvěry se vyslovilo 305 poslanců. Mayová po hlasování prohlásila, že bude o dalších krocích jednat s opozičními stranami.

Rekonstrukce z filmu Jan Palach z loňského roku

17. ledna

• Podle slovenského Denníku N stáhl český premiér Andrej Babiš (ANO) žalobu na bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Jána Sarkocyho. Ten tvrdil, že byl Babiš vědomým spolupracovníkem tajné policie. Předseda ANO to odmítl a podal na něj loni v únoru žalobu, v rámci které požadoval omluvu a odškodné ve výši jednoho milionu eur. Tu ale už v srpnu bez udání důvodů stáhl.

• S prodloužením termínu konce pro vyšetřování kauzy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše (ANO) souhlasil dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch. Ten tak akceptoval důvody, které mu pro tento krok v prosinci předložili vyšetřující policisté. Více o kauze Čapí hnízdo najdete v tomto článku.

• Pondělí 21. ledna a úterý 29. ledna. To jsou dva důležité termíny s ohledem na patovou situaci britské Dolní sněmovny ohledně brexitu. Premiérka Theresa Mayová totiž přijde s novým návrhem 21. ledna, o osm dní později by pak o něm měli poslanci hlasovat. Připomínáme, že oficiální odchod Spojeného království z Evropské unie by se měl uskutečnit 29. března.

• Princ Philip, manžel britské královny Alžběty II., měl autonehodu poblíž královnina panství Sandringham. Princ řídil Range Rover, který se po nárazu z boční strany převrátil. Druhé auto skončilo mimo silnici. Dechové zkoušky prince i řidičky však ukázaly negativní výsledky. Zatímco dvě ženy z druhého automobily měly lehká zranění, Philip lékařskou péči nepotřeboval.

• Až 60 % Češek a Čechů by podle průměru z výzkumů agentur Median, CVVM a PEW Research, které si nechala vypracovat platforma Jsme fér, podpořilo manželství stejnopohlavních párů. Zákon, který by gayům a lesbám dovolil manželské sňatky uzavírat, budou projednávat poslanci. Dodejme, že platforma Jsme fér sdružuje organizace bojující za práva homosexuálů, kteří můžou nyní uzavírat registrovaná partnerství.

Budou stejnopohlavní páry moci vstupovat v Česku do manželství? Foto: Pixabay

18. ledna

• Autonomní sociální centrum Klinika ve čtvrtek odpoledne opustili poslední aktivisté a exekutor Ivo Luhan v pátek předal budovu vlastníkovi Správě železniční a dopravní cesty (SŽDC). Po týdnu od začátku vyklízení bývalé plicní kliniky na pražském Žižkově je tak majetek v rukou SŽDC, který plánuje objekt zrekonstruovat a začne s menšími opravami. Kauze Klinika se ve svých dvou názorech PRO a PROTI věnovali naši redaktoři.

• Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič bude v letošních březnových volbách kandidovat na post prezidenta Slovenské republiky.

• Na Václavském náměstí se dnes přibližně ve tři hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý muž. Žena, která se měla spolu s dalšími čtyřmi lidmi podílet na hašení muže, sdělila, že muž byl určitě Čech a vypadal jako bezdomovec. Podle zápachu se polil benzinem, shořely mu vlasy. Proč to udělal, žena nevěděla, nabízí se však padesátileté výročí smrti Jana Palacha. Více jsme psali zde.

19. ledna

• Lídrem Pirátů do voleb do Evropského parlamentu bude IT odborník Marcel Kolaja. Ve druhém kole volby porazil poslance a favorita Mikuláše Peksu. Do první pětice kandidátky se ještě probojovali předsedkyně evropských Pirátů Markéta Gregorová, místopředseda strany Peksa a ústecký zastupitel Lukáš Blažej.

• Při dvou lodních neštěstích v předchozích dvou dnech zemřelo až 170 migrantů. V prvním případě pohřešují záchranáři 117 lidí z nafukovacího člunu z Libye, přes dalších 50 migrantů zřejmě přišlo o život na trase mezi Marokem a Španělskem.

• Americký prezident Donald Trump nabídl opozičním demokratům dočasnou ochranu migrantů, kteří se do USA dostali jako děti, výměnou za souhlas s vybudováním zdi na hranicích s Mexikem. Řekl, že nabídkou se snaží najít východisko z již rekordní měsíční rozpočtové krize, kvůli níž nefunguje řada vládních úřadů. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová už však nabídku předem odmítla a vyzvala k obnově financování úřadů.

20. ledna

• Při dvou lodních neštěstích v předchozích dvou dnech zemřelo až 170 migrantů. V prvním případě pohřešují záchranáři 117 lidí z nafukovacího člunu z Libye, přes dalších 50 migrantů zřejmě přišlo o život na trase mezi Marokem a Španělskem.

• V severoirském městě Londonderry explodovalo před budovou soudu auto. Při incidentu, který zřejmě způsobila nastražená bomba, nebyl nikdo zraněn. Událost dala vzpomenout více než 30 let trvajícímu násilí v Severním Irsku mezi protestantskými unionisty (zastánci setrvání Severního Irska ve Spojeném království) a katolickými republikány. To skončilo v roce 1998 a vyžádalo si přes 3600 obětí.

• Kdo chce bojovat za pravdu, musí pro ni žít, řekl prezident Miloš Zeman v souvislosti s činem Jana Palachem v lednu 1969. Palachův čin měl podle Zemana přesto efekt a přispěl k pádu komunistického režimu v roce 1989. „Když chce někdo bojovat za svou pravdu, musí pro ni žít. Když se zabije, tak jeho život ztratil smysl a zpravidla nevyvolá ty pozitivní efekty, které se očekávaly. Ale současně platí, že lidé, kteří odejdou ze scény, mohou prospět. To se stalo i v případě Jana Palacha. Jeho památka pomohla svrhnout komunistický režim. Stejně to ale nevyváží smrt mladého člověka,” řekl Zeman.

Šimon Rogner

Spoluzakladatel a bývalý šéfredaktor Studentských listů, teď píšící hlavně o politice. Redaktor ČT24 píšící o soudních kauzách a student žurnalistiky na Karlově univerzitě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..