Právě si prohlížíte Ekologie, kultura, komentáře i sekty – Nejčtenější texty roku 2024 na Studentských listech
zdroj: Studentské listy

Když přemýšlím, jak uvést závěrečné ohlédnutí za rokem 2024 napadá mě slovo „turbulentní“. Mnozí vnímáme dění na (geo)politické úrovni, ale „turbulentní“ rok to byl i pro redakci Studentských listů. Oslavili jsme 5 let na mediální scéně, já na jaře převzala vedení redakce Studentských listů, přivítali jsme několik nových redaktorů a redaktorek… Jsem hrdá, že jako nezávislé studentské médium vám můžeme pravidelně přinášet podnětné texty, a moc vám – našim čtenářkám a čtenářům – děkuji za přízeň, bez vás by to nešlo, a doufám, že i v roce následujícím u nás objevíte články, které vás inspirují.
Anna Dostálová,
šéfredaktorka

1. „Auroran využívá nemoc a strach k vlastnímu obohacení a uspokojení,“ říká exčlenka sekty Novija Gána Sepata

Investigativní tým Studentských listů vypátral další exčlenku náboženského hnutí Novija Gána Sepata, vedené Milanem Bergerem, v sektě známém jako Auroran Dift Lavus. Psali jsme o něm již v minulém díle. V tomto exkluzivním rozhovoru se dozvíte další informace o pozadí Auroranova hnutí a filozofii „hvězdných lásek“, pomocí níž Berger páruje své členy a nutí je k souložím. Ponořte se spolu s námi do temných útrob sekty, která se brzy dostane na přední strany všech českých médií.

2. Novija Gána Sepata a kolektivní násilí

Přinášíme vám už pátý článek Investigativního týmu o české ufologické sektě Novija Gána Sepata vedené bývalým instalatérem a zadluženým neplatičem výživného Milanem Bergerem. Dnes vám namísto rozhovoru přinášíme hluboký vhled do Bergerova hnutí. Pokusíme se vám vysvětlit jeho náboženskou vizi včetně nebezpečných tendencí a protiprávního jednání. Věci popsané v tomto textu mohou být pro některé lidi citlivějšího charakteru nebo evokovat nepříjemné pocity. Informace v článku vychází z rozhovorů Investigativního týmu se třemi expartnerkami Bergera, třemi exčleny jeho hnutí a z nedávné reportáže Seznam Zpráv o této sektě.

3. Komentář: Když se občané ozbrojují, odumírá stát

Nelidské masové zabíjení na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy z 21. prosince bylo spácháno dlouhou puškou AR-10. Jde v podstatě o civilní předchůdkyni americké armádní útočné pušky M16, akorát není schopna střílet „dávkami“, jen jednotlivými ranami. Se zásobníkem do 10 nábojů se řadí do kategorie B, takže si ji v naší zemi lze jednoduše opatřit se zbrojním průkazem a nákupním povolením Policie ČR. Útočník přitom zcela legálně vlastnil nejen onu vražednou zbraň, ale i několik dalších (od brokovnice po pistole), které hromadně nakoupil začátkem roku. Samozřejmě byl také držitelem zbrojního průkazu.

4. Nečtenářský deník #1: Epos o Gilgamešovi

Maturita z českého jazyka a literatury se může jevit jako náročná záležitost, protože k přečtení je toho prostě hodně. To ale nevadí, rozhodli jsme se pomoct. V našich (Ne)čtenářských denících se vám pokusíme předat takové věci z knih, které jsme zhodnotili jako důležité nebo o které jste nás požádali, které by vám neměly ujít a snad pojistí snazší průchod zkouškou. Dnes začínáme základními a nejstaršími texty západní literatury vůbec.

5. Mikýř: „P*ča odhalena“ naznačuje výsledek cesty scientologií

V prosinci vyšla rozsáhlá epizoda pořadu MÚPI (Mikýřova úžasná pouť internetem), která se věnuje sektě známé jako Scientologická církev. S hlavním autorem Martinem Mikyskou alias Mikýřem jsme si v exkluzivním rozhovoru povídali o vzniku videa, další medializaci tématu i samotných scientolozích.

6. Temu. Jakou cenu opravdu, za levné produkty, platíme?

„Nakupujte, jako miliardář,“ hlásá slogan nákupní aplikace Temu. Láká na své příznivé ceny, obrovský výběr produktů, jednoduchost a dostupnost. Asi každý někdy hledal něco, co si chtěl nebo potřeboval koupit, a po krátkém googlení narazil na daný produkt za velmi lákavou cenu na stránce Temu. Mnohé z nás možná napadlo, že se za nízkou částkou musí skrývat nějaký háček. A taky že ano. „Háčků“ je zde rovnou několik.

7. Nedělní tečka: Zrušme letadla, planeta se zachrání sama

V posledních dnech se na sociálních sítích, zejména na platformě X (dříve Twitter), pustili lidoví komentátoři do greenfluencerky Rozárie Haškovcové a novinářky Apoleny Rychlíkové. Provinění? Domnělé pozérství ve vztahu k ochraně klimatu. Místo toho aby své domněnky potvrdili, poukázali jejich komentáře na argumentační fauly a neporozumění tématu.

8. „Šimkovičová do slovenské kultury zasahuje ideologicky motivovanou cenzurou,“ píše umělec a tatér TRAWART ve svém vyjádření

Protesty proti slovenské ministryni kultury Martině Šimkovičové trvají už od léta. Kritizují ji za personální čistky a netransparentní výběrová řízení v kulturních institucích. Minulý čtvrtek se tak na průvodu a shromáždění za budoucnost kultury sešlo několik tisíc lidí. V neděli potom slovenská média upoutal čin performativního umělce a tatéra TRAWARTA, při kterém si na čelo ,,vytetoval“ přeškrtnuté slovo kultura.

9. Investigace o sektách

Na předních příčkách se kromě již zmíněných článcích o sektách umisťovali po celý rok i ostatní texty Investigativního týmu Studentských listů, který se sektami pravidelně zabýval v roce 2023 a 2024. Ráda bych je proto zde připomněla jako celek a vyzdvihla celou práci týmu, který se na tématu podílel. Vy si všechny články můžete připomenout zde.

10. (Ne)čtenářský deník

Další sérií, která si získala oblibu čtenářů a čtenářek je (Ne)čtenářský deník. Zatím vzniklo osm dílů, v nichž se redaktoři a redaktorky zaměřují na literární díla, která se mohou objevit u maturity, a nabízejí kvalitní rozbor, který může pomoci právě při přípravě na tuto zkoušku. Všechny rozbory, které stále rozšiřujeme, najdete zde.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..