Právě si prohlížíte Šikana LGBT+ studentů i série rozhovorů s mladými voliči SPD nebo KSČM. Nejčtenější texty roku 2021 na Studentských listech

Text o šikaně LGBT+ studentů na českých školách, rozhovor se středoškolským učitelem o konzervativní setrvačnosti v českém školství a o tom, jak ji překonat, či série rozhovorů s mladými voliči SPD, KSČM nebo ČSSD. Konec roku je tradičně čas bilancí a my u této příležitosti přinášíme přehled dvaceti nejčtenějších článků na Studentských listech v uplynulých dvanácti měsících. 

Návrat do škol po prázdninách jako peklo pro LGBT+ studenty. Jsou terčem šikany ze strany spolužáků i učitelů

„Spolužáci mi běžně říkali věci, jako že jsem holka, která si jen hraje na kluka, že tyhle LGBT nesmysly by se měly upálit, nebo že Zeman měl pravdu a lidé jako já by vůbec neměli existovat.” Návrat do škol po prázdninách se i letos pro mnoho LGBT+ studentů stává noční můrou, protože to pro ně znamená i návrat do homofobních školních kolektivů. Jak ukazují šetření jako to od veřejného ochránce práv, za útoky na LGBT+ studenty navíc často nestojí pouze spolužáci, ale také sami učitelé. Text Vojtěcha Petrů poukázal na problémy a šikanu, s nimiž se LGBT studenti na českých školách potýkají.

Komentář: Milí konzervativci, my liberálové nejsme parní válec

„Ano, my liberálové a konzervativci skutečně sdílíme hodnoty, jako je židovsko-křesťanská morálka, respekt k důstojnosti života, parlamentní demokracie, ústavnost a vláda práva, kapitalismus, občanské svobody, kritické myšlení a úcta k pravdě. Kritizoval bych ale konzervativce za to, co dělá Václav Klaus mladší, Jan Zahradil, polská vládní strana PiS, nebo Donald Trump? Nekritizoval, protože nejsou konzervativci. Proč se autor článku této chyby dopouští u nás, liberálů?” Alexandr Romancov polemizuje s textem komentátora webu Info.cz Martina Schmarcze.

Prezenční výuka je příliš vzácná na to, abychom teď psali písemky, říká učitel Levíček

„Vyjevilo se mi třeba, že už není nutný ten starý model, kdy všechny děti stejného věku chodí do stejné třídy, mají stejný rozvrh a učí se to samé. V lockdownu se ukázalo, že každé dítě je individuální. Někteří distanční výuku snášeli hůř, třeba byli ze znevýhodněného prostředí, a ti potom potřebují maximální podporu a pomoc. Ale pak jsou tu děti, které zjistily, že to, co se ve škole učily čtyři vyučovací hodiny, se mohou naučit za jednu hodinu na dálku,“ říká Dalibor Levíček, učitel angličtiny na brněnském gymnáziu Akademia. V rozhovoru Vojtěcha Petrů mluví také o konzervativní setrvačnosti v českém školství, o tom, jak ji překonat, a o souvislostech mezi twitterovými kulturními válkami a hodinami anglické konverzace.

Sněmovna bude jednat o stejnopohlavním manželství i ústavní ochraně sňatku muže a ženy

Skupině poslanců v čele s Barborou Kořanovou (ANO) se podařilo dát dohromady padesátku podpisů ke svolání mimořádné sněmovní schůze, na níž se bude mimo jiné projednávat návrh na uzákonění stejnopohlavního manželství. Poslanci se budou ve sloučené rozpravě bavit také o protinávrhu, který by naopak manželství definoval v Ústavě jako svazek muže a ženy. Novela občanského zákoníku o homosexuálních svazcích má šanci projít do druhého čtení, její budoucnost je však v tomto volebním období značně nejistá. Text Vojtěcha Petrů o sněmovní schůzi, která se stala nadějí pro stejnopohlavní páry.

Za pandemií stojí americký deep state, myslí si mladý volič hnutí SPD

Dvaadvacetiletý Jakub Zieba volí většinou hnutí SPD, za které v minulosti dokonce kandidoval v komunálních volbách. Původně studoval politologii na Západočeské univerzitě, výuka však podle něj nebyla objektivní a „připomínala spíše propagandu TOP 09“. Proto se rozhodl studovat v Rusku. Zieba má na věci svérázné postoje: za pandemií podle něj stojí americký deep state, kauza Vrbětice je z jeho pohledu jenom kampaní s cílem pošpinit Rusko. První díl ze série rozhovorů s mladými voliči SPD, KSČM a ČSSD, kterou připravil Vojtěch Petrů.

Komentář: Rodič 1 a rodič 2? Boj za tradiční hodnoty se často opírá o dezinformace

„Pomiňme, že dnešní konzervativci vidí v sebemenší drobnosti zkázu civilizace a snahu progresivistů o zničení tradičně uspořádaných rodin – jejich názory jsou bezpochyby legitimní, jakkoliv nám mohou připadat směšné. Co je ale nepřípustné, jsou dezinformace, kterými mnozí samozvaní obránci rodinných hodnot své katastrofické teze podepírají.“ Komentář Vojtěcha Petrů o dezinformacích varujících před údajnou destrukcí tradičních hodnot vypouštěných Aliancí pro rodinu a některými politiky.

Komentář: Ne, pane guvernére, alkohol u studentů nelze použít jako argument pro školné na vysokých školách

„Současný guvernér České národní banky, bývalý předseda vlády a ministr financí Jiří Rusnok se nechal v rozhovoru pro Seznam Zprávy slyšet, že by zavedl školné na veřejných vysokých školách, protože „studenti podobnou částku stejně propijí v hospodě”. Tímto výrokem demonstruje nejen naprosté nepochopení situace značné části studentů, ale hlavně neporozumění celému systému českého vysokého školství.“ Komentář lidskoprávní aktivistky Georgii Hejdukové dementující výroky guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o zavedení školného.

Satirikům, kteří slibovali dva Orbány i pivo zdarma, rostou preference. Mohou zamíchat výsledky jarních voleb v Maďarsku?

Maďarsko na jaře příštího roku čekají důležité parlamentní volby. Široce ideově i politicky rozkročené opoziční strany se sjednotily do jednoho bloku a pokusí se porazit vládnoucí Fidesz premiéra Viktora Orbána, který od roku 2010 upevňuje svou moc a ovládl mediální scénu, soudnictví i veřejné instituce. Preference ukazují na vyrovnaný souboj, zdánlivě přehledné „referendum o Orbánovi“ však narušuje pozoruhodný fenomén: rostoucí podpora satirické Strany dvouocasého psa, která dříve slibovala pivo zdarma, věčný život nebo výstavbu hory na jihomaďarské nížině. Pokud se jí podaří dostat se do parlamentu, může s výsledky podstatně zamíchat a stát se rozhodující silou. Text Vojtěcha Petrů z kulis předvolebního Maďarska.

Méně politiků, více médií. Proč si dát pozor na Feriho vykřičníky?

Koronavirová pandemie stvořila hvězdu z poslance TOP 09 Dominika Feriho, jehož příspěvky na Instagramu jsou pro mnohé lidi záchytným bodem ve smršti chaotických vládních opatření. Měnící se návyky mladých lidí při konzumaci sociálních sítí však ukazují, proč by si měli dát na jeho známé vykřičníky raději pozor. Text Šimona Rognera, který na nebezpečí plynoucí z populárních sociálních sítí Dominika Feriho upozornil před tím, než mladého poslance potopila kauza jeho sexuálního obtěžování žen.

Komentář: Hasíme požár flaškou vody. Česko čeká kolaps nemocnic, nebo další lockdown

„Český boj s epidemií připomíná situaci, kdy hasiči přijedou k velkému požáru o dvě hodiny později a s flaškou vody. Kdyby nešlo o lidské životy a vyčerpané zdravotníky, tak bychom se tomu mohli zasmát jako dobrému námětu na nový apokalyptický seriál na Netflixu.“ Komentář Šimona Rognera o zemi, která se ani po roce a půl pandemie nenaučila účinně bojovat s covidem.

Chci být Dominik Feri sociální demokracie, říká mladý kandidát do vedení ČSSD

„Moje kandidatura je jistou provokací. Souvisí to i s tím, že nejsem typickým profilem člověka, který by byl ve vedení ČSSD. Hlavním cílem mé kandidatury není získat si pro sebe post ve vedení, ale prosadit myšlenky, které se skrze ni snažím tlumočit. Tedy demokratizace strany, otevření se a spojování lidí namísto rozdělování,“ říká Jan Procházka, student politologie na Masarykově univerzitě a zároveň nejmladší kandidát do vedení ČSSD. Ke své kandidatuře na post řadového místopředsedy ČSSD získal nominaci od spolustraníků v břeclavské buňce sociální demokracie. Krom toho se zároveň objevil na kandidátce ČSSD do voleb do Poslanecké sněmovny. Dubnový rozhovor s Janem Procházkou vedl Vojtěch Petrů.

Komentář: CNN Prima pochopila, co jiná média ne. A proto jim čtenáři utíkají k dezinformátorům

Dvojnásobný odsouzený vrah Jiří Kajínek komentující zdravotní stav prezidenta republiky nebo hudebník Janek Ledecký debatující s Romanem Prymulou o covidu. I takové scény se mohou naskytnout pravidelným divákům CNN Prima News a zpravodajská televize se kvůli skladbě hostů pravidelně stává terčem kritiky. Co když ale ve skutečnosti jenom pochopila něco, co jiná média nepochopila – a právě tím vyklidila prostor dezinformačním kanálům? Otázku se v komentáři pokusil zodpovědět Vojtěch Petrů.

Nechceme svrhnout ministerstvo, ale vytvořit most mezi ním a studenty, říká předseda Národního studentského odboje

„Vytvořit most mezi studenty a ministerstvem školství”. To je cíl, který si klade nově vznikající studentská organizace – Národní studentský odboj (NSO). Proč vznikla a jak chce svůj cíl naplnit? Šimon Rogner se v rozhovoru ptal předsedy NSO Jana Němečka.

Mladí Piráti mají nové vedení. Chci, aby bylo v organizaci více žen, říká nová předsedkyně

Mládežnická organizace Pirátské strany, Mladí Piráti, si koncem ledna zvolila nové vedení. Novou předsedkyní byla zvolena Georgia Hejduková. „Mým cílem bude především zajistit, aby se Mladí Piráti výrazně rozrostli i o ženy,” říká pro Studentské listy lídryně mládežnické organizace. Téma v článku pokrýval Vojtěch Petrů.

Nehrajeme si na politiky, jsme parta normálních lidí, říká místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů

Daniela Ostrá je politoložka a politička. Působí jako místopředsedkyně Mladých sociálních demokratů a zároveň je členkou ČSSD, za níž v minulosti neúspěšně kandidovala do Poslanecké sněmovny i do Evropského parlamentu. Působí také v představenstvu Masarykovy demokratické akademie. Jako interní doktorandka na Univerzitě Palackého v Olomouci se pak zaměřuje na domácí i evropskou politiku a politický marketing. Příležitostně komentuje aktuální dění v Deníku Referendum. V rozhovoru vedeném Vojtěchem Petrů usměvavá politička mluví se svérázným vyjadřováním o tom, proč není její domovská ČSSD přitažlivější pro mladé lidi, o tom, jestli má sociální demokracie v dnešní době své místo, nebo o tom, co pro ni znamená mládežnická politika.

Obžaloba trumpismu i mediokracie. K zemi hleď! je jednoduchou alegorií i chybějící reflexí současnosti

Na konci roku streamovací gigant Netflix představil satirickou komedii K zemi hleď! (Don’t Look Up), která do svátečního klidu vtrhla s poselstvím reagujícím na nejpalčivější problémy dneška. I když více než dvouhodinový snímek není v mnoha ohledech dokonalý, má hned několik předností, kterých bychom si měli všimnout. Analýza fenoménu z pera Aleše Michala.

Okamurovi mládežníci startují. Na sociálních sítích rychle rostou

Hnutí SPD Tomia Okamury doposud platilo za poslední sněmovní subjekt, který neměl vlastní mládežnickou organizaci. To se nyní změnilo: koncem dubna zahájili činnost Mladí Espéďáci, mládežnická platforma v rámci hnutí. Aktivní jsou hlavně na Facebooku, kde za necelé dva měsíce existence v počtu sledujících překonali jiné etablované mládežnické organizace. Podle oslovených politologů je motivací Okamurova hnutí pro založení vlastní mládežnické organizace snaha přilákat mladé voliče. O rychlém internetovém vzestupu Okamurových mládežníků psal Vojtěch Petrů.

Mladí sociální demokraté si na sněmu zvolili nové vedení a vymezili se vůči Babišovi

Mladí sociální demokraté si koncem února zvolili nové vedení. Předsedou se stal Lukáš Ulrych. Mládežnická organizace ČSSD si také vytyčila nové ideové priority, vymezila se vůči premiérovi Andreji Babišovi a postavila se proti jakékoliv budoucí spolupráci ČSSD s hnutím ANO. O únorovém sněmu Mladých sociálních demokratů psal Vojtěch Petrů.

Komentář: Je načase číst Wall Street Journal. Jinak se o Bidenových chybách dovíte stěží

„Na konci ledna se Joe Biden stal novým americkým prezidentem. Už od prvních dnů jeho vlády se ukazuje, že se některá média při kontrole jeho administrativy nezatěžují přílišnou přísností. Takový postup bude mít nepochybně jeden, pro nás horší dopad. Ani u nás, v Česku, nebude Biden vyobrazen tak negativně, jako tomu bylo u jiných prezidentů.” Komentář Mikuláše Misterky.

Náš věk není podstatný, hlavní je mít chuť něco dělat, říkají mladí ředitelé firmy, která pořádá akce pro děti

Tisíce středoškoláků po celém Česku usedají každé dopoledne, jak je již téměř rok zvykem, k obrazovkám počítačů k distanční výuce. Zatímco ale většina z nich má odpoledne, poté co jim skončí všechny on-line hodiny, volno, jeden z nich zdaleka padla nemá – šestnáctiletý Matyáš Huyer se vedle školních povinností totiž věnuje práci ve své firmě, kterou řídí a kterou se svou společnicí Renátou Březinovou několik měsíců nazpět založil. Jejich společnost 4Kids zprostředkovává a organizuje rekreační akce pro děti i dospělé: od dětských táborů přes teambuildingy až po adaptační kurzy. Jejich příběh popsal Vojtěch Petrů.

Pokud vás zaujaly texty ve zdejším výčtu, nebo kterékoliv jiné, které jsme na našem webu nabídli v průběhu uplynulého roku, budeme rádi, když nás finančně podpoříte v probíhají crowdfundingové kampani a umožníte tak tvorbu dalšího originálního a důležitého obsahu i v roce příštím. Děkujeme za vaši veškerou podporu: i díky vám témata mladých v českých médiích nezapadají.

Redakce

Redakční texty a tiskové zprávy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..