Rok 2021, ač značně poznamenán pandemií, byl významným rokem pro vědu a výzkum. Zde je šest událostí letošního roku z oblasti astronomie, akcí proti globálnímu oteplování a zdravotnictví, které se budou těšit dlouhodobým úspěchům.

Astronomie 

Vyslání Webbova Teleskopu na oběžnou dráhu

NASA ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) a Kanadskou kosmickou agenturou (CSA) vyslala 25. prosince do vesmíru dosud nejlepší teleskop, který pomůže astronomům ve zkoumání vzdálenějšího vesmíru. Webbův teleskop je zatím největší a nejkomplexnější teleskop, který lidé vyslali do vesmíru. Za cíl má sbírat data o vzdálenějších galaxiích a hvězdách, která současný Hubbleův teleskop není schopen zachytit. Cílem nového teleskopu za deset miliard dolarů je zjistit více informací o nejstarších hvězdách ve vesmíru, o kterých v současnosti víme jen málo.

Současné teleskopy tento rok také významně pomohly astrofyzikům. Teleskop z NASA, který je situován na Hawaii, zachytil unikátní snímky Slunečních skvrn, které pomohou astronomům zkoumat jak Slunce funguje a jaké mají skvrny následky. Též by mohl vědcům pomoci s měřením GPS odchylek kvůli Slunečním erupcím.

Pokroky ve vesmírném turismu

Rok 2021 spatřil hned dva komerční lety se záměrem doletět do vesmíru. První byl pořádán miliardářem Richardem Bransonem, který letěl se svou posádkou na okraj atmosféry 11. července. Titul astronauta však jemu ani nikomu na palubě přidělen nebyl, především kvůli tomu, že raketa Virgin Galactic vyletěla jen 85 kilometrů do výšky a nepřekročila tím hranici 100 kilometrů, která se považuje za oficiální předěl mezi zemskou atmosférou a vesmírem. Několik dní poté se ovšem povedlo skupině vesmírných turistů doletět až za hranici zemské atmosféry v raketě od společnosti Blue Origin. Pasažéři rakety překonali hned několik rekordů. Na palubě byl totiž nejmladší astronaut v historii společně s  bývalou pracovnicí NASA, která se stala nejstarší astronautkou. Všichni na palubě, včetně Jeffa Bezose, si připsali titul prvních turistických astronautů. Elon Musk se zatím ve své raketě od SpaceX do vesmíru osobně nevydal, podepsal ovšem dohodu o blízké spolupráci s NASA, která umožní efektivnější vývoj a výzkum obou společností v budoucnu. O prvním komerčním letu do vesmíru jsme již psali zde.

(Inzerce)

Úspěšné vyslání roveru Perseverance na Mars

NASA v červnu minulého roku vyslala svůj rover na Mars, kde má sbírat informace o planetě a tamních podmínkách. Ty poté astronomové použijí k detailnějšímu zkoumání rudé planety. Perseverance v únoru úspěšně doletěl na Mars a začal zde sbírat vzorky půdy. Robot je schopný cestovat, pořídit fotky a audio záznamy a vše posílat zpět na Zemi. Rover, který se projíždí na povrchu Marsu, je také vybaven zařízením, které umí měnit oxid uhličitý na kyslík.

Akce proti klimatické změně

Klimatická změna: COP 26 summit

Summit pořádaný Organizací spojených národů na téma řešení klimatické změny se koná každých pět let a stanovuje cíle do další konference. Letošní setkání se konalo ve skotském Glasgow a přineslo slibné výsledky. Jedná se o nejdůležitější událost ve vyjednávání o klimatu od Pařížské smlouvy z roku 2015. Konference se zúčastnili lídři největších a nejrozvinutějších zemí světa, kteří přislíbili, že hodlají dodržet svůj slib z minulé konference a tím udržet růst teploty pod 1.5 stupňů Celsia. Politici z rozvinutých zemí také přislíbili, že kolektivně pošlou sto miliard dolarů ročně rozvíjejícím zemím, aby také byli schopní dodržet sliby z konference a pomoci v boji proti globálnímu oteplování. Dohoda podepsaná všemi zúčastněnými také říká, že by jednotlivé země měly být více aktivní v oblasti ochrany zvířat a ekosystémů ve svých zemích. 

Zdravotnictví

Doporučení vakcíny proti malárii

Světová zdravotnická organizace vydala oficiální doporučení pro očkování proti malárii. V rozvojových částech Afriky se malárie šíří rychle a nekontrolovaně což způsobuje velké problémy. Jedná se tedy o možnou naději, jak situaci dostat pod kontrolu. V subsaharské Africe se malárie šíří zejména díky přenášejícím komárům. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje nechat děti v subsaharské Africe očkovat proti této nebezpečné nemoci. O problémech a možném řešení jsme již informovali zde.

Očkování proti onemocnění covid-19

Od výskytu první nákazy onemocněním covid-19 z listopadu 2019 neuplynuly ani dva roky a zdravotnická centra byla schopná vyvinout vakcíny, které v současnosti užilo přes tři a půl miliardy lidí. Jedná se o nejrychlejší očkovací kampaň v historii lidstva. Díky očkování se šíření pandemie zpomaluje a existuje naděje, že se lidé budou moci pomalu začít vracet k normálnímu životu a to i navzdory novým mutacím a variantám.

Vědecký dvoutýdeník je seriál Studentských listů, který vychází každý druhý čtvrtek. Zabývá se novými technologiemi a aférami ze světa vědy.

Nina Fořtíková

Jsem v prvním ročníku na University of Cambridge, kde studuji obor Land Economy, což je kombinace ekonomie, práva a národohospodářství. Ve Studentských listech se především zaměřuju na vědu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..